Muzeum działa na zmysły

Równie nowoczesnego muzeum nie ma w całej Polsce. Za starannie odrestaurowanymi elewacjami dawnej elektrowni tramwajowej na ul. Przyokopowej znalazły się współczesne wnętrza z pierwszą w kraju multimedialną ekspozycją. Główny projektant t...

.
Równie nowoczesnego muzeum nie ma w całej Polsce. Za starannie odrestaurowanymi elewacjami dawnej elektrowni tramwajowej na ul. Przyokopowej znalazły się współczesne wnętrza z pierwszą w kraju multimedialną ekspozycją. Główny projektant to Wojciech Obtułowicz, ale współpracowała z nim cała plejada artystów.
Integralną częścią architektury jest park Wolności. Zielone płaszczyzny trawników, drzewa, krzewy róż zasadzono w miejscach, gdzie przez lata narastały warstwy żużlu pochodzącego z ogromnych pieców elektrowni.
Jednak to, co najważniejsze, znajduje się w środku. W dawnej hali maszyn ekspozycja działa wręcz na zmysły zwiedzających.
Muzeum jeszcze nie jest skończone. Wciąż uje sali w dawnej kotłowni. Za to na ukończeniu jest przebudowa domu administracyjnego. Budynek odzyskał dawną urodę. Prace przy nim to precedens konserwatorski! Po raz pierwszy w Warszawie przywrócono nie tylko kompletnie zniszczony wystrój elewacji, ale też odtworzono rozebrane piętro, szczyty i łamany dach budynku z początku XX w.

ZWIEDZAJĄCYCH CORAZ WIĘCEJ
Czy udało się policzyć, ile osób zwiedziło już ekspozycję?
LENA Cichocka Z MUZEUM POWSTANIA: Ponad pół miliona. Najwięcej w niedziele 1 listopada przed bramą „ ustawiały się kolejki i na wejście trzeba było czekać pół godziny. W dni powszednie mamy od 5 do 8 tys. zwiedzających. Kto najchętniej Was odwiedza?
— Młodzi ludzie poniżej 30. roku życia. To ok. 60 proc. zwiedzających. Ponad 70 proc. stanowią przyjezdni spoza województwa mazowieckiego. Czy jest wielu obcokrajowców?
— Najwięcej Amerykanów. Być może dlatego, że ambasada Stanów Zjednoczonych wspiera informacyjnie nasze muzeum. Spoza Europy i USA miewamy wielu Japończyków i Koreańczyków. Spotkałam też gości z Brazylii.
Co przykuwa ich największą uwagę?
JAN OŁDAKOWSKI, DYREKTOR MUZEUM: Kino Palladium, Monument z bijącym sercem i sala dziecięca. Coraz większą popularnością cieszy się replika kanału, którym w 1944 r. ewakuowali się powstańcy. Kiedy skończy się budowa muzeum?
— Na przełomie wiosny i lata przyszłego roku. Teraz z niecierpliwością czekamy na otwarcie budynku administracyjnego z restauracją.
Co czeka nas w dawnej hali kotłów?
— Znajdzie się tu m.in. replika brytyjskiego liberatora — takiego samego, jakie latały nad Warszawę ze zrzutami dla powstańców.

WYBIERZ "ULUBiEŃCA WARSZAWY 2004-05”
Czytelniku! Ogłaszamy plebiscyt na najciekawiej zaprojektowany warszawski budynek użyteczności publicznej.
Wybieramy spośród 12 obiektów wytypowanych w ramach organizowanego przez „ Architekturę - Murator” konkursu
.„ZYCIE W ARCHITEKTURZE”.
Oto one: —
1. Gimnazjum, liceum i Ośrodek Kultury na Białołęce, ul. Van Gocha

2. Siedziba firmy Platige Image — Fort Mokotów, ul. Racławicka 99

3. Budynek Biurowy Articom Center, al. Szucha 2l

4. Budynek Wydziału Prawa i Administracji UW, ni. Oboźna 6

5. Ambasada Królestwa Niderlandów, ul Kawalerii 10

6. Ambasada Francji, ul. Piękna 1

7. Siedziba pracowni JEMS Architekci, ul. Gagarina 28a

8. Centrum Artystyczne Szmulki .- Fabryka Trzciny, ni. Otwocka 14

9. Polonia Pałace — hotel, AI. Jerozolimskie 45

10. Muzeum Powstania Warszawskiego, budynek A, ul. Przyokopowa 28

11. Kaplica rzymsko-katolicka, ul. Balaton

12. Zespół budynków biurowych Athina Park, ul. Wybrzeże Gdyńskie

Na Wasze głosy czekamy do 25 listopada!


Gazeta Wyb Stołeczna (21 -11-2005)

Zobacz także

Nasz newsletter