„Rzeczpospolita przyjaciół” – prawda czy mit? Stosunki polsko – izraelskie kiedyś i dziś

27 lutego

13 stycznia 2017 roku na spotkaniu Pary Prezydenckiej z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce, Prezydent Andrzej Duda powiedział: „Bardzo często wracam do określenia „Rzeczpospolita Przyjaciół”.

[...] Chciałbym, żeby ona taka była zawsze i to, jak na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci od 1989 roku obserwuję powrót na polską ziemię kultury żydowskiej, gdy obserwuję, jak ona się rozwija, gdy obserwuję, jak z zainteresowaniem przyjmuje ją wielu ludzi mieszkających w Polsce, którzy wcześniej z racji tragedii historycznej, która spotkała naród żydowski, ale i naród polski w okresie II wojny światowej, poprzez Holokaust, gdy kultura żydowska została de facto zniszczona na naszej ziemi – jak ona tutaj wraca, jak wraca do swojej tradycji, jak wraca do tych swoich korzeni […] to musze powiedzieć, że moje serce napawa się radością.”

Czy pojęcie „Rzeczpospolitej przyjaciół” w relacjach polsko-żydowskich odpowiada prawdzie? Gołym okiem widać, jak przez kilkanaście ostatnich lat kultura żydowska przechodziła w Polsce głęboki renesans. A może wciąż jest to mrzonka, którego cieniem kładzie się chociażby opinia minister edukacji Anny Zalewskiej podważającej odpowiedzialność Polaków za morderstwa w Jedwabnem i Kielcach? Przypomnijmy, że amerykańskie Centrum Wiesenthala uznało tę wypowiedź za jedno z dziesięciu najgorszych działań antysemickich w zeszłym roku. Z drugiej strony przemówienia wygłaszane przez Prezydenta Andrzeja Dudę na temat czarnych kart w relacjach polsko-żydowskich są jednoznaczne i bezkompromisowe, podkreślają też, że zło antysemityzmu jest zasadniczo sprzeczne z polską tradycją.

Na ile zatem idea „Rzeczpospolitej przyjaciół” to tylko pewien konstrukt intelektualny, a na ile myśl, która może być dziś żywo aktualna? Jak na tym tle wyglądają stosunki polsko-izraelskie i czy mogą być one forpocztą naszej wspólnej tożsamości, jaką miałoby pełnić pojęcie „Rzeczpospolitej przyjaciół”?

W rozmowie udział wezmą:

Wojciech Kolarski - filozof, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za sprawy kultury, polityki społecznej i historycznej

Michał Sobelman -  tłumacz literatury hebrajskiej, rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce, były redaktor naczelny "Słowa Żydowskiego"

Mateusz Werner - zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury, filozof kultury, eseista, krytyk filmowy

Prowadzenie:

Mikołaj Mirowski – historyk, publicysta, Dom Literatury w Łodzi, współpracownik Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Forum Żydów Polskich

Termin spotkania: 27.02.2017 r. godz. 18.30

Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Audytorium Jana Nowaka
- Jeziorańskiego  

Patronat medialny: Polskie Radio RDC

Zapraszamy - wstęp wolny!

Zobacz także

Nasz newsletter