Premiera książki "Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka" Krzysztofa Domaradzkiego

Zapraszamy na premierę książki i spotkanie autorskie z Krzysztofem Domaradzkim. Prowadzenie: Radosław Gajda...

Od ponad siedemdziesięciu lat rozwojowi Warszawy towarzyszy burzliwa dyskusja nad jej kształtem przestrzennym. Zmieniali się decydenci, zmieniały się doktryny, poglądy i cele, nie powinno więc dziwić, że we współczesnej stolicy dominują rozmaite, często niespójne formy urbanistyczne. Architekt urbanista Krzysztof Domaradzki opisuje przemiany, jakie zaszły w stolicy, wskazuje na wagę związków przestrzeni współczesnej Warszawy z procesem jej ewolucji historycznej, a także w obrazowy sposób przybliża problematykę tożsamości miasta w kontekście jej powiązań z formą urbanistyczną. To książka dla każdego, komu nie jest obojętne to, jak wygląda stolica jego kraju.

Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Stefana Starzyńskiego mają zaszczyt zaprosić na premierę książki "Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka". Spotkanie autorskie z prof. Krzysztofem Domaradzkim odbędzie się 25 lutego (czwartek) 2016 o godz. 18.00 w Smolna 8 Studio - bud, "Młotek", poziom 19., ul. Smolna 8.

Spotkanie poprowadzi Radosław Gajda.

Fot. Marek Michalski/MPW

 

Autor
Krzysztof Domaradzki – architekt i urbanista. Profesor nadzwyczajny na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Autor zrealizowanych koncepcji przebudowy stołecznych ulic Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście. Współautor wielu planów zagospodarowania przestrzennego w Warszawie oraz projektów osiedli w podwarszawskich miejscowościach. Współlaureat pierwszej nagrody na międzynarodowym konkursie na ulepszenie struktury urbanistycznej Nowego Belgradu (1986). Autor i współautor scenografii filmowych i telewizyjnych, m.in. do filmu Perła w koronie w reż. Kazimierza Kutza (1971) czy Elementarz w reż. Wojciecha Wiszniewskiego (1976). W latach 1984–1987 był wiceprezesem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, w latach 2001–2002 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Izby Urbanistów, a od 2000 do 2006 roku był wiceprezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich. Członek powołanej w 2015 roku Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy.

Prowadzący spotkanie
Radosław Gajda - absolwent kierunku architektura i urbanistyka Politechniki Warszawskiej, studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje nad doktoratem w Zakładzie Historii Architektury Powszechnej. Od 2009 r. wykładowca – prowadził zajęcia z historii architektury i sztuki oraz projektowania na warszawskich uczelniach: Politechnice, Europejskiej Akademii Sztuk oraz Akademii Finansów i Biznesu Vistula, a także wykłady dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku PW oraz warsztaty z architektury i wzornictwa dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Autor opracowań naukowych i popularyzatorskich z dziedziny architektury – m.in. videobloga o architekturze zatytułowanego ARCHITECTURE IS A GOOD IDEA www.youtube.com/rgajda. Zajmuje się także projektowaniem wnętrz.

Zobacz także

Nasz newsletter