Program obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

79. rocznica

Koncert, spektakl teatralny, gra miejska, wystawy, uroczystości oficjalne – wszystko po to, by oddać cześć Powstańcom Warszawskim. Zapraszamy do zapoznania się z programem wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Spis treści:

 

 

Sorry Boys i goście. Koncert i premiera płyty „Moje serce w Warszawie

Zespół Sorry Boys na 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego stworzył płytę „Moje serce w Warszawie”. Jej głównym tematem jest Warszawa. Zespół stworzył osiem niepowtarzalnych utworów, których siłą jest pamięć i miłość niesiona przez pokolenia.

Piotr Blak, współzałożyciel zespołu Sorry Boys, podarował Beli Komoszyńskiej do zaśpiewania treść listu swojego dziadka, Powstańca Warszawskiego Jana Kluczewskiego ps. Krawczyk. Słuchając utworu „Jan”, poznacie więc historię bardzo osobistą. Dziadek Piotra był żołnierzem Kompanii „Koszta” i wraz z kuzynami swojej żony Danki (Jackiem i Witkiem Gosławskimi) zginął 6 września 1944 r. podczas bombardowania kamienicy przy ul. Moniuszki 7. Jan miał wówczas 24 lata. Opowieść Danki o zmarłym mężu i czasie Powstania zaczyna i kończy utwór. Wspomnienia te nagrała kilka lat przed swoją śmiercią. Dożyła 97 lat.

21 lipca • piątek
godz. 20.00

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego
Bilety do nabycia w kasie MPW oraz na bilety.1944.pl i eventim.pl

I tura rejestracji: 29.06 godz. 12.00
II tura rejestracji: 12.07 godz. 12.00

Wydarzenie transmitowane w TVN24 i na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku

 

„Pamięć «W» kadrze”

Zapraszamy do udziału w 5. edycji konkursu fotograficznego Muzeum Powstania Warszawskiego, organizowanego z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

Uchwyć swoim aparatem lub smartfonem obchody organizowane w dowolnym miejscu na świecie. Uroczystości oficjalne, koncerty, akcje społeczne – tematem Twoich prac może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Dołącz do grona laureatów konkursu, wśród których znaleźli się profesjonalni fotografowie oraz pasjonaci fotografii. Zrób zdjęcie. Pokaż, że pamiętasz! 

Spośród nadesłanych prac wybierzemy te, które w najbardziej osobisty i twórczy sposób oddają atmosferę tegorocznych obchodów. Zwyciężyć można w dwóch kategoriach:
• zdjęcie pojedyncze (każda osoba może zgłosić maksymalnie 6 fotografii);
• fotoreportaż (każda osoba może zgłosić maksymalnie 2 reportaże, do 6 zdjęć każdy). 

Do konkursu można zgłaszać wyłącznie tegoroczne fotografie, wykonane w okresie od 21 lipca 2023 do 7 sierpnia 2023, w kraju lub zagranicą.
Zdjęcia konkursowe oceni jury w składzie: Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal (zawodowi fotografowie) i Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).
Grand Prix – 10 000 zł; pierwsze miejsce – voucher Fotoforma o wartości 5000 zł na zakup produktów Canon; drugie miejsce – voucher Fotoforma o wartości 3000 zł na zakup produktów Canon; trzecie miejsce – voucher Sigma-sklep.pl o wartości 1500 zł.

21 lipca – 7 sierpnia

Prace prześlij na adres: foto@1944.pl – bezpośrednio lub za pośrednictwem serwisu WeTransfer

Regulamin konkursu fotograficznego>

Rules of the Photography Competition>

 

„Labirynt ՚44. Duchy Paryża Północy”


„Labirynt ’44. Duchy Paryża Północy” – projekt edukacyjny realizowany w ramach obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego – to gra plenerowa łącząca elementy zagadek edukacyjnych, escape roomu oraz rekonstrukcji historycznej z udziałem aktorów i statystów. Jej scenariusz powstał na kanwie wydarzeń historycznych i wspomnień Powstańców Warszawskich, zebranych przez Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Gracze poruszają się po zrekonstruowanym fragmencie przedwojennego Śródmieścia Warszawy. Siatka ulic to jednocześnie labirynt i pole gry, z kilkudziesięcioma skrytkami do odnalezienia i kilkoma pokojami z zadaniami do wykonania.

