Pustki w Fotoplastikonie.

6 października zapraszamy do Fotoplastikonu Warszawskiego na koncert "Pustek" - jednego z najlepszych polskich zespołów rockowych. Pustki zaśpiewają we wnętrzu XIX-wiecznej maszyny, w ramach "Jeszcze mniejszych koncertów świata"...

6 października zapraszamy do Fotoplastikonu Warszawskiego na koncert "Pustek" -  jednego z najlepszych polskich zespołów rockowych. Pustki zaśpiewają we wnętrzu XIX-wiecznej maszyny, w ramach "Jeszcze mniejszych koncertów świata". 6 października, godz. 19.00. Bilety do kupienia w Fotoplastikonie (cena 16 zł), al. Jerozolimskie 51. Liczba miejsc: bardzo ograniczona, bo do Fotoplastikonu wejdzie tylko 35 osób.


Fotoplastikon to urządzenie wynalezione w połowie XIX wieku i niezwykle popularne jeszcze w początkach następnego stulecia. W czasach, gdy nie było jeszcze kina, fotografia stereoskopowa stwarzała iluzję obcowania z rzeczywistością. Widz oglądał obrazy trójwymiarowe, dzięki czemu mógł odnosić wrażenie, że podróżuje w odległe miejsca i osobiście uczestniczy w wielu wydarzeniach. Fotoplastikon Warszawski rozpoczął działalność około 1905 roku i przetrwał w tym samym miejscu Warszawy do dziś. W ramach cyklu „Jeszcze mniejsze koncerty świata” ta niezwykła machina ukaże widzom swoje wnętrze. Koncertom towarzyszy pokaz „wystawy niespodzianki”.


6 października we wnętrzu Fotoplastikonu zagości zespół Pustki. Zespół został założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą. Jako, że próby formacji odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie „pustkami”, muzycy postanowili nazwać swój zespół – Pustki. Grupa ma na swoim koncie 5 albumów: debiutancki „Studio Pustki”, „8 Ohm”, „Do mi no”, „Koniec kryzysu” uznany za album roku 2008 oraz „Kalambury”. Oprócz nagrywania regularnych albumów zespół stworzył też muzykę do filmów (m.in. „Doskonałe popołudnie”, czy „Marco P. i złodzieje rowerów”) oraz spektakli („Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”, „Osobisty Jezus” i „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”). Pustki nagrały również utwór do wiersza Tadeusza Gajcego, który znalazł się na płycie „Gajcy” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego.


Fotoplastikonem Warszawskim od 2008 roku opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa.
 

Zobacz także

Nasz newsletter