Twoja Klisza z Powstania 2012.

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na 6. edycję fotograficznej gry miejskiej „Twoja Klisza z Powstania”, która odbędzie się w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego. Tym razem spotkamy się 4 sierpnia...

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na 6. edycję fotograficznej gry miejskiej „Twoja Klisza z Powstania”, która odbędzie się w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchy Powstania Warszawskiego. Tym razem spotkamy się 4 sierpnia w samo południe na warszawskiej Woli. Wskazówka, gdzie jest dokładne miejsce startu zostanie udostępniona graczom, którzy zarejestrują się na stronie www.klisza.1944.pl. Zapraszamy!

 


„Twoja Klisza z Powstania” to coś dla tych, którzy kochają starą Warszawę, pasjonują się historią, fotografują i mają w sobie zmysł odkrywcy. W tym roku postanowiliśmy ukazać, jak rozmaite były postacie, jak odmienne były twarze kobiet i w jakich sytuacjach, w którym momencie swojej walki uchwycone zostały „Morowe panny”, które są jedną z myśli przewodnich tegorocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. Pokażemy, jak różne role odgrywały i ważne funkcje pełniły kobiety-żołnierze, kucharki, sanitariuszki, łączniczki, matki i babcie, siostry i żony, narzeczone i wdowy. „Morowe panny” to kobiety walczące o wodę, odgruzowujące zasypanych, zdobywające ziarno na zupę pod ostrzałem, mleko dla dzieci, opatrujące i przenoszące rannych z barykad, produkujące granaty, a także walczące z bronią w ręku. Podczas tegorocznej edycji „Twoja Klisza z Powstania” uczestnicy projektu będą poszukiwali kobiet i śledzili ich losy na terenie Woli – dzielnicy najbardziej doświadczonej przez niemiecki terror i zbrodnie ludobójstwa.

 


Tym razem zamiast fotografii, jako inspiracje, posłużyły stop-klatki z komiksów o Powstaniu 1944 roku, zwłaszcza z tomu „Morowe panny”. Dzięki fotografii i klatce z komiksu jesteśmy w stanie ulec złudzeniu, że przedstawiony obiekt jest żywy – czasem bardziej realny niż sceneria wokół nas. Gra „Twoja Klisza z Powstania” jest zaproszeniem do wkroczenia w takie zatrzymane obrazy, uchwycone przez artystów plastyków, inspirowane autentycznymi historiami zapisanymi w wywiadach dla Archiwum Historii Mówionej. To zaproszenie do wejścia w stop-klatki, w których wykreujemy dla Was iluzję uczestnictwa w tamtych ważnych wydarzeniach, gdzie „Morowe panny” będą nie mniej realne niż wy sami. Tym razem, jak co roku scenariusz gry jest inny, jednak główne założenia akcji pozostają niezmienne, a to, co zdarzy się w trakcie „Twojej Kliszy z Powstania”, zależy od samych uczestników i ich umiejętności.

 

Celem gry jest pokonanie trasy oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej wydarzeń i przesłanie zdjęć przez portal www.tvnwarszawa.pl. Wśród zdjęć nadesłanych przez uczestników nagrodzone zostaną przez jury prace w konkursie na najlepszą „kliszę” z Powstania Warszawskiego. Finał konkursu odbędzie się na jesieni. Podczas finału gry 4 sierpnia odbędzie się losowanie cennych nagród pośród uczestników, którzy rozszyfrują wszystkie zagadki – przewidziana jest też nagroda dla najszybszego spośród nich.

 

DO KOGO SKIEROWANA JEST GRA?
Pasjonujesz się historią lub fotografią? Masz może zmysł odkrywcy albo umiejętność obserwacji i zdolności analityczne? A może po prostu lubisz robić zdjęcia i ciekawie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi? Chcesz przeżyć niezwykłą przygodę i przenieść się w czasie do ogarniętej powstańczymi walkami Warszawy? Przed Tobą 3 km trasy pełnej zagadek, niespodzianek i fotograficznych wyzwań. Jeśli na którejkolwiek z pytań odpowiesz twierdząco, to znaczy, że nie możesz nie wziąć udziału w najbliższej edycji gry „Twoja Klisza z Powstania”.
Nie ma znaczenia, ile masz lat i jak długo zajmujesz się fotografią, czy chcesz grać indywidualnie czy z rodziną lub przyjaciółmi. Nieważne, czy brałeś udział w poprzednich edycjach, czy też może chcesz zagrać po raz pierwszy.

 

WARUNKI UCZESTNICTWA W GRZE

rejestracja na stronie WWW.klisza.1944.pl i akceptacja regulaminu gry (liczba miejsc ograniczona!), odgadnięcie miejsca startu gry - zagadka zostanie przesłana mailem do osób zarejestrowanych na grę, posiadanie aparatu fotograficznego (nawet w telefonie komórkowym).

 

HISTORIA „Twoja Klisza z Powstania”, CZYLI ARCHIWALNE KLISZE
Fotograficzna gra miejska „Twoja Klisza z Powstania” po raz pierwszy została zorganizowana w 2007 roku, na postawie scenariusza Doroty Serwy (od początku planowane było zorganizowanie przynajmniej kilku edycji projektu). Wówczas zaprezentowano graczom sceny z Powstania Warszawskiego utrwalone przez Eugeniusza Lokajskiego – olimpijczyka i fotografa-amatora. Rok później uczestnicy projektu odkrywali miejsca uwiecznione na taśmach kronik powstańczych. W edycji 2009 r. można było poznać tajniki działania poczty polowej, zaś w 2010 roku podążyć tropem legendarnego „Ziutka” – Józefa Andrzeja Szczepańskiego. Z kolei miejsca uchwycone obiektywem Wiesława Chrzanowskiego – uczestnika i dokumentatora walk na Starówce odnajdywali gracze w 2011 roku.

 


Podczas pierwszych pięciu edycji projektu gracze pokonali łącznie trasę ponad 30 km, wykonali około 4000 zdjęć, przede wszystkim zaś odkryli niezliczoną liczbę mało znanych miejsc dawnej Warszawy, związanych z jej powstańczą przeszłością. Co roku „Twoja Klisza z Powstania” rozgrywa się w innej części stolicy związanej z jej bohaterską historią.

 

 

Zobacz także


Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś Ty! Wakacje 2012.

Wszystkim uczestnikom i fanom wakacyjnej gry „Raz, dwa, trzy warszawiakiem jesteś Ty” uprzejmie przypominamy, że karty z wykonanymi tegorocznymi zadaniami można składać do 2 września 2012...

więcej

Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI.

Akcja muzyczna z udziałem Orkiestry Warszawy organizowana przez Muzeum Powstania w ramach obchodów 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” to inicjatywa...

więcej

Nowa Rada Muzeum Powstania Warszawskiego.

11 lipca 2012 r. po raz pierwszy zebrała się nowa Rada Muzeum Powstania Warszawskiego, powołana na mocy uchwały Rady m. st. Warszawy z dnia 20 czerwca 2012 r. Prezydent m. st. Warszawy...

więcej

Spacer po Powązkach.

W najbliższą sobotę 21 lipca o godz. 11.00 Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na niepowtarzalny spacer po Powązkach. Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania z historią będą mogli zwiedzić Cmentarz Wojskowy z przewodnikiem...

więcej