Twoja Klisza z Powstania 2012.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na 6. edycję fotograficznej gry miejskiej „Twoja Klisza z Powstania”, która odbędzie się w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego. Tym razem spotkamy się 4 sierpnia...

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na 6. edycję fotograficznej gry miejskiej „Twoja Klisza z Powstania”, która odbędzie się w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego. Tym razem spotkamy się 4 sierpnia w samo południe na warszawskiej Woli. Wskazówka, gdzie jest dokładne miejsce startu zostanie udostępniona graczom, którzy zarejestrują się na stronie www.klisza.1944.pl. Zapraszamy!

 


„Twoja Klisza z Powstania” to coś dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się historią, fotografują i mają w sobie zmysł odkrywcy. W tym roku postanowiliśmy ukazać, jak rozmaite były postacie, jak odmienne były twarze kobiet i w jakich sytuacjach, w którym momencie swojej walki uchwycone zostały „Morowe panny”, które są jedną z myśli przewodnich tegorocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. Pokażemy, jak różne role odgrywały i ważne funkcje pełniły kobiety-żołnierze, kucharki, sanitariuszki, łączniczki, matki i babcie, siostry i żony, narzeczone i wdowy. „Morowe panny” to kobiety walczące o wodę, odgruzowujące zasypanych, zdobywające ziarno na zupę pod ostrzałem, mleko dla dzieci, opatrujące i przenoszące rannych z barykad, produkujące granaty, a także walczące z bronią w ręku. Podczas tegorocznej edycji „Twoja Klisza z Powstania” uczestnicy projektu będą poszukiwali kobiet i śledzili ich losy na terenie Woli – dzielnicy najbardziej doświadczonej przez niemiecki terror i zbrodnie ludobójstwa.

 


Tym razem zamiast fotografii, jako inspiracje, posłużyły stop-klatki z komiksów o Powstaniu 1944 roku, zwłaszcza z tomu „Morowe panny”. Dzięki fotografii i klatce z komiksu jesteśmy w stanie ulec złudzeniu, że przedstawiony obiekt jest żywy – czasem bardziej realny niż sceneria wokół nas. Gra „Twoja Klisza z Powstania” jest zaproszeniem do wkroczenia w takie zatrzymane obrazy, uchwycone przez artystów plastyków, inspirowane autentycznymi historiami zapisanymi w wywiadach dla Archiwum Historii Mówionej. To zaproszenie do wejścia w stop-klatki, w których wykreujemy dla Was iluzję uczestnictwa w tamtych ważnych wydarzeniach, gdzie „Morowe panny” będą nie mniej realne niż wy sami. Tym razem, jak co roku scenariusz gry jest inny, jednak główne założenia akcji pozostają niezmienne, a to, co zdarzy się w trakcie „Twojej Kliszy z Powstania”, zależy od samych uczestników i ich umiejętności.

 

Celem gry jest pokonanie trasy oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej wydarzeń i przesłanie zdjęć przez portal www.tvnwarszawa.pl. Wśród zdjęć nadesłanych przez uczestników nagrodzone zostaną przez jury prace w konkursie na najlepszą „kliszę” z Powstania Warszawskiego. Finał konkursu odbędzie się na jesieni. Podczas finału gry 4 sierpnia odbędzie się losowanie cennych nagród pośród uczestników, którzy rozszyfrują wszystkie zagadki – przewidziana jest też nagroda dla najszybszego spośród nich.

 

DO KOGO SKIEROWANA JEST GRA?
Pasjonujesz się historią lub fotografią? Masz może zmysł odkrywcy albo umiejętność obserwacji i zdolności analityczne? A może po prostu lubisz robić zdjęcia i ciekawie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi? Chcesz przeżyć niezwykłą przygodę i przenieść się w czasie do ogarniętej powstańczymi walkami Warszawy? Przed Tobą 3 km trasy pełnej zagadek, niespodzianek i fotograficznych wyzwań. Jeśli na którejkolwiek z pytań odpowiesz twierdząco, to znaczy, że nie możesz nie wziąć udziału w najbliższej edycji gry „Twoja Klisza z Powstania”.
Nie ma znaczenia, ile masz lat i jak długo zajmujesz się fotografią, czy chcesz grać indywidualnie czy z rodziną lub przyjaciółmi. Nieważne, czy brałeś udział w poprzednich edycjach, czy też może chcesz zagrać po raz pierwszy.

 

WARUNKI UCZESTNICTWA W GRZE

rejestracja na stronie WWW.klisza.1944.pl i akceptacja regulaminu gry (liczba miejsc ograniczona!), odgadnięcie miejsca startu gry - zagadka zostanie przesłana mailem do osób zarejestrowanych na grę, posiadanie aparatu fotograficznego (nawet w telefonie komórkowym).

 

HISTORIA „Twoja Klisza z Powstania”, CZYLI ARCHIWALNE KLISZE
Fotograficzna gra miejska „Twoja Klisza z Powstania” po raz pierwszy została zorganizowana w 2007 roku, na postawie scenariusza Doroty Serwy (od początku planowane było zorganizowanie przynajmniej kilku edycji projektu). Wówczas zaprezentowano graczom sceny z Powstania Warszawskiego utrwalone przez Eugeniusza Lokajskiego – olimpijczyka i fotografa-amatora. Rok później uczestnicy projektu odkrywali miejsca uwiecznione na taśmach kronik powstańczych. W edycji 2009 r. można było poznać tajniki działania poczty polowej, zaś w 2010 roku podążyć tropem legendarnego „Ziutka” – Józefa Andrzeja Szczepańskiego. Z kolei miejsca uchwycone obiektywem Wiesława Chrzanowskiego – uczestnika i dokumentatora walk na Starówce odnajdywali gracze w 2011 roku.

 


Podczas pierwszych pięciu edycji projektu gracze pokonali łącznie trasę ponad 30 km, wykonali około 4000 zdjęć, przede wszystkim zaś odkryli niezliczoną liczbę mało znanych miejsc dawnej Warszawy, związanych z jej powstańczą przeszłością. Co roku „Twoja Klisza z Powstania” rozgrywa się w innej części stolicy związanej z jej bohaterską historią.

 

 

Zobacz także


"63 dni z życia Warszawy".

1 sierpnia startuje gra on-line „63 dni z życia Warszawy”. Potrwa do 2 października 2012. Gra jest dostępna na stronie www.pamieta-my.pl „63 dni z życia Warszawy” to gra opowiadająca o ludziach i miejscach, związanych z...

więcej

Oblicza wolności - wystawa.

Wystawa plenerowa promująca Muzeum Miejsca Freta 10 organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego i OO. Dominikanów pod honorowym patronatem Pani Anny Komorowskiej, małżonki Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej...

więcej

Ks. Zygmunt Wudarkiewicz.

8 sierpnia 2012, w wieku 77 lat zmarł ks. Zygmunt Wudarkiewicz duszpasterz Muzeum Powstania Warszawskiego i opiekun kaplicy pw. błogosławionego Józefa Stanka, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski...

więcej

Msza Święta.

29 lipca, w niedzielę o godzinie 18.00, w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczysta Msza Święta dla Kombatantów, harcerzy i mieszkańców...

więcej