Warszawa Dwóch Powstań: "Marzec ’68 jako problem polsko-polski".

47 lat temu w marcu 1968 r. PRL stała się areną najbardziej ponurych, nacjonalistycznych wydarzeń w swej powojennej historii. „Jest ONR-u spadkobiercą Partia” - skonstatował to co się wtedy działo, Czesław Miłosz...

47 lat temu w marcu 1968 r. PRL stała się areną najbardziej ponurych, nacjonalistycznych wydarzeń w swej powojennej historii. „Jest ONR-u spadkobiercą Partia” - skonstatował to co się wtedy działo, Czesław Miłosz. Często pisze się w tym kontekście o potężnym uderzeniu wymierzonym w polską naukę i kulturę. Innym nieprzeliczalnym, ciosem, był triumf oficjalnego i jawnie wspieranego przez państwo antysemityzmu. Z dnia na dzień na pierwszych stronach popularnych tygodników można było wtedy przeczytać o dygnitarzach „służących obcym, a nie polskim interesom”. Gdzie indziej na masówkach i w telewizji, padały częste pytania – „jak brzmią ich prawdziwe nazwiska?” Marzec wyzwolił stare upiory, dodatkowo je popularyzując. Demon, którego wypuszczono wtedy z butelki długo unosił się w polskim powietrzu. Czy coś z niego zostało do dziś? O Marcu ‘68 powstają sukcesywnie nowe książki i teksty publicystyczne. Zrealizowano też dwa bardzo dobre filmy fabularne: „Marcowe migdały” i „Różyczkę”. Co zatem z perspektywy prawie pół wieku od tamtego czasu możemy na ten temat powiedzieć? Czy Marzec ’68 jest funkcją skomplikowanych relacji polsko - żydowskich czy raczej winien być traktowany jako element historycznej polsko - polskiej refleksji? Jakie miejsce w polskiej pamięci zajmuje to wydarzenie?

W rozmowie udział wezmą:

prof. Jerzy Eisler – historyk, Instytut Pamięci Narodowej, autor książek: „Marzec 1968. Geneza – przebieg – konsekwencje” i „Polski rok 1968” Seweryn Blumsztajn – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, były współpracownik Komitetu Obrony Robotników, uczestnik wydarzeń marcowych Piotr Semka – publicysta „Do Rzeczy”, były członek „Niezależnego Zrzeszenia Studentów”

Prowadzenie:

dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta Dawid Wildstein - dziennikarz niezależny

Termin spotkania: 27.03.2015
Godz: 18:30
Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Wstęp wolny.

Partner wydarzenia:

Patron medialny:

Zobacz także

Nasz newsletter