Warszawa '44 na twoim smartfonie.

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz agencja Adv.pl proponują nowe sposoby promowania historii dzięki zastosowaniu najnowszych technologii na telefony komórkowe typu „smartfon”. Dzięki niej mieszkańcy Warszawy oraz turyści...

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz agencja Adv.pl proponują nowe sposoby promowania historii dzięki zastosowaniu najnowszych technologii na telefony komórkowe typu „smartfon”. Dzięki niej mieszkańcy Warszawy oraz turyści odwiedzający stolicę, będą mogli na bieżąco i w atrakcyjny sposób dowiedzieć się więcej o miejscach, w pobliżu których się znajdują, a które pamiętają historię sprzed 67 lat.

Muzeum podjęło współpracę z agencją interaktywną Adv.pl. Efektem wspólnych działań jest udostępnienie użytkownikom smartfonów warstwy z Miejscami Pamięci związanymi z Powstaniem Warszawskim. Aplikacja „Warszawa’44 – Śladami Powstania Warszawskiego przez komórkę” zwiera 73 wybrane miejsca związane z historią sprzed 67. lat, m.in. budynki Prudentialu, PAST-y czy wejście do kanału przy pl. Krasińskich. Miejsca i opisy zostały przygotowane na podstawie „Przewodnika po Powstańczej Warszawie”, autorstwa Jerzego S. Majewskiego i Tomasza Urzykowskiego (wydawnictwo Muzeum Powstania Warszawskiego). Archiwalne fotografie pochodzą ze zbiorów MPW.

Muzeum od początku działalności stawia na nowoczesny sposób edukowania swoich odbiorców. Łączymy historię i najnowsze techniki przekazu, by w jak najpełniejszy sposób przedstawić szczegóły dotyczące Powstania Warszawskiego. Mamy nadzieję, że aplikacja, którą przygotowaliśmy zachęci do indywidualnego poznawania historii Warszawy i Polski – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.


Warstwa „Warszawa’44. Śladami Powstania Warszawskiego” dostępna będzie od 1 sierpnia 2011.



Po uruchomieniu aplikacji i załadowaniu warstwy użytkownik smartfona zobaczy na ekranie obraz z kamery wzbogacony o dodatkową zawartość w postaci zdjęć i informacji związanych z tym miejscem, na które skierowana jest kamera w telefonie. W ten sposób każdy użytkownik aplikacji będzie mógł popatrzeć na Warszawę raz jeszcze – przez pryzmat wydarzeń, jakie miały miejsce przeszło 60 lat temu.

Layar, to rozszerzona rzeczywistość w telefonie komórkowym. Dzięki współpracy odbiornika GPS, kamery oraz kompasu wbudowanego w telefon przedstawia uaktualniany na bieżąco obraz z naniesionymi danymi dotyczącymi np. znajdujących się w pobliżu restauracji, muzeów, czy stacji metra. W przypadku akcji Muzeum Powstania Warszawskiego, będą to Miejsca Pamięci – mówi Przemysław Pawlak, Video & Motion Production Manager w Adv.pl odpowiedzialny za realizację projektu po stronie agencji.

Aplikację Layar można pobrać bezpłatnie 1 sierpnia 2011 r. ze sklepów internetowych: App Store, Android Market, Ovi Store. Layar działa na popularnych urządzeniach mobilnych takich jak:
- iPhone 3GS
- iPhone 4 (OS 3.1 albo nowszy)
- telefony z systemem Android (v1.5 lub nowsze)
- Nokia C7, C6-01, E7, N8 i N97 (z najnowszą wersją systemu Symbian).

Layar oficjalnie nie jest przeznaczony na tablety, ale będzie działał na iPad2 (wersja 3G) oraz na większości tabletów z Androidem.

Zobacz także

Nasz newsletter