VI edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci 1944-1989.

Impreza odbędzie się w dniach 11-13 września w Teatrze Miejskim w Gdyni i obejmować będzie pokaz 25 filmów walczących o nagrodę główną i pokazy specjalne...

Impreza odbędzie się w dniach 11-13 września w Teatrze Miejskim w Gdyni i obejmować będzie pokaz 25 filmów walczących o nagrodę główną i pokazy specjalne.


Festiwal stał się już wydarzeniem oczekiwanym co roku przez coraz liczniejszą publiczność i miejscem, w którym historia staje się żywa, a bohaterowie schodzą z ekranu.


W ramach Festiwalu odbędą się ważne debaty w dziesięciu panelach dyskusyjnych i spotkania z uczestnikami i świadkami historii. Z całego świata zjadą do Gdyni kombatanci, wśród nich najstarsza kobieta – oficer Maria Mirecka – Loryś, która w wieku 98 lat jeździ jeszcze ciągle z pomocą charytatywną na Wschód; przybędą również opozycjoniści z innych krajów: z Czech, Ukrainy i Mongolii - Adija Gambaatar, obecnie ambasador Mongolii w Polsce, który organizował mongolską opozycję wspierany przez działaczy „Solidarności” z Regionu Mazowsze.

Równorzędną imprezą dla Festiwalu jest projekt „Młodzi dla Historii” obejmujący konkurs i warsztaty filmowe, które będą miały miejsce w Muzeum Marynarki Wojennej.

Do konkursu o laur „Anioła Wolności” zgłoszono 13 filmów zrealizowanych przez gimnazjalistów i licealistów. Do udziału w warsztatach zapisało się – oprócz młodzieży z Trójmiasta - 45 młodych osób z całej Polski.

Pokazom konkursowym i warsztatom towarzyszyć będą koncerty, spektakl teatralny, wystawy i wydarzenia plenerowe. Wśród wydarzeń muzycznych znajdzie się koncert lidera legendarnego zespołu Armia Tomka Budzyńskiego; premierowy wykonanie koncertu „Nas nauczono. Trzeba zapomnieć” Norberta „Smoły” Smolińskiego z zespołem CONTRA MUNDUM oraz spektakl „Wybieram pamięć” Teatru Muzycznego „Od czapy” z gościnnym udziałem Tomka Budzyńskiego, muzyków rodziny Pospieszalskich, Tadka rapera i Olgierda Łukaszewicza.

W imprezach festiwalowych weźmie udział około 6 tyś. uczestników.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie „Scena Kultury” i Urząd Miasta Gdyni.

9 września o godzinie 12:00 w Audytorium Jana Nowaka – Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się konferencja prasowa Festiwalu z mini recitalem Norberta „Smoły” Smolińskiego, zapowiadającym koncert zespołu CONTRA MUNDUM w Gdyni oraz pokazem filmu „Dzieci Kwatery Ł” Arkadiusz Gołębiewskiego.

Więcej informacji na stronie internetowej:
www.festiwalnnw.pl >

Kontakt:
Arkadiusz Gołębiewski – Dyrektor Festiwalu
tel. 601594999
Wojciech Butkiewicz – kontakt z mediami
tel. 601981216

Zobacz także

Nasz newsletter