Lekcje muzealne on-line

edukacja

Lekcja muzealna online jest prowadzona za pomocą łącza internetowego w programie Microsoft Teams. Może być realizowana w dwóch wariantach.

Jak wygląda lekcje online?

Jak zamówić lekcję online?

Jak anulować lekcję online?

Tematy lekcji online.

Rejestracja na lekcje muzealne na drugi semestr roku szkolnego 2021/2022 rozpocznie się 10 stycznia 2022 r.

  • Jak wygląda lekcja online?

Lekcja muzealna online jest prowadzona za pomocą łącza internetowego w programie Microsoft Teams. Może być realizowana w dwóch wariantach: cała klasa ogląda zajęcia przed ekranem multimedialnym lub każdy uczeń siedzi przed swoim komputerem albo innym narzędziem elektronicznym (tabletem, smartfonem). Lekcje te skierowane są do uczniów klas II-VIII szkoły podstawowej i dla wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Obejmują zagadnienia dotyczące historii Polski podczas II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem Powstania Warszawskiego. Metodą wiodącą jest wykład lub pogadanka wraz z pokazem. Podczas podsumowania w ramach możliwości stosujemy metody aktywizujące. Podczas zajęć wykorzystywane są różne narzędzia i materiały dydaktyczne: prezentacja multimedialna, film z pokazaniem fragmentów ekspozycji naszego muzeum, eksponaty i rekwizyty muzealne, karty pracy i inne.

Czas trwania: ok. 40 minut

Limit uczestników: do 30 osób

Koszt: 150 zł

Nr konta do wpłat: ALIOR BANK S.A. 61 2490 0005 0000 4600 3759 7401

W tytule przelewu należy podać następujące dane: lekcja online, numer lub nazwa szkoły, data lekcji.

Wymagania sprzętowe: ekran multimedialny, mikrofon (lub mikrofony), głośniki, kamera

  • Jak zamówić lekcje online?

Nauczyciel lub nauczycielka może zarezerwować lekcję, wysyłając zgłoszenie przez formularz rezerwacji  lekcji na minimum 9 dni przed planowaną lekcją.

Po przyjęciu zgłoszenia skontaktujemy się z nauczycielem lub nauczycielką telefonicznie lub emailowo, aby ustalić dokładny termin lekcji i możliwości sprzętowe szkoły. Szkoła uiszcza opłatę za lekcję przelewem bankowym najpóźniej na 7 dni przed datą lekcji. Następnie, na dzień przed lekcją na podany adres email wysyłamy do nauczyciela link do utworzonego w programie Microsoft Teams spotkania, a także materiały potrzebne do lekcji (karty pracy, teksty źródłowe, linki do aplikacji z kwizami i inne) lub/i listę materiałów do przygotowania przez uczestników (np. kartki, kredki, nożyczki itp.). Jeśli uczniowie korzystają indywidualnie z komputerów (tabletów, smartfonów), nauczyciel przekazuje link swoim uczniom. O ustalonej godzinie spotykamy się na lekcji online. Na komputerach wystarczy mieć tylko przeglądarkę internetową, a na smartfonie lub tablecie potrzebna jest instalacja bezpłatnej aplikacji Microsoft Teams. 

UWAGA. Pierwsze minuty lekcji poświęcone są na sprawy organizacyjne i techniczne. Prosimy o zapoznanie się z tematami lekcji przed wypełnieniem formularza rezerwacji oraz o wykorzystywanie materiałów lekcyjnych zgodnie z sugestiami prowadzącego

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny na numery: 22 5397939 lub 22 5397970.

  • Jak anulować lekcje online?

W razie rezygnacji z lekcji przed uiszczeniem zapłaty prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami: 22 539 79 39, 22 539 79 70. W przypadku anulowania lekcji po zapłaceniu za nią, prosimy o rezygnację pisemną na adres: lekcjemuzealne1@1944.pl najpóźniej na 7 dni przed lekcją. W przeciwnym razie uiszczona zapłata nie zostanie zwrócona. 

  • Tematy lekcji online

Szkoła podstawowa, klasa I

Szkoła podstawowa, klasy II-IV  

Szkoła podstawowa, klasy V-VI

Szkoła podstawowa, klasy VII-VIII

Liceum, Technikum, Szkoła branżowa 

 

Szkoła podstawowa, klasa I

Co to jest Muzeum Powstania Warszawskiego?

Co można zobaczyć w muzeum? Kto w muzeum pracuje? Czym są muzealne pamiątki i jak o nie dbać? Na te pytania odpowiemy podczas wirtualnej lekcji. W trakcie zajęć porozmawiamy o Muzeum Powstania Warszawskiego, a także zastanowimy się nad tym, czym jest wojna i dlaczego Polacy walczyli o swoją stolicę. Podczas spotkania, przeniesiemy się do naszego Muzeum, gdzie obejrzymy pamiątki z okresu Powstania Warszawskiego i dowiemy się, jak zbudowana jest ekspozycja.

 

Szkoła podstawowa, klasy II-IV 

„Asiunia"  - wojna w oczach dziecka*

Lekcja dotyczy książki Joanny Papuzińskiej „Asiunia", która znajduje się wśród lektur szkolnych klas I-III. Książka powstała z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego i opowiada o wojnie widzianej oczami pięcioletniej Asiuni. Porozmawiamy o tym, jak wyglądała wojenna codzienność, na czym polegał „pomyślunek" i dlaczego w trudnych czasach adres wcale nie był najważniejszy. Poznamy też autorkę książki i jednocześnie jej bohaterkę - Joannę Papuzińską.

*UWAGA! Lekcja przeznaczona dla uczniów, którzy są po lekturze „Asiuni” Joanny Papuzińskiej

Kim byli konspiratorzy

Podczas wirtualnej lekcji dotyczącej czasów okupacji zapoznamy się z podstawowymi faktami związanymi z tym okresem. Ponadto dowiemy się, kim byli konspiratorzy i w jaki sposób walczyli z okupantem. Poznamy konspiracyjne skrytki i szyfry. Dowiemy się, czemu służyło przyjmowanie pseudonimów. Spróbujemy  też odpowiedzieć na pytanie, czy każdy mógł zostać konspiratorem.

Kim byli Powstańcy

Na zajęciach poznamy podstawowe fakty dotyczące Powstania Warszawskiego. Podczas wirtualnego spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania: Kim byli Powstańcy? Jakimi umiejętnościami musieli się wykazywać? Jakich zasad musieli przestrzegać? Edukator przy pomocy dostępnych multimediów oraz przygotowanych rekwizytów przedstawi elementy codziennego życia żołnierzy, harcerzy czy sanitariuszek.

Symbole Polskiego Państwa Podziemnego

Podczas wirtualnej lekcji porozmawiamy o znaczeniu symboli narodowych, których używanie w okresie okupacji było zakazane. Edukator przybliży uczniom znaki i terminy związane z Małym Sabotażem oraz walką konspiracyjną. Po zajęciach będziemy potrafili rozpoznać i omówić symbole używane podczas Powstania Warszawskiego.

 

Szkoła podstawowa, klasy V-VI

Powstańczy dzień powszedni

Lekcja dotyczy życia codziennego w Powstaniu. Na lekcji dowiemy się, jak wyglądało uzbrojenie walczących, jak radzono sobie z brakiem żywności, gdzie się ukrywano, jak się porozumiewano i jak wyglądała kwestia religii czy kultury w trakcie Powstania Warszawskiego. 

Dzieci walczącej stolicy

Na zajęciach zapoznamy się z losem dzieci podczas Powstania Warszawskiego. Porozmawiamy o trudnej sytuacji rówieśników z 1944 roku, omówimy warunki ich życia. Dowiemy się, jakie zadania stawały przed nimi w czasie walk o Warszawę oraz dlaczego nie mogły walczyć z bronią w ręku. Zastanowimy się nad tym, dlaczego najmłodsze dzieci były szczególnie chronione w czasie walk.

Harcerska Poczta Polowa

Szare Szeregi i ich najmłodsi członkowie – Zawiszacy to główny temat tej lekcji. Poznamy też działalność Harcerskiej Poczty Polowej w okresie Powstania Warszawskiego, a w szczególności zasady jej funkcjonowania oraz reguły powstańczej korespondencji.

 

Szkoła podstawowa, klasy VII-VIII 

Kim byli? Poznajemy bohaterów Powstania

Lekcja jest dobrą propozycją dla uczniów, którzy omówili lekturę „Kamienie na szaniec”. W jej trakcie poznajemy historię wychowanków i następców „Zośki”, „Rudego” i „Alka”. Zastanawiamy się również kogo, z perspektywy czasu, możemy nazwać bohaterem Powstania Warszawskiego.   

Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

Na lekcji problemowej poświęconej sytuacji ludności cywilnej w Powstaniu Warszawskim dowiemy się, jakie straty ponieśli warszawiacy podczas walk w stolicy, i porozmawiamy o dramacie polskich rodzin. Rozważymy także dylemat, czy i na ile władze wojskowe mogą narażać życie bezbronnych cywilów.

Śladami batalionów „Zośka” i „Parasol”

Lekcja ta idealnie pasuje na drugie lub trzecie zajęcia w naszym Muzeum. Dzięki niej, uczniowie znający historię Powstania Warszawskiego mogą pogłębić swoją wiedzę o dzieje dwóch najsłynniejszych, powstańczych batalionów. Zajęcia są również dobrą kontynuacją lektury „Kamienie na szaniec”.   

63 dni niepodległej Polski

To lekcja faktograficzna, podczas której omawiamy najważniejsze wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim. Dowiemy się, w jakich warunkach walczyli Powstańcy oraz że w czasie zaciętych walk w Warszawie ujawniły się struktury niepodległego państwa polskiego.

Powstańczy dzień powszedni

Na lekcji poznamy życie codzienne żołnierzy i ludności cywilnej w powstańczej Warszawie. Dowiemy się, jakie były warunki bytowe i potrzeby życiowe warszawiaków. Omówimy uroczystości religijne i wydarzenia kulturalne odbywające się w stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

 

Liceum, technikum, szkoła branżowa

63 dni niepodległej Polski

To lekcja faktograficzna, podczas której omawiamy najważniejsze wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim. Dowiemy się, w jakich warunkach walczyli i z jakimi problemami zmagali się Powstańcy. Zajęcia są również sposobnością do wyeksponowania faktu, że w czasie zaciętych walk w Warszawie ujawniły się struktury niepodległego państwa polskiego.

Powstańczy dzień powszedni

Na lekcji poznamy życie codzienne żołnierzy i ludności cywilnej w powstańczej Warszawie. Dowiemy się, jakie były warunki bytowe i potrzeby życiowe warszawiaków. Omówimy uroczystości religijne i wydarzenia kulturalne odbywające się w stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Poeci walczącej stolicy

Lekcja ta to nasza muzealna propozycja na wzbogacenie zajęć z języka polskiego. W jej trakcie, uczniowie poznają wybrane sylwetki konspiracyjnych i powstańczych poetów. Omawiając fragmenty wierszy spróbujemy odszukać w nich informacje o dramacie i pragnieniach pokolenia Kolumbów.    

Bić się czy nie bić? – geneza wybuchu Powstania

To lekcja problemowa, podczas której ukazujemy przyczyny  i okoliczności wybuchu Powstania Warszawskiego. Spróbujemy też odpowiedzieć na pytanie, czy warto było wtedy podejmować walkę w Warszawie.

Ludność cywilna w Powstaniu

Na lekcji problemowej poświęconej sytuacji ludności cywilnej w Powstaniu Warszawskim dowiemy się, jakie straty ponieśli warszawiacy podczas walk w stolicy, i porozmawiamy o dramacie polskich rodzin. Rozważymy także dylemat, czy i na ile władze wojskowe mogą narażać życie bezbronnych cywilów.

Zobacz także

Nasz newsletter