Portfel Eugeniusza Lokajskiego „Broka” w zasobach Muzeum Powstania Warszawskiego

Do Muzeum Powstania Warszawskiego w 2021 roku został przekazany eksponat – portfel Eugeniusza Lokajskiego „Broka”. To dar od Marianny Domańskiej. Do tej pory było w konserwacji i trafi na stałe do zasobów MPW.

Portfel wraz z trzema żyletkami należał do Eugeniusza Lokajskiego „Broka”. Miał go przy sobie w chwili śmierci. Eksponat został znaleziony w maju 1945r. w trakcie ekshumacji.

Miejsce (okoliczności) śmierci Eugeniusza Lokajskiego „Broka”:

25 września 1944 r. otrzymał nowe zadanie z Komendy Głównej AK. Licząc się z kapitulacją, dowództwo zaczęło przygotowywać fałszywe dokumenty dla tych, którzy mieli unikać niewoli, aby prowadzić walkę dalej. Trzeba było wykonać wiele zdjęć do fałszywych Kennkart. W otrzymanej do dyspozycji pracowni "Brok" stwierdził, że nie ma odpowiedniej liczby materiałów fotograficznych. Wiedział, że znajdują się one jeszcze w jednym ze sklepów przy ul. Marszałkowskiej 129 - w pobliżu Siennej. Widziano go jeszcze, gdy wchodził do parterowego wnętrza sklepu pod silnym ostrzałem artyleryjskim.

Gdy minęła kanonada, z domu pod numerem 129 została sterta gruzów. Żołnierze "Koszty" natychmiast podjęli akcję ratunkową. Odgruzowanie całego budynku przekraczało jednak ich możliwości. "Brok" pozostał pod szczątkami zwalonej kamienicy. Dopiero w maju 1945 roku dokopano się do wnętrza rumowiska. Ciało Eugeniusza Lokajskiego „Broka” znaleziono przy sklepowym kontuarze, z rękami na głowie, jakby próbował uchronić się przed walącym się stropem.

Źródło: https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/eugeniusz-lokajski,27746.html  

Portfel Eugeniusza Lokajskiego „Broka” wraz z zawartością nie trafi na ekspozycję, lecz do zasobów Muzeum Powstania Warszawskiego. 

ZOBACZ też kolekcję zdjęć Eugeniusza Lokajskiego „Broka” w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Zobacz także

Nasz newsletter