23 lipcaniedziela
od godz. 10.00

Miejsce gry: Hala B, Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA), ul. Włościańska 52

Wstęp wolny. Udział po rejestracji na: rejestracja.1944.pl 
 

„Chwaty z powstańczej Warszawy”

Gra plenerowa dla rodzin z dziećmi w wieku 4–10 lat.

Zapraszamy na grę plenerową rodziny z dziećmi w wieku 4–10 lat. Podczas wydarzenia Park Wolności zamieni się w powstańczą ulicę. Uczestnicy, dzięki przygotowanym zadaniom, dowiedzą się, kim byli Powstańcy i jak wyglądała ich codzienność. Będą mogli poćwiczyć spostrzegawczość, wykazać się sprytem oraz zręcznością jak prawdziwy chwat. Wydarzenie jest połączone z premierą książeczek z serii „Chwaty”.

.


29 lipca sobota
godz. 11.00

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp wolny. Udział po rejestracji na: rejestracja.1944.pl 

 

Apel rozpoczynający Zlot Harcerski „Ramię w ramię w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego


Z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego wraz
z siedmioma organizacjami harcerskimi i skautowymi organizuje zlot harcerski. Hasło tegorocznego złotu to „Ramię w ramię”. Zlot ma na celu oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim, harcerzom i harcerkom z Szarych Szeregów oraz innych organizacji walczących o wolność ojczyzny i poległym podczas Powstania Warszawskiego. W programie oprócz udziału w obchodach 79. rocznicy Powstania Warszawskiego jest m.in. spotkanie przy harcerskiej watrze, gra miejsca, warsztaty artystyczne.

29 lipca sobota
godz. 15.00

Baza Zlotu, Wybrzeże Gdyńskie

Więcej informacji o Zlocie Harcerskim > 

 

Msza święta z udziałem Powstańców, harcerzy i warszawiaków

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego


29 lipca
sobota
godz. 18.00

Wydarzenie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku

 

Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim

Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

30 lipca niedziela
godz. 11.00

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp z zaproszeniem dla Powstańców i ich rodzin

Wydarzenie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku

 

„Wolność łączy”

Akcja społeczna w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całej Warszawy.  

Akcja „Wolność łączy”, w tym roku organizowana już po raz siódmy, jest ważnym elementem obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jej celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców Warszawy na miejsca pamięci Powstania Warszawskiego znajdujące się na terenie całego miasta. 1 sierpnia w okolicach Godziny „W” wolontariusze oraz harcerze biorący udział w Zlocie Harcerskim w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego w wybranych miejsca upamiętniających akcje i wydarzenia z Powstania Warszawskiego będą pełnić służbę i rozdawać przypinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią znaku.

LISTA MIEJSC>

1 sierpnia wtorek
godz. 17.00

 

„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”

Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy.

W trakcie wieczoru wspólnie zaśpiewamy takie utwory, jak „Warszawianka”, „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Mała dziewczynka z AK”. Koncert poprowadzi Tomasz Wolny.

1 sierpnia wtorek
godz. 20.30

plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

Wydarzenie transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku

ŚPIEWNIK online>

Uroczysta premiera spektaklu teatralnego „Cisza” w reżyserii Michała Zadary

Występują: Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak, Mariusz Zaniewski 

1 sierpnia wtorek
godz. 24.00

Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp z zaproszeniem
 

Apel kończący Zlot Harcerski w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego


2 sierpnia • środa
godz. 9.00

Baza Zlotu, Wybrzeże Gdyńskie

 

Wernisaż wystawy „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet”

2 sierpnia • środa
godz. 18.00

Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp z zaproszeniem


Wystawa „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” jest dostępna dla zwiedzających od 3 sierpnia 2023 r. do lipca 2024 r.

Wstęp w cenie biletu do Muzeum Powstania Warszawskiego.

