„Polskie obozy koncentracyjne” – histeria czy problem? Debata z cyklu Warszawa Dwóch Powstań

Co Polska jako państwo powinna zrobić wobec dość często pojawiającego się zagranicą zniesławiającego określenia „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy śmierci”...

Co Polska jako państwo powinna zrobić wobec dość często pojawiającego się zagranicą zniesławiającego określenia „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy śmierci”? Epitet używany w niektórych mediach czy publikacjach w odniesieniu do niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych znajdujących się w granicach okupowanej Polski, nie odnosi się – jak postulowaliby niektórzy – tylko do położenia geograficznego tych obozów, ale zdaje się sugerować, że zakładali je i zarządzali nimi Polacy. Czy takie działania są celowe? Czy świadczy to o toczącej się w kwestii pamięci o II wojnie światowej swego rodzaju bezpardonowej batalii o pamięć? Czy sytuacja w której prezydent USA Barack Obama podczas uroczystości nadania „Medalu Wolności” Janowi Karskiemu „przejęzycza” się mówiąc o „polskich obozach śmierci”, nie powinna być dla nas ostatecznym dzwonkiem alarmowym? Termin „polskie obozy koncentracyjne” pojawia się również i to coraz częściej w prasie niemieckiej. W tytułach takich jak „Der Spiegel”, „Bild”, „Der Tagesspiegel”, „Stern”, „Die Welt” – czy Polska winna wytaczać tym gazetom procesy o zniesławienie? Czy wciąż powracające w przestrzeni publicznej tego typu określenia nie są też widomym znakiem mizernej polityki historycznej prowadzonej przez nasz kraj? Jak w takim razie miałaby wyglądać, coraz głośniej postulowana obecnie, ofensywna polityka pamięci? A może takie działania nie są potrzebne? Może Polska ulega swego rodzaju histerii na tym punkcie i najlepszą reakcją jest spokój. Czy rację mają ci, którzy twierdzą, że mimo „głośnych przypadków” skala tego zjawiska jest marginalna, a Polska ostro reagując, toczy w gruncie rzeczy zastępcze spory, podczas gdy prawdziwy problem naszego wizerunku w świecie leży, gdzie indziej – przede wszystkim „tu i teraz”?

W dyskusji udział wezmą:

dr Dominika Kozłowska – filozof, publicystka, redaktor naczelna miesięcznika „Znak” prof. Antoni Dudek – historyk, politolog, Instytut Pamięci Narodowej Konstanty Gebert – psycholog, tłumacz, dziennikarz, publicysta „Gazety Wyborczej” Dawid Wildstein - dziennikarz i reporter, szef publicystyki w TVP Info, wicenaczelny kwartalnika „Fronda lux”

Prowadzenie:

dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, współpracownik „Liberté!” i Forum Żydów Polskich.

31.03.2016 (czwartek), godz. 18:30, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny

Patronat medialny: Radio Dla Ciebie

Zobacz także

Nasz newsletter