Wokół Mirona. Porozmawiajmy o Białoszewskim!

Dlaczego przez kilkadziesiąt lat czytaliśmy niepełną wersję "Pamiętnika z powstania warszawskiego"? Co znalazło się w nowej, odcenzurowanej edycji książki wydanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy? Czego jeszcze nie wiemy o Mironie? Jakie utwory Białoszewskiego nie ujrzały dotąd światła dziennego?

27 września Państwowy Instytut Wydawniczy i Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszają na specjalne spotkanie poświęcone twórczości Mirona Białoszewskiego. Wezmą w nim udział wybitni mironolodzy, znawcy autora Obrotów rzeczy: Maciej Byliniak, prof. Adam Poprawa, Tadeusz Sobolewski i Marianna Sokołowska. Rozmowę poprowadzi Barbara Schabowska (Program 2 Polskiego Radia).

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 w Sali pod Liberatorem (Muzeum Powstania Warszawskiego).

 

Białoszewski w e-booku

W lipcu tego roku PIW wydał pierwszego w historii swojej działalności e-booka. Jest nim Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego w nowej, odcenzurowanej i poprawionej edycji. E-book ukazał się na niespełna tydzień przed 72 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Nowa, odcenzurowana, poprawiona i uzupełniona edycja Pamiętnika oparta jest na trzech źródłach i stanowi ich wypadkową. Pierwsze z nich to wydanie trzecie książki (PIW 1976), ostatnie czytane i poprawiane przez Autora. Drugą podstawą jest maszynopis pierwszego wydania znajdujący się dziś w archiwum obecnego spadkobiercy spuścizny Białoszewskiego. Maszynopis zawiera wiele poprawek i skreśleń, przy czym nie wszystkie pochodzą od Autora. Wśród wprowadzonych zmian są skreślenia spowodowane względami ideologicznymi czy politycznymi, nie brakuje też korektur stylistycznych.

Wersja elektroniczna, podobnie do książki papierowej, została wzbogacona o mapy stolicy z czasów Powstania. Jedna z nich pokazuje wędrówkę Białoszewskiego po Warszawie powstańczej i jego miejsca schronienia.

 

 

Zobacz także


Nagroda im. Jana Rodowicza „Anody”

Po raz szósty szukamy powstańców czasu pokoju

W tym roku przygotowaliśmy nową kategorię i niecodzienne lekcje o bohaterach.

więcej
15 października

Październikowe zajęcia modelarskie w Sali Małego Powstańca

Zapraszamy na zajęcia modelarskie dla młodzieży od 12 roku życia, podczas których będzie można wykonać model powstańczego wozu „Kubuś” oraz poznać jego historię.

więcej
14 października

Spotkanie z reporterem Thomasem Orchowskim

Z okazji Dnia Solidarności z Uchodźcami zapraszamy na spotkanie z reporterem Thomasem Orchowskim, który zajmuje się tematyką imigrantów oraz zagadnieniem współczesnej polityki tureckiej.

więcej
podsumowanie zbiórki

300 tysięcy złotych zebranych na pomoc Powstańcom Warszawskim

Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty na rzecz Powstańców Warszawskich. Dzięki Wam na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wpłynęło w sumie 300 tys. zł.

więcej