II wojna światowa, okupacja, Powstanie Warszawskie – trudne doświadczenia sprawiły, że podróż kobiet tamtego czasu była niebezpieczna i nieprzewidywalna. Jednak w opowieściach o wojnie, a także w historii i pamięci o przeszłości najczęściej nie było miejsca na to, co kobiece – tylko dzielność mężczyzn dawała przepustkę do podręczników; kobiecość kojarzyła się z tym, co błahe. Tymczasem kobieca opowieść jest równie ważna – nie możemy w pełni zrozumieć Powstania Warszawskiego bez tego elementu.

Walka kobiet w Powstaniu Warszawskim odbywała się zarówno na linii ognia, jak i w powstańczej codzienności. Zabijały i umierały. Przeżyły i zapamiętały. Kobieca zatem – nie tylko męska – opowieść jest równie ważna. Nie sposób w pełni zrozumieć Powstania Warszawskiego bez tego elementu. To bohaterki, dzielne protagonistki – swoich osobistych i naszych wspólnych opowieści. Wystawa „Podróż bohaterek“ zabiera nas w podróż ich śladami. Mityczne boginie (Demeter, Atena, Hestia, Hera, Artemida, Persefona, Afrodyta, Mnemosyne) wskażą nam drogę. Każda z nich patronuje odrębnej grupie Powstańczyń i każdej z nich poświęciliśmy odrębną przestrzeń wystawy.

Karolina Sulej – kuratorka
Współpraca: Urszula Jabłońska, Olga Wiechnik
Zespół działów merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Spektakl teatralny „Cisza” w reżyserii Michała Zadary

Co słychać, gdy nic nie słychać – „Cisza” Michała Zadary w Muzeum Powstania Warszawskiego

„Cisza” składa się z dwóch części. W jednej jest dużo słów, w drugiej ani jednego dźwięku.
Pierwsza część spektaklu to refleksja na temat losów niemieckich zbrodniarzy wojennych. Niektórzy zostali osądzeni. Większość wiodła jednak spokojne życie, podczas gdy ich ofiary zostały tego pozbawione. To, że świat nie jest sprawiedliwy, nie jest zaskoczeniem. Pytanie, jakie mechanizmy są potrzebne, by taki się jednak, przynajmniej w części, stał.
Druga część spektaklu to jednoaktówka – nie usłyszymy tu ani jednego dźwięku. Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak i Mariusz Zaniewski odtwarzają scenę spotkania niemieckiego zbrodniarza wojennego z dziennikarzem z Polski trzydzieści pięć lat po wojnie. Żadna odpowiedź na ludobójstwo nie jest możliwa, tak jak niemożliwe jest tworzenie sztuki o ludobójstwie. Możliwe jest tylko doświadczenie ciszy.
Obie części to próba artystycznej analizy naszego doświadczenia jako spadkobierców ludobójstwa w Polsce i świadków zbrodni rosyjskich w Ukrainie.

SCENARIUSZ, CZ. 1: Instytut Prawa Performatywnego: Milena Kuchnia, Filip Płuciennik, Hanna Stacewicz, Barbara Wysocka, Michał Zadara, Weronika Zajkowska

SCENARIUSZ, CZ. 2: Michał Zadara

REŻYSERIA: Michał Zadara

SCENOGRAFIA: Robert Rumas

KOSTIUMY: Daria Krawczyk

REŻYSERIA ŚWIATŁA: Michał Zadara

REALIZACJA ŚWIATŁA: Dariusz Adamski

REALIZACJA DŹWIĘKU I WIDEO: Tomasz Jóźwin

ASYSTENTKA KOSTIUMOGRAFKI: Antonina Haber

INSPICJENTKA: Emilia Szuchniewicz

CHARAKTERYZACJA: Ewa Jaśkiewicz

GARDEROBIANA: Sylwia Szefer

WYSTĘPUJĄ: Barbara Wysocka, Jacek Poniedziałek, Rafał Stachowiak, Mariusz Zaniewski  

Serdeczne podziękowania dla: Aleksandry Gliszczyńskiej-Grabias, Marty Górczyńskiej, Agaty Siwiak, Pawła Marcisza, Rafała Brodackiego i Pawła Brudka*Z uwagi na drastyczne treści wstęp dzieci poniżej 16 r.ż. wyłącznie na odpowiedzialność rodziców.

