dołącz do nas

Wolontariat

Serdecznie zapraszamy do aktywności wolontariackiej w Muzeum Powstania Warszawskiego! Jeśli szukasz miejsca, w którym mógłbyś realizować swoje pasje, jesteś zainteresowany społeczną aktywnością na rzecz kultury, chcesz nawiązać nowe, inspirujące znajomości, a przede wszystkim ciekawi Cię jak funkcjonuje najnowocześniejsze i prawdopodobnie najbardziej emocjonujące muzeum w Polsce, zgłoś się do nas!

Przejdź do portalu dla wolontariuszy >
Ankieta dla kandydatów na Wolontariuszy >

Wolontariat w naszej instytucji ma charakter międzypokoleniowy: współpracujemy zarówno z licealistami, jak i z seniorami - świadkami historii, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają adeptów muzealnego wolontariatu. Wspólną cechą naszych wolontariuszy jest entuzjastyczne nastawienie do życia, pasja i zamiłowanie do kultury.

Jesteśmy otwarci na współpracę zarówno krótko jak i długoterminową. Naszych wolontariuszy rekrutujemy bardzo starannie, ponieważ chcemy zapewnić im jak najlepszą opiekę i program pracy dopasowany do indywidualnych zainteresowań, potrzeb, a także preferencji czasowych. Zależy nam, żeby praca dla Muzeum była na najwyższym poziomie, dlatego już pierwszego dnia Wolontariatu organizujemy szkolenie, podpisujemy umowy o współpracy, zapewniamy ubezpieczenie, a także zwiedzanie Muzeum pod kuratelą jednego z bardziej doświadczonych wolontariuszy. Dążymy do komunikatywnej, szczerej i owocnej współpracy. Obecnie grupa wolontariuszy liczy ponad 200 osób i stale się powiększa. Niezależnie od jej rozmiaru z każdym mamy osobisty i stały kontakt. Zatem oprócz niezwykłej atmosfery możesz liczyć także na nasze wsparcie, możliwość udziału w ciekawych warsztatach organizowanych przez specjalistów w ramach „Akademii Wolontariatu” oraz solidne przygotowanie przed każdym z wykonywanych przez Ciebie projektów.     

Jak konkretnie możesz wspomóc działalność Muzeum Powstania Warszawskiego? Jest