Promocja książki "Generał "Grot". Kulisy zdrady i śmierci.".

Muzeum Powstania Warszawskiego i Editions Spotkania Piotra Jeglińskiego zapraszają na promocję książki Witolda Pronobisa "Generał "Grot". Kulisy zdrady i śmierci." Spotkanie poprowadzi prof. Jan Żaryn...

Muzeum Powstania Warszawskiego i Editions Spotkania Piotra Jeglińskiego zapraszają na promocję książki Witolda Pronobisa "Generał "Grot". Kulisy zdrady i śmierci." Spotkanie poprowadzi prof. Jan Żaryn. Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie. Gościem specjalnym będzie bratanica generała „Grota” – profesor Krystyna Rowecka–Trzebicka.

Spotkanie odbędzie się 18 marca o godz.12.00, w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79. Wstęp wolny.

Ze wstępu do książki:
Jest początek stycznia 1990 roku. Witold Pronobis, historyk, dziennikarz Radia Wolna Europa udaje się z magnetofonem do mieszkania Edwarda Ciesielskiego, bibliotekarza Polskiej Misji Katolickiej w Monachium. Ma informacje, że Ciesielski działał w Wywiadzie Armii Krajowej i zajmował się ochroną żołnierzy AK przed komunistycznym podziemiem, przez co musiał uciekać z PRL. Liczy na zdobycie ciekawego wywiadu dla Radia. Tymczasem kilka dni wcześniej miał możliwość obejrzenia fotografii jednego ze zdrajców – Ludwika Kalksteina. I teraz, już po kilku chwilach rozmowy z rzekomym Edwardem Ciesielskim, nie ma żadnych wątpliwości… Wywiadu nie udało się Pronobisowi przeprowadzić, ale udało się wynieść teczkę, zawierającą dokumenty potwierdzające nie tylko tożsamość Kalksteina-Ciesielskiego, ale i dowody jego współpracy z bezpieką PRL. W 1984 roku środowiska polskiej emigracji obiegła szokująca wiadomość: pensjonariuszką w Domu Polskim w Lailly-en-Val we Francji, przeznaczonym dla Polaków zasłużonych w walce o niepodległość, jest Blanka Kaczorowska, agentka Gestapo, winna denuncjacji i śmierci wielu żołnierzy Armii Krajowej, zamordowanych najczęściej po brutalnych torturach. Po interwencji Tadeusza Żenczykowskiego usunięto ją stamtąd. Trafiła wówczas do domu opieki w Beaugency, a następnie do podparyskiej miejscowości Villiers-sur-Marne. Tam „piękną Blankę” spotkał Witold Pronobis, będący na tropach zdrajców generała „Grota” – był wstrząśnięty jej wyglądem…

Zobacz także

Nasz newsletter