Program edukacyjny „Opowiem Ci o wolnej Polsce”

dla nauczycieli

Zapraszamy nauczycieli i uczniów do udziału w 10. edycji programu edukacyjnego Opowiem ci o wolnej Polsce prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom najnowszej historii Polski poprzez spotkania i wywiady ze świadkami historii. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli ma szansę dotrzeć do historii znanych, ale i tych mniej znanych – poznać losy ludzi biorących aktywny udział w wydarzeniach z przeszłości, odkryć dzieje miejscowości i regionu, poczuć klimat i atmosferę z tamtych lat.

Zadaniem uczniów jest przeprowadzenie wywiadów z osobami, które brały aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się totalitarnym systemom władzy w latach 1939-1989. Spotkanie powinno być zarejestrowane w formie audio lub wideo, a następnie opracowane w formie pisemnej.

Wzorem lat poprzednich przygotowaliśmy dodatkowe wsparcie dla nauczycieli, którzy zgłoszą się do programu. Nauczyciele mają możliwość wziąć udział w kursie e-coachingowym (październik 2016 – styczeń 2017r.), i krok po kroku przygotować się do realizacji projektu z uczniami. Otrzymają dodatkowe materiały merytoryczne oraz  indywidualne wsparcie mentorów

Udział w programie Opowiem Ci o wolnej Polsce i w przygotowanym kursie e-coachingowym polecamy szczególnie tym nauczycielom, którzy chcą urozmaicić dotychczasowe metody nauczania, podzielić się własnym doświadczeniem, pracować z uczniami w sposób aktywny, ciekawy i angażujący.

UWAGA! Zgłoszenie udziału w kursie jest jednoznaczne zgłoszeniem do programu. Możliwy jest jednak udział w programie bez udziału w kursie internetowym. Ten wariant polecamy zwłaszcza nauczycielkom i nauczycielom, którzy mają już za sobą którąś z edycji kursu. 

SZKOLENIE W WARSZAWIE

Przygotowaliśmy też dodatkową możliwość udziału w szkoleniu otwierającym nową edycję programu. Szkolenie odbędzie się w dniach 4-5 listopada w Warszawie. Jego głównym celem będzie wyposażenie uczestniczących nauczycieli w narzędzia, które pomogą im przeprowadzić projekt historii mówionej w społeczności szkolnej i lokalnej. Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak podzielić się nagraną relacją historyczną z innymi w inspirujący, niebalnalny i zarazem przemyślany sposób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przyjmiemy na szkolenie tylko wybrane osoby

Zgłoszenia:

Zgłoszenie na kurs jest jednoznaczne ze zgłoszeniem się do programu „Opowiem Ci o wolnej Polsce”. Nabór do tegorocznej edycji prowadzony jest przez formularz na stronie społeczność CEO. Nabór na kurs potrwa do 10 października 2016. W formularzu prosimy też o informację dotyczącą chęci udziału w szkoleniu w Warszawie.

Możliwe jest też zgłoszenie się do programu bez konieczności udziału w kursie - dotyczy to w szczególności nauczycieli, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach kursu e-coachingowego, a chcieliby prowadzić z uczniami projekt historii mówionej. 

Zobacz także

Nasz newsletter