Muzeum posiada "Archiwum Wypędzonych"

Muzeum Powstania Warszawskiego pozyskało cenny zbiór archiwalnych dokumentów niemieckich Polizeiliche Anmeldung (dosłownie: Policyjne zameldowanie). Dokumenty te poświadczają przeprowadzanie przez Niemców akcji przymusowego wysiedlania mieszka

Muzeum Powstania Warszawskiego pozyskało cenny zbiór archiwalnych dokumentów niemieckich Polizeiliche Anmeldung (dosłownie: Policyjne zameldowanie). Dokumenty te poświadczają przeprowadzanie przez Niemców akcji przymusowego wysiedlania mieszkańców Warszawy. ARCHWIUM WYPĘDZEŃ - LISTA DO POBRANIA.
WYBRANE SKANY KART "POLICYJNEGO ZAMELDOWANIA" - DO POBRANIA

Na wielu kartach widnieje adnotacja ,,wysiedlony’’ (a czasem eufemistyczne ,,ewakuowany’’), co stanowi ewidentny dowód przymusowego wysiedlania ludności cywilnej. Zbiór w 90% zawiera dane dotyczące osób wysiedlonych z Warszawy w trakcie Powstania Warszawskiego.

Archiwum liczy:
- 615 kart dotyczących 545 osób, w tym 60 zespołów dokumentów składających się z 2-3 kart, m.in. karty zameldowania i wymeldowania.

Różnica ta wynika stąd, że na niektórych kartach znajdują się informacje o więcej niż jednej osobie, czasem dotyczą one całych rodzin.

Dokumenty tego typu są niezwykle cenne, do tej pory pozostawały bowiem nieznane szerzej archiwistom i historykom. Nie należą do dokumentów meldunkowych z kategorii A, które podlegają archiwizacji i muszą być przechowywane wieczyście i najprawdopodobniej po wojnie były po prostu niszczone.

Polizeiliche Anmeldung zawierają szczegółowe dane – imię i nazwisko osoby wysiedlonej, adres zamieszkania w Warszawie, adres i datę nowego zameldowania, nazwisko osoby, u której została zameldowana etc. Wszystkie karty dotyczą ludzi wysiedlonych do jednego rejonu w Generalnej Guberni – wiosek w gminie Rozprza (powiat piotrkowski, dystrykt Radomski).

Niemcy rozpoczęli akcję przymusowego wysiedlania ludności w pierwszych dniach sierpnia, zaraz po wybuchu Powstania. Dane szacunkowe dotyczące liczby wysiedlonych wahają się między 350 000 a 550 000 osób.

Odnaleziony zbiór zameldowań policyjnych pomoże w ustaleniu dokładnej listy osób wysiedlonych do gminy Rozprzy.

Dokumenty zostaną zbadane przez historyków z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Na podstawie informacji z kart rozpoczynamy poszukiwania osób wysiedlonych lub członków ich rodzin.

Lista osób wypędzonych ma charakter wstępny i jest przed weryfikacją historyczną.

Zobacz także

Nasz newsletter