1000 lat dziejów Polski wg haiku Brzóski.

Dawka niekonwencjonalnego spojrzenia poetycko-muzycznego na losy Ojczyzny w telegraficznym skrócie, w wykonaniu: Dariusza Brzóski Brzóskiewicza, Pawła Paulusa Mazura, Stanisława Soyki. 17 września, godz. 19.00, wstęp wolny...

Dawka niekonwencjonalnego spojrzenia poetycko-muzycznego na losy Ojczyzny w telegraficznym skrócie, w wykonaniu:

Dariusz Brzóska Brzóskiewicz, Paweł Paulus Mazur, Stanisław Soyka

17 września, godz. 19.00, wstęp wolny
Muzeum Powstania Warszawskiego


"Generał E. Fieldorf"
Nil
Leży w Egipcie
A w Warszawie
Nie wiadomo gdzie


"Mrzonki"
Jakby Polacy
Nie mieli mrzonek
To by im został
Tylko korzonek


„Uczy się”
Uczy się Patryk
Historii Polski
Tu jest Ocean
Tam Półwysep Kolski

To tylko niektóre haiuku, które będziemy mogli usłyszeć 17 września w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej po raz pierwszy zostanie zaprezentowany specjalny program przedstawiający dzieje Polski. Motywem przewodnim będzie połączenie poezji haiku i nowoczesnej muzyki formacji Brzóska de Paulus. Autor koncepcji Dariusz Brzóska Brzóskiewicz wybrał 56 haiku z 1000 napisanych przez ostatnie 30 lat i wydanych przez Narodowe Centrum Kultury. Jest to poetycka podróż w kilkusekundowym spojrzeniu z duża dozą humoru refleksji , zadumy i pure nonsensu. Wieczór poetycki wzbogaci występ Stanisława Soyki, który do każdego wiersza przygotował oprawę muzyczną.

Po wieczorze poezji zaprezentujemy trzyczęściowy muzyczny „Tryptyk wrześniowy” formacji Brzóska de Paulus. Jest to autorska opowieść o przełomowych wydarzeniach września 39’, przygotowana specjalnie na tę okazję. Będzie można usłyszeć m.in. utwór „Westerplatte”, „Bitwa nad Bzurą”, czy „Obrona Grodna”.

Na koniec spotkania Stanisław Soyka wykona utwór „Moja ojczyzna” (sł. C.K. Norwid , muz. Cz. Niemen)

Zobacz także

Nasz newsletter