3–6 sierpnia • czwartek–niedziela
godz. 20.00

Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

Ograniczona liczba uczestników

Bilety do nabycia w kasie MPW oraz na bilety.1944.pl i eventim.pl

I tura rejestracji: 7.07 godz. 12.00
II tura rejestracji: 25.07 godz. 12.00

Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli

przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944


5 sierpnia
sobota
godz. 18.00

skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”

 

Marsz Pamięci

Uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy upamiętniające mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego – w trakcie marszu będą wyczytywane ich nazwiska.

5 sierpnia sobota
godz. 19.00

Start: skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”

 

Zakończenie Marszu Pamięci

Zapalenie zniczy na kurhanie przy pomniku Polegli Niepokonani i na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconej ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego.

5 sierpnia sobota
godz. 20.30

park Powstańców Warszawy

Masa Powstańcza

Przejazd rowerami szlakiem II Obwodu Żoliborz.

W latach okupacji niemieckiej Żoliborz organizacyjnie wchodził w skład Okręgu Warszawskiego ZWZ-AK, jako jego II Obwód. Od wiosny 1940 r., a także podczas Powstania Warszawskiego komendantem Obwodu był mjr/ppłk Mieczysław Niedzielski „Żywiciel”.
Głównym zadaniem na Godzinę „W” oddziałów ppłk. „Żywiciela” było opanowanie w północnej części miasta 18 obiektów pierwszej oraz 9 obiektów drugiej i trzeciej kategorii. Ze względu na przedwczesny wybuch walk (przed godz. 14.00), brak elementu zaskoczenia, słabą mobilizację (60–70% stanów), rozproszenie sił, blokadę centrum dzielnicy przez silne patrole niemieckie zadań tych nie udało się wykonać. 21 września 1944 r. zgrupowanie ppłk. „Żywiciela” zostało przekształcone w 8 Dywizję Piechoty AK im. Romualda Traugutta. 30 września 1944 r. nastąpiła kapitulacja Żoliborza.

Będziemy jechać obok historycznych miejsc związanych z powstańczym Żoliborzem, m.in. obok dawnego Chemicznego Instytutu Badawczego, który był jednym z głównych punktów wyprowadzania ataków niemieckich, Klasztoru i Gimnazjum ss. Zmartwychwstanek (w Powstaniu Szpital Polowy nr 100, następnie jeden z bastionów obrony Żoliborza – Twierdza Zmartwychwstanek), Parku im. Żołnierzy „Żywiciela” i pomnika Żołnierzy „Żywiciela”, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (reduta powstańcza), pl. Wilsona (który był m.in. miejscem koncentracji wychodzących oddziałów po kapitulacji) czy obok pomnika żołnierzy AK poległych w ataku na Dworzec Gdański (z rzeźbą Kobiety z Różą symbolizującą ból polskich kobiet, które utraciły na wojnie swoich mężów, synów i braci).

Przebieg trasy:
Start
Przyokopowa Grzybowska ← Towarowa – Okopowa – rondo Kercelak – Okopowa → rondo Zgrupowania AK „Radosław” → al. Jana Pawła II – pl. Grunwaldzki – ks. Jerzego Popiełuszki → Słowackiego → pl. Wilsona → Mickiewicza – pl. Inwalidów – Mickiewicza – gen. Andersa → al. „Solidarności” – rondo Kercelak ← Okopowa – Towarowa → Prosta → Przyokopowa Meta
(dystans: 11,5 km)

6 sierpnia niedziela
godz. 17.00

Start: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp wolny. Udział po rejestracji na: rejestracja.1944.pl

 

CENTRUM INFORMACYJNE OBCHODÓW 79. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

26 lipca – 2 sierpnia
godz. 10.00–18.00

Budynek C, Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, Warszawa

(+48) 22 376 68 37 
(+48) 22 539 79 36

 

PZU - Mecenas Obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Zobacz także

Nasz newsletter