Noc Muzeów z Muzeum Powstania Warszawskiego

13.05.2023

W sobotę 13 maja w Warszawie odbędzie się kolejna Noc Muzeów. Co przygotowaliśmy z tej okazji? Koncert na otwarcie Pokoju na lato, wystawę w Fotoplastikonie Warszawskim oraz bezpłatne zwiedzanie muzeum i ekspozycji stałej Cele bezpieki. Zapraszamy!

 

W zbliżającą się Noc zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego od godz. 18.00 do 1.00. Tego samego wieczoru, koncertem L.U.C. & Rebel Babel Ensemble z gościnnym udziałem Krystyny Prońko i Adiego Nowaka, działalność w tym sezonie zainauguruje Pokój na lato – letni pawilon rekreacyjno-kulturalny zlokalizowany obok muzeum. Zachęcamy również do odwiedzenia naszych oddziałów: Fotoplastikon Warszawski i Cele Bezpieki oraz wystawy plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” w Parku Powstańców Warszawy.

 

EKSPOZYCJA MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

13.05
sobota
godz. 18.00–1.00

Jak co roku zapraszamy na wieczorne zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego. To wyjątkowa okazja, by poruszając się w scenerii sprzed 79 lat, poczuć atmosferę powstańczej Warszawy. Za pomocą nowoczesnych środków prezentacji Muzeum przybliża widza do źródła historycznego i eksponatu – multimedialna ekspozycja w niepowtarzalny sposób oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, będzie można zwiedzić również wieżę widokową, z której rozpościera się panorama miasta.

Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79

Wstęp wolny

 

FOTOPLASTIKON WARSZAWSKI

13.05
sobota
godz. 19.00–1.00

W Fotoplastikonie Warszawskim zobaczymy Warszawę lat 30. uchwyconą przez jednego z najwybitniejszych fotografów XX wieku – Henryka Poddębskiego. 48 trójwymiarowych zdjęć zabierze nas w podróż do miasta, jakiego już nie ma. Tramwaje na placu Żelaznej Bramy, łyżwiarze na zamarzniętym jeziorze w parku Ujazdowskim, zegar na wieży dworca kolei warszawsko-wiedeńskiej… Paryż Północy, a może po prostu nasza Warszawa? Gości zabawiać będą Warszawiaki – Trupa Teatralna, którzy wykonają własne interpretacje „warsiaskich ślagierów” ulicznych. Koncert potrwa od 19.00 do 22.00. Zapraszamy do tańca!

Miejsce: Fotoplastikon Warszawski
Al. Jerozolimskie 51

Wstęp wolny


POKÓJ NA LATO

13.05
sobota
godz. 21.30–00.00

Koncert na otwarcie letniego pawilonu kulturalno-rekreacyjnego Pokój na Lato przy Muzeum Powstania Warszawskiego: warszawska premiera płyty „Dialog 2” Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i Orkiestry Rebel Babel Ensemble z gośćmi. Prezentowany materiał muzyczny to efekt paroletnich przygotowań i współpracy z artystami z całego świata. W stolicy do orkiestry RBE dołączą lokalni muzycy. Na scenie spotkają się dwa pokolenia artystów, którzy za pomocą muzycznego dialogu opowiedzą o skomplikowanej i przewrotnej współczesności. Koncert ma formę show, w którym hip-hop, jazz i world music łączą się z efektami i sztuczkami cyrkowymi. Wydarzenie rozpoczniemy muzyczno-cyrkową paradą.

Miejsce: Pokój na lato
ul. Towarowa 25

Wstęp wolny

CELE BEZPIEKI

13.05
sobota
godz. 18.00–23.00

Podczas Nocy Muzeów w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zobaczyć będzie można wystawę „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954”. Po wojnie w tym miejscu komuniści więzili działaczy podziemia niepodległościowego, m.in. generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i porucznika Jana Rodowicza „Anodę”. Czas zwiedzania: ok. 40 min. Ze względu na charakter prezentowanych treści sugerujemy, aby uczestnicy mieli ukończone 16 lat. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w 20-osobowych grupach.

Miejsce: Ekspozycja Cele bezpieki, Ministerstwo Sprawiedliwości
Al. Ujazdowskie 11, wejście od ul. św. Teresy, z tyłu budynku Ministerstwa

Wstęp wolny

 

WYSTAWA PLENEROWA: ZACHOWAJMY ICH W PAMIĘCI

13.05
sobota
godz. 18.00–23.30

Już po raz dziewiąty Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do zwiedzania wystawy plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci”. Ekspozycja przywraca pamięć o warszawiakach, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Dzięki prowadzonym kwerendom wystawa prezentuje na bieżąco aktualizowane dane. Na podświetlanych nocą kubikach widnieją imiona i nazwiska ofiar niemieckiego okupanta, a także ich data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania.

Miejsce: Aleja główna parku Powstańców Warszawy
ul. Wolska 182

Wstęp wolny

 

Zobacz także

Nasz newsletter