Mobilizacja przed godziną W

Nawet trzy tysiące kombatantów może wziąć udział w obchodach 62. rocznicy wybuchu Powstania WarszawskiegoZespól Muzeum Powstania Warszawskiego pracuje na pełnych obrotach. Pomaga mu stu wolontariuszy, do których dołączą jeszcze harcerze. ...

.
Nawet trzy tysiące kombatantów może wziąć udział w obchodach 62. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Zespól Muzeum Powstania Warszawskiego pracuje na pełnych obrotach. Pomaga mu stu wolontariuszy, do których dołączą jeszcze harcerze. Obchody rozpoczynają się dzisiaj i potrwają pięć dni.
Z myślą o powstańcach i ich rodzinach, którzy wezmą udział w uroczystościach, Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiło Centrum Informacyjne Obchodów. Punkt mieści się w budynku administracyjnym, tuż przy wejściu do Muzeum. Od dzisiaj aż do środy czynny będzie w godz. od 8 do 20.
Rocznicowe prezenty
W centrum uczestnicy powstania otrzymują płócienną torbę z rocznicowym nadrukiem. Znajdą w niej niespodzianki: płytę z powstańczą symfonią, pięknie wydany katalog opisujący muzealne pamiątki oraz metalowe pudełko z miętusami mającymi przypominać dawne czasy.
— Te pamiątki przekażę rodzinie - mówił nam Eugeniusz Kozłowski, kombatant, którego wczoraj spotkaliśmy w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pan Eugeniusz działał w łączności w Śródmieściu. Podzielił los innych bohaterów i trafił do obozu w Niemczech. — Nie sądziłem, że po obchodach 60. rocznicy wybuchu powstania kolejne będą również organizowane z takim rozmachem. To dobrze, bo młodszemu pokoleniu trzeba przypominać historię — podkreśla.
Traktowani z atencją
W klimatyzowanym pomieszczeniu centrum informacji ekipą pracowników i wolontariuszy dowodzą Agnieszka Pawelec oraz Katarzyna Zalewska. — Nasze centrum działa podobnie jak wydziały obsługi mieszkańców w dzielnicowych urzędach. Tu powstańcy mogą załatwić niemal wszystkie sprawy — mówi Katarzyna Zalewska. Ale nie ma stania w kolejce. Wokół stoliki i krzesła. Kombatanci traktowani są ze szczególną atencją. Już przy samym wejściu do budynku administracyjnego częstowani są zimnymi napojami. Każdy powstaniec otrzymuje szczegółowy harmonogram obchodów. Można w nim wy- czytać, że np. członkowie Szarych Szeregów — Krąg Reduta spotkają się 1 sierpnia o godz. 10 przy tablicach pamiątkowych przy ul. Karolkowej 49.
— Zebraliśmy informacje od stowarzyszeń i poszczególnych środowisk, tak aby kombatanci mogli odnaleźć interesujące ich uroczystości — mówi Katarzyna Zalewska. Bohaterowie 1944 roku
otrzymują identyfikatory będące przepustką na niedzielne spotkanie o godz. 10 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz Kazimierzem Marcinkiewiczem, p.o. prezydenta Warszawy, w parku Wolności (miejsca spotkań — patrz infografika obok). — Jeśli ktoś nie będzie miał identyfikatora, wystarczy zaproszenie, które przesłaliśmy pocztą — wyjaśniają pracownicy Muzeum.
Aby kombatantów ochronić przed słońcem, rozstawione będą dwa namioty, a goście otrzymają papierowe czapeczki oraz białe parasole. Harcerze zapewnią napoje. Pracownicy muzeum pomyśleli też o transporcie dla powstańców, którzy mają problemy z przybyciem na uroczystości. Pod numerem tel.022539-79-98 lub 99 przyjmowane są zgłoszenia.


