dla nauczycieli

Program edukacyjny „Opowiem Ci o wolnej Polsce”

Zapraszamy nauczycieli i uczniów do udziału w 10. edycji programu edukacyjnego Opowiem ci o wolnej Polsce prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Celem programu jest przybliżenie młodym ludziom najnowszej historii Polski poprzez spotkania i wywiady ze świadkami historii. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli ma szansę dotrzeć do historii znanych, ale i tych mniej znanych – poznać losy ludzi biorących aktywny udział w wydarzeniach z przeszłości, odkryć dzieje miejscowości i regionu, poczuć klimat i atmosferę z tamtych lat.

Zadaniem uczniów jest przeprowadzenie wywiadów z osobami, które brały aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, sprzeciwiając się totalitarnym systemom władzy w latach 1939-1989. Spotkanie powinno być zarejestrowane w formie audio lub wideo, a następnie opracowane w formie pisemnej.

Wzorem lat poprzednich przygotowaliśmy dodatkowe wsparcie dla nauczycieli, którzy zgłoszą się do programu. Nauczyciele mają możliwość wziąć udział w kursie e-coachingowym (październik 2016 – styczeń 2017r.), i krok po kroku przygotować się do realizacji projektu z uczniami. Otrzymają dodatkowe materiały merytoryczne oraz  indywidualne wsparcie mentorów

Udział w programie Opowiem Ci o wolnej Polsce i w przygotowanym kursie e-coachingowym polecamy szczególnie tym nauczycielom, którzy chcą urozmaicić dotychczasowe metody nauczania, podzielić się własnym doświadczeniem, pracować z uczniami w sposób aktywny, ciekawy i angażujący.

UWAGA! Zgłoszenie udziału w kursie jest jednoznaczne zgłoszeniem do programu. Możliwy jest jednak udział w programie bez udziału w kursie internetowym. Ten wariant polecamy zwłaszcza nauczycielkom i nauczycielom, którzy mają już za sobą którąś z edycji kursu. 

SZKOLENIE W WARSZAWIE

Przygotowaliśmy też dodatkową możliwość udziału w szkoleniu otwierającym nową edycję programu. Szkolenie odbędzie się w dniach 4-5 listopada w Warszawie. Jego głównym celem będzie wyposażenie uczestniczących nauczycieli w narzędzia, które pomogą im przeprowadzić projekt historii mówionej w społeczności szkolnej i lokalnej. Wspólnie będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, jak podzielić się nagraną relacją historyczną z innymi w inspirujący, niebalnalny i zarazem przemyślany sposób. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przyjmiemy na szkolenie tylko wybrane osoby

Zgłoszenia:

Zgłoszenie na kurs jest jednoznaczne ze zgłoszeniem się do programu „Opowiem Ci o wolnej Polsce”. Nabór do tegorocznej edycji prowadzony jest przez formularz na stronie społeczność CEO. Nabór na kurs potrwa do 10 października 2016. W formularzu prosimy też o informację dotyczącą chęci udziału w szkoleniu w Warszawie.

Możliwe jest też zgłoszenie się do programu bez konieczności udziału w kursie - dotyczy to w szczególności nauczycieli, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach kursu e-coachingowego, a chcieliby prowadzić z uczniami projekt historii mówionej. 

Zobacz także


koncert

Muzyka Pod Liberatorem we wrześniu – Paweł Mykietyn i muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej

Na wrześniowym koncercie w Muzeum Powstania Warszawskiego usłyszymy utwory jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki współczesnej, Pawła Mykietyna. Jego kompozycje zabrzmią w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej.

więcej

Wokół Mirona. Porozmawiajmy o Białoszewskim!

Dlaczego przez kilkadziesiąt lat czytaliśmy niepełną wersję "Pamiętnika z powstania warszawskiego"? Co znalazło się w nowej, odcenzurowanej edycji książki wydanej przez Państwowy Instytut Wydawniczy? Czego jeszcze nie wiemy o Mironie? Jakie utwory Białoszewskiego nie ujrzały dotąd światła dziennego?

więcej
podsumowanie zbiórki

300 tysięcy złotych zebranych na pomoc Powstańcom Warszawskim

Serdecznie dziękujemy za wszystkie wpłaty na rzecz Powstańców Warszawskich. Dzięki Wam na konto Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wpłynęło w sumie 300 tys. zł.

więcej
nasz patronat

Konkurs literacki „Kartka z Powstania Warszawskiego”

Konkurs literacki „Kartka z Powstania Warszawskiego” wystartował 1 sierpnia o godzinie 17:00, w symbolicznej Godzinie „W”. Zmagania konkursowe zostały rozpisane na 63 dni. Właśnie tyle, ile trwało powstanie.

więcej