NAGRODA DLA WOLONTARIUSZA

Michał Sierzputowski, wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego, został laureatem konkursu XVI Stołecznej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych 2009. Konkurs promuje młodzież, która bezinteresownie podejmuje służb

Michał Sierzputowski, wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego, został laureatem konkursu XVI Stołecznej Edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych 2009. Konkurs promuje młodzież, która bezinteresownie podejmuje służbę na rzecz pracy społecznej..
Laureaci zostali wyłonieni na podstawie zgłoszeń i rekomendacji szkół, a także rozmów z jury, podczas których ujawniała się osobowość oraz bogactwo pozytywnych emocji wolontariuszy.


Laureaci Konkursu wskazują właściwą drogę nie tylko rówieśnikom, ale i dorosłym. Swoim życiem upowszechniają zasadę: Być dla innych. Sam Konkurs zaś wpisuje się w politykę miasta st. Warszawy w zakresie wychowania dzieci i młodzieży. Co roku zyskuje nowych sympatyków, wzrasta liczba gmin i powiatów realizujących Konkurs.

Charakterystyka laureata:

Przez wiele lat w swojej pracy wolontariackiej starałem się łączyć pasje i zainteresowania z pożytecznymi skutkami tych działań. Od 5 lat pracuję jako wolontariusz w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pozwala mi to na poszerzanie swojej wiedzy historycznej, w szczególności z zakresu II wojny światowej i dziejów XX wieku.

W swojej szkole - III Liceum Ogólnokształcącym im. Gen. Sowińskiego pełniłem funkcję przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Koordynowałem organizację licznych akcji charytatywnych: m. in.: Mikołajki dla ubogich dzieci, zbiórka datków na kupno kolekcji Powstańczej Poczty Polowej na aukcji w Düsseldorfie, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedlekarskiej, akcje honorowego oddawania krwi. Była to pewnego rodzaju kontynuacja działań z Gimnazjum nr 16, w którym pełniłem podobne funkcje i organizowałem również akcje społeczne.

W czasie wakacyjnym pracuję na basenach jako Ratownik WOPR. Jest to również efekt mojej wielkiej pasji, jaką jest pływanie. Udzielam się w akcjach „Lato w mieście” i „Zima w mieście”, nauka pływania dla dzieci.

Corocznie włączam się aktywnie w dziania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zarówno jako kwestujący, jak i Szef Sztabu, organizator, osoba kontaktowa, odpowiedzialna za sprawny przebieg akcji.

Od dziecka jestem ministrantem – lektorem w Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP Królowej Świata. Jestem odpowiedzialny za grupę młodszych ministrantów: pracuję z nimi na co dzień, spędzam czas wolny, pomagam w nauce, opiekuję się podczas wakacji, wyjazdów.

W moim działaniu staram się łączyć przyjemne z pożytecznym. Jest to bardzo ważne, ponieważ mogę czerpać przyjemność i satysfakcję ze swojego postępowania, jednocześnie pomagając innym ludziom. Jestem zdania, iż regularna praca społeczna jest bardzo cenna i przynosi wymierne korzyści dla całej społeczności, w której funkcjonuje dana jednostka. Rozwija to osobowość, uczy odpowiedzialności za czyny i słowa, przygotowuje do dorosłego życia.

Umiejętności i doświadczenie, jakie zdobywam w pracy społecznej bez wątpienia okażą się bardzo przydatne w przyszłości. Specyfika pracy, którą miałem okazję dotychczas poznać będzie miała z pewnością znaczny wpływ na przyszłe wybory zawodowe.

Zobacz także

Nasz newsletter