Spotkanie z Powstańcami i władzami

Zlot Harcerski

Trwa I Zlot Harcerski w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Spotkanie jest wyjątkowe ze względu na współpracę czterech organizacji harcerskich - jednak harcerze od zawsze są nieodłącznym elementem obchodów rocznic Powstania Warszawskiego.

Głównym organizatorem zlotu, który potrwa do 2. sierpnia jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Hasłem „Harcerze łączą miasto“ przedstawiciele czterech organizacji harcerskich pragną złożyć hołd Powstańcom Warszawskim.

Drużyny harcerskie pełniły służbę podczas spotkania Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP i Prezydent m.st. Warszawy. Spotkanie jest bardzo ważnym elementem obchodów, ponieważ to moment, w którym w wyjątkowy sposób można przekazać podziękowania za Wolność – tym, którzy o nią walczyli. W Parku Wolności był czas, w którym można było porozmawiać z Powstańcami, którzy z wielką radością dzielą się swoimi przeżyciami, przekazują prawdziwą historię przepełnioną emocjami. To bardzo cenne momenty, ponieważ tak jak podkreślał Generał Ścibor-Rylski tych spotkań może być już coraz mniej.

Bardzo ważne jest, że to właśnie harcerze są odpowiedzialni za niesienie dalej przekazywanych przez świadków historii. To na nich spoczywa obowiązek kontynuowania powstańczego dzieła.

Gen. Ścibor – Rylski zwrócił szczególną uwagę jak ważnym miejscem jest Muzeum Powstania Warszawskiego, które szczególnie dba o pamięć, edukuje i pozwala w jak najlepszy sposób poznać wydarzenia z 1944 roku.

Po spotkaniu uczestnicy wyruszyli na specjalnie przygotowaną grę terenową, podczas której mają szansę zmierzyć się z zadaniami takimi jak wiązane węzłów czy szyfrowanie. Gra sprawdza umiejętności, które mogły być przydatne podczas Powstania, a jednocześnie przeprowadza po miejscach pamięci.

Na drużynowych czeka jeszcze możliwość udziału w próbie generalnej spektaklu „Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej” w reżyserii Iwana Wyrypajewa oraz integracja w gronie wszystkich organizacji uczestniczących w zlocie.

Czuwaj!

Organizatorami zlotu są Muzeum Powstania Warszawskiego, Chorągiew Stołeczna ZHP, Stowarzyszenie Harcerskie, Skauci Europy, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Impreza współorganizowana jest przez Miasto Stołeczne Warszawa, zaś partnerem przedsięwzięcia jest Politechnika Warszawska.

Zobacz także

Nasz newsletter