Muzyka pod Liberatorem. Koncert muzyki Romana Maciejewskiego

Bohaterem kolejnego koncertu z cyklu Muzyka pod Liberatorem będzie Roman Maciejewski - wybitny polski kompozytor XX wieku. W jego dorobku kompozytorskim znajdziemy różnorodne utwory fortepianowe...

Bohaterem kolejnego koncertu z cyklu Muzyka pod Liberatorem będzie Roman Maciejewski - wybitny polski kompozytor XX wieku. W jego dorobku kompozytorskim znajdziemy różnorodne utwory fortepianowe, orkiestrowe i kameralne, chóralne i transkrypcje klasyki na dwa fortepiany. Na początku swojej drogi twórczej Maciejewski nawiązywał do późnego stylu Karola Szymanowskiego, swego ówczesnego nauczyciela (m.in. mazurki na fortepian, Pieśni kurpiowskie na chór), jednak tragedia II wojny światowej spowodowała gruntowną zmianę osobowości kompozytora, co znalazło odzwierciedlenie w jego muzyce. Odtąd całe swe życie poświęcił idei stworzenia opus magnum – wielkiej mszy żałobnej dedykowanej ofiarom wojen i zbrodni.

Tak właśnie powstało jego dzieło życia – monumentalne Requiem na solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1959), prawykonane w 1960 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej ,,Warszawska Jesień”. Partytura do tego utworu ważyła aż 25 kg!

Pod Liberatorem zabrzmią utwory Romana Maciejewskiego na dwa fortepiany, w wykonaniu Chopin Piano Duo

Zapraszamy w środę, 30 marca o godz. 19:00 do Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

Zobacz także

Nasz newsletter