Warszawa przełomu lat 50. i 60.

Fotoplastikon Warszawski zaprasza na wystawę "Trajlusiem przez miasto" autorstwa inż. Zbigniewa Szczypki, przedstawiającą Warszawę przełomu lat 50. i 60. Na 47 stereoskopowych fotografiach ukazany został obraz Warszawy...

Fotoplastikon Warszawski zaprasza na wystawę "Trajlusiem przez miasto" autorstwa inż. Zbigniewa Szczypki, przedstawiającą Warszawę przełomu lat 50. i 60. Na 47 stereoskopowych fotografiach ukazany został obraz Warszawy, która powraca do życia po niemal całkowitym zniszczeniu, jakie przyniosły lata II wojny światowej. Wystawa będzie czynna od 29 marca do 21 kwietnia. Od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00 w oficynie kamienicy w Al. Jerozolimskich 51. Bilety w cenie 2 i 4 zł.

Wystawa przedstawia stolicę w okresie odbudowy po wojennych zniszczeniach. Autor spacerując po stolicy dokumentuje największe budowy i osiągnięcia inżynieryjne tamtych czasów, a jego zdjęcia pokazują zakres odbudowy i przebudowy stolicy. Na zdjęciach obok budowy mostu Gdańskiego i tzw. Trasy Gdańskiej, poszerzania trasy W-Z na odcinku wolskim, zobaczymy także unikalne zdjęcia z modernizacji linii średnicowej, wraz z budową przystanków PKP Powiśle i PKP Ochota projektu Arseniusza Romanowicza. Poza wielkimi budowami tamtych czasów, autor przemierza także historyczne rejony miasta i dokumentuje odbudowę najważniejszych jego fragmentów. Unikalne zdjęcia rejonów ul. Świętokrzyskiej i Krakowskiego Przedmieścia, królujące na ulicach trolejbusy, parkujące pod kościołem św. Anny, mieniące się w słońcu kilkuletnie fasady „wiekowych” kamienic staromiejskich, pustka w miejscu Zamku Królewskiego na placu Zamkowym oraz tajemnicze i niedostępne dzisiaj podwórka warszawskiej Starówki; te i wiele innych obrazów do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.


Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51, którym od 2008 r. opiekuje się Muzeum Powstania Warszawskiego, jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Dzięki temu tajemniczemu urządzeniu na początku wieku zwykły mieszkaniec stolicy, który nigdy nie przekroczył granicy miasta, udawał się w niezwykłą trójwymiarową podróż i mógł poznać nieznane mu kraje. Dlatego też, we wspomnieniach wielu warszawiaków Fotoplastikon przedstawia się  jako okno na świat.
 

Zobacz także

Nasz newsletter