Mur sztuki z Prudentialem

Prudential - znak powstańczych zniszczeń i symbol metropolii. Ta on zainspirował Połę Dwurnik do stworzenia muralu na ogrodzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego Jest wczesne piątkowe popołudnie. Dziewczyna kończy właśnie pracę nad swoim pow

Prudential - znak powstańczych zniszczeń i symbol metropolii. Ta on zainspirował Połę Dwurnik do stworzenia muralu na ogrodzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego Jest wczesne piątkowe popołudnie. Dziewczyna kończy właśnie pracę nad swoim powstańczym muralem - "Warszawianką". - Jeszcze tylko parę szarych detali, błękitne tło i będzie gotowe - mówi, sięgając po pędzel..
Centralne miejsce współczesnej panoramy Warszawy jej autorstwa zajmuje budy- nek Prudentialu. Przygląda mu się stojąca po drugiej strony ulicy Świętokrzyskiej kobieta z kolczykiem w kształcie syrenki. -
Taka biżuteria ma pokreślić, że jest to osoba związana z tym miastem - mówi artystka. W lusterku, które trzyma tytułowa warszawianka, zamiast okazałego budynku, przed wojną najwyższego w stolicy, widać tylko zgliszcza.
Dlaczego namalowała Prudential? - Mieszkam niedaleko, więc co dzień spoglądam na niego - mówi umorusana białą farbą artystka. - To dla mnie miejsce szczególne.
Mural Poli Dwurnik to już 12. praca, jaka powstaje na murze okalającym Muzeum Powstania Warszawskiego. Pierwszą, niemal przed dwoma laty, namalował tu jej ojciec - Edward Dwurnik. Wśród autorów są też Wilhelm Sasnal i Przemek "Trust" Truściński. - Już szykujemy miejsca pod kolejne - mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka muzeum. - Mur Sztuki przypadł do gustu zwiedzającym - dodaje, spoglądając w stronę pary, która robi sobie zdjęcia przedmuralem grupy Twożywo.
Praca tutaj, jak to w otwartej przestrzeni, bywa jednak utrudniona. - Wszystko da się zrobić - mówi Pola, przedzierając się przez rosnące przy murze krzewy róż.


Życie Warszawy (08-03-2008)

Zobacz także

Nasz newsletter