Muzyka średniowieczna w Fotoplastikonie - koncert Dekameronu.

Na „Jeszcze mniejszym koncercie świata” w Fotoplastikonie Warszawskim 19 kwietnia o godz. 19.00 będzie można usłyszeć utwory florenckich kompozytorów przeplatane kompozycjami innych europejskich...

Na „Jeszcze mniejszym koncercie świata” w Fotoplastikonie Warszawskim 19 kwietnia o godz. 19.00 będzie można usłyszeć utwory florenckich kompozytorów przeplatane kompozycjami innych europejskich muzyków zagrane na takich instrumentach, jak lutnia, organetto, fidel czy rebek. Program koncertu, bazujący na muzyce epoki Ars Nova, został dopasowany do wystawy zdjęć Florencji ze zbiorów Fotoplastikonu Warszawskiego. A wszystko to we wnętrzu XIX-wiecznej maszyny, jaką jest Fotoplastikon. Bilety w cenie 16 zł do kupienia w Fotoplastikonie, al. Jerozolimskie 51.

19 kwietnia we wnętrzu Fotoplastikonu zagra Tadeusz Czechak z zespołu Dekameron specjalizujący się w grze na lutniach – średniowiecznej i arabskiej. Przy wykorzystaniu tego niezwykłego średniowiecznego instrumentu, któremu towarzyszyć będą organetto, fidel i rebek, zaprezentowany zostanie program bazujący na muzyce epoki Ars Nova, towarzyszącej życiu znamienitych twórców Odrodzenia. Utwory florenckich kompozytorów przeplatane są z kompozycjami innych europejskich muzyków, którzy wiedzę i inspiracje czerpali z nowych włoskich prądów. Wraz z Czechakiem zagrają Aldona Czechak oraz Agnieszka Obst-Chwała. Program został specjalnie dostosowany do wystawy ze zbiorów Fotoplastikonu Warszawskiego, prezentującej zdjęcia Florencji i Verony z 50. i 60. XX wieku.

Tadeusz Czechak – lutnista, gitarzysta, aranżer, w 1993 założył własny zespól DEKAMERON, w którym realizuje ideę łączenie poprawności historycznej interpretacji z żywym, spełniającym oczekiwania współczesnej publiczności wykonaniem. Zespół z powodzeniem koncertuje na scenach polskich i europejskich. Inicjator i wykładowca  kursów interpretacji muzyki dawnej. Zajmuje się również rekonstrukcjami dawnych instrumentów. Z  DEKAMERONEM nagrał 5 albumów, z których „Ave mater, o Maria” uzyskała nominację do Fryderyka w 2000 r.

„Jeszcze mniejszy…”, bo tylko dla 35 osób – tyle jest miejsc w Fotoplastikonie Warszawskim, jedynym takim obiekcie na świecie, zachowanym w oryginalnym miejscu eksploatacji. W ramach cyklu koncertów ta XIX-wieczna maszyna ukazuje widzom swoje wnętrze! Fotoplastikon to urządzenie wynalezione w połowie XIX wieku i niezwykle popularne jeszcze w początkach następnego stulecia. Fotoplastikon Warszawski rozpoczął działalność około 1905 roku i przetrwał w tym samym miejscu Warszawy do dziś. Fotoplastikonem Warszawskim od 2008 roku opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa.
 

Zobacz także

Nasz newsletter