Tajemnicze oblicza Kazimierza Leskiego w trzecim tomie serii komiksowej BRADL

TRZECI ALBUM SERII KOMIKSOWEJ

Trzeci tom serii komiksowej o burzliwych losach Kazimierza Leskiego rozpoczyna nowy rozdział jego przygód. Okupowana Warszawa zmienia się w szachownicę, na której figury ustawione zostają przez wywiady wielu państw. Czytelnik Bradla przenosi się do świata intryg i wciągających rozgrywek. Trzeci tom dostępny jest w sprzedaży od 19 września br.

 

Oddajemy do rąk czytelników kolejny album komiksowy serii Bradl, który wciąga w klimat mrocznych sekretów i w dynamiczne zwroty akcji. Mamy nadzieję, że sięgną po niego zarówno wierni fani historii obrazkowych, jak i nowi, zaciekawieni losami Kazimierza Leskiego i jego kompanów. W tej części nie brakuje ciekawych zadań szpiegowskich, a także barwnych postaci zapewnia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z kolei Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Kluby Świata Komiksu zaznacza: O polskiej historii i naszych bohaterach możemy i powinniśmy opowiadać na różne sposoby. Oficjalnie, podniośle, z refleksją. Aktywnie i nowocześnie – w filmach akcji, w czasie festynów i rekonstrukcji. Komiks to idealne medium do przedstawiania przeszłości - przygody, scenografii, strojów, faktów oraz fantazji. Taka właśnie jest cała seria komiksowa Bradl.

Na tom składają się dwie opowieści graficzne: „Pōrando kaiko” oraz „Qui pro quo”. Album został wzbogacony o wstęp historyczny dr. Władysława Bułhaka, fotografie archiwalne z rodzinnego zbioru Kazimierza Leskiego oraz szkice poszczególnych kadrów i postaci. Fabuła komiksu jest fikcyjna, choć przedstawione wydarzenia opierają się na faktach.

Pracując nad scenariuszem starałem się budować napięcie poprzez wielowątkowe historie, które sięgają daleko poza granice okupowanej Polski oraz głęboko w przeszłość bohaterów. Kazimierz Leski odkryje, że o losie spiskowców w Warszawie decyduje nie tylko skuteczność niemieckiego aparatu kontroli, ale też decyzje zapadające w odległych gabinetach sojuszników – podkreśla Tobiasz Piątkowski, scenarzysta.

Po rozprawie z Helmuthem Radke Leski wraca do czynnej służby. Niestety, jego szef - Inżynier nie planuje rzucać go na pierwszą linię. Konieczne jest pozyskanie pieniędzy dla Muszkieterów. Mimo wielkich starań organizację omijają fundusze przekazywane z Zachodu. Leski nie zamierza poprzestać na szmuglowaniu dokumentów. Z pomocą Heleny rozpoczyna prywatne śledztwo, które zaprowadzi go pod drzwi jednej z najniebezpieczniejszych kobiet okupowanej Warszawy.

Rozpoczyna się misterna operacja przejęcia funduszy przeznaczonych na korumpowanie chętnych do podpisania Volkslisty. Agenci zwerbowani przez niezawodnego Księcia wpadną też na trop niebezpiecznego planu, zagrażającego całej stolicy. Czy wystarczy im szczęścia, czy intryga zawiedzie przed finałem? Jakie tajemnice skrywa przeszłość dowódcy Muszkieterów? Co wydarzyło się w Szwajcarii przed wojną i co ma z tym wspólnego japoński wywiad? Na te pytania odpowiada trzeci tom Bradla. 

Czytelników nie zawiedzie również wizualna warstwa opowieści. W trzecim tomie skupiłem się przede wszystkim na oddaniu tajemniczości i wydobyciu uroku postaci kobiecych, które odkrywamy w tej części komiksu. Pragnąłem ukazać w tych niewielu momentach kobietę atrakcyjną, a zarazem dominującą i niebezpieczną w kontraście do uporządkowanej i rozważnej Heleny, znanej  z poprzednich tomów – zaznacza Marek Oleksicki, rysownik.

KUP KOMIKS

Bradl, tom 3
Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
Rysunki: Marek Oleksicki
Oprawa: miękka
Objętość: 72 strony
Format: 167x255
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-281-3522-2
Język oryginału: polski
Seria: Bradl
Kategoria: komiks polski
Tematyka: historyczny
Wydawcami komiksu są Muzeum Powstania Warszawskiego i Egmont Polska.
Publikację wsparli: PZU - Mecenas muzeum oraz PGE - Partner muzeum.
Więcej na: www.facebook.pl/bradlwakcji oraz www.swiatkomiksu.pl. 

O autorach:
Tobiasz Piątkowski (ur. 1979) – scenarzysta, absolwent Politechniki Warszawskiej na Wydziale Architektury. Współautor m.in. serii Status 7, 48 stron, Rezydent, Koszmary zebrane, Pierwszej brygady, Nowych przygód Stasia i Nel, Bradla, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako conceptual designer.

Marek Oleksicki (ur. 1979) – absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. Pracuje dla reklamy, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce ukazały się trzy albumy z jego rysunkami – Odmieniec. Trzy, Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal i Bradl. Jego prace można znaleźć w antologii o Powstaniu Warszawskim – Powstanie ʼ44. Tworzy głównie dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to Frankenstein’s Womb (do scenariusza Warrena Ellisa), 28 Days Later (do scenariusza Michaela Alana Nelsona), a także The Darkness: Close Your Eyes i głośna seria Zero (do scenariuszy Alesa Kota).

Zobacz także

Nasz newsletter