Miasta walczące.

Pierwsze spotkanie z cyklu "Miasta Walczące" już w czwartek, 25 września! Zostanie ono poświęcone - bo jakże inaczej - walczącej Warszawie. W czasie spotkania zastanowimy się nad tym jak rysuje się fenomen powstańczej Warszawy na tle innych...

Pierwsze spotkanie z cyklu "Miasta Walczące" już w czwartek, 25 września! Zostanie ono poświęcone - bo jakże inaczej - walczącej Warszawie. W czasie spotkania zastanowimy się nad tym jak rysuje się fenomen powstańczej Warszawy na tle innych walczących miast. Opowiemy o tym jak organizowali się mieszkańcy Warszawy, jak funkcjonowało podziemne miasto i w jaki sposób pamieć o tragedii miasta wpływa na jego dzisiejszego ducha.

O szczególnej relacji murów i ludzi, wspólnocie topografii i społeczności porozmawiamy z naszymi gośćmi, którymi będą:

Sylwia Chutnik (pisarką i warszawską działaczką społeczną, autorką książki "Warszawa Kobiet" ) Aleksandra Richie (autorką książki "Warszawa 44") dr Paweł Ukielski (historykiem i politologiem, zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, autorem książki "Przewodnik po Muzeum Powstania Warszawskiego") Edmund Baranowski (uczestnik Powstania Warszawskiego, autor wielu publikacji o powstańczej tematyce)

Spotkanie poprowadzą:

Barbara Schabowska (dziennikarka radiowej "Dwójki") Mateusz Matyszkowicz (redaktor naczelny kwartalnika "Fronda LUX" i Teologii Politycznej co Miesiąc)

Czwartek, 25 września, godz. 18.00. Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wstęp wolny.

Cykl "Miasta Walczące" jest autorskim cyklem Barbary Schabowskiej i Mateusza Matyszkowicza. W czasie czterech spotkań poświęconych czterem walczącym miastom - Warszawie, Paryżowi, Berlinowi i Nowemu Jorkowi przyjrzymy się metropoliom, które w różny sposób doświadczyły przemocy wojny, widma zagłady, terroru symbolicznego i traumy. Opowiemy historię heroicznej walki Warszawy w 1944 roku, zwycięskiej bitwy o Paryż, podzielonego po wojnie Berlina i zaatakowanego w 2001 roku Nowego Jorku. Czy odsłaniają one dzisiejszego ducha tych miast? Jak organizowali się ich mieszkańcy i w jaki sposób dziś opowiadają o tym, co ich spotkało?

Zobacz także

Nasz newsletter