Święto stolicy
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Wypada pytać o to, czy powinno się tak uroczyście obchodzić kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego?
To jest pytanie do warszawiaków. Te dni stają się prawdziwym, autentycznym świętem Warszawy, kiedy możemy wspólnie przeżywać emocje. Narzekamy, że nasze miasto jest nieładne architektonicznie, ale ma za to wspaniałą historię.
Co warto polecić młodym ludziom, dla których to święto nie ma tylko znaczenia martyrologicznego?
Przygotowaliśmy dla młodzieży koncert w parku Wolności. Będą tam elementy hip-hopu oraz jazzu. To jest właśnie muzyka miejska, która ma integrować młodych mieszkańców. 1 sierpnia w hali B zagrany zostanie spektakl, w którym wystąpi m.in. Magdalena Cielecka. To przedstawienie na podstawie relacji powstańców, których nagrywamy w ramach naszego projektu archiwum mówionego.

Pokażą, jak broniono Wytwórni Papierów
Wybuchające granaty, ostrzał artyleryjski i serie z karabinów maszynowych. To tylko niektóre z pirotechnicznych efektów, jakie będzie można usłyszeć i zobaczyć podczas sobotniej inscenizacji powstańczych walk. Przygotowuje je firma, która obsługuje polskie filmy.
Pokaz rozpocznie się o godz. 15.45 na ulicy Sanguszki przy Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
To właśnie tam ponad sto osób z amatorskich grup historycznych odtworzy wydarzenia z 1944 roku — próbę zdobycia PWPW i odpieranie ataków niemieckich.
Na koniec będzie defilada. Uczestnicy przejdą do Rynku Nowego Miasta, gdzie odbędzie się sentymentalny koncert piosenek powstańczych.
— Atrakcją będzie możliwość obejrzenia odtworzonych mundurów, replik oraz oryginalnej, dezaktywowanej broni wypożyczone z Łódzkiego Centrum Filmowego - mówi Tomasz Karasiński z Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”.
Warszawiacy już od sobotniego poranka mogą obserwować budowanie scenografii.
Na ulicy Zakroczymskiej zostanie postawiona barykada. Staną budki wartownicze i słupy ogłoszeniowe z niemieckimi obwieszczeniami. W okolicy będzie można spotkać żołnierzy z granatnikami przeciwczołgowymi i transporter opancerzony.
Muzea wypożyczyły na potrzeby inscenizacji pojazdy, między innymi transporter opancerzony Rossi, który zatonął w 1945 roku w Pilicy, a 10 lat temu został wydobyty i przekazany Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.
Narratorem inscenizacji „Reduta Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych 1944” będzie Bogusław Wołoszański.

CO, GDZIE, KIEDY
Program obchodów
-*Piątek 28 lipca. Godz. 10.30 — uroczystość przy kamieniu Żołnierzom Żywiciela przy ul. Popiełuszki. Godz. 17 — msza św. w kościele pw. Stanisława Kostki.
-*Sobota 29 lipca. Godz 16 — inscenizacja ataku na Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Godz. 19 — koncert w parku Wolności.
-*Niedziela 30 lipca Godz. 10 — spotkanie z prezydentem RP i prezydentem Warszawy.
Godz. 18 — msza św. dla warszawiaków. Potem zwiedzanie muzeum oraz kino plenerowe.
-*Poniedziałek 31 lipca. Godz. 12 — sesja Rady Miasta (Zamek Królewski). Godz. 18 — msza św. przy pomniku Powstania Warszawskiego, a po niej apel poległych na placu Krasińskich oraz koncert.
-*Wtorek 1 sierpnia. Godz. 10— inscenizacja Marszu Mokotowa” z parku im. gen. Orlicz-Dreszera do ul. Dworkowej.
Godz. 12 — odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Godz. 13.30 — złożenie wieńców pod pomnikiem gen. Grota-Roweckiego oraz Polskiego Państwa Podziemnego.
Godz. 16.30 — złożenie kwiatów przy grobie gen. Montera.
Godz. 17 — uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis.
Godz. 19 — uroczystości przy pomniku Polegli Niepokonani na Woli.
Godz. 21 — uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Życie Warszawy Warszawa (28-07-2006)

Zobacz także

Nasz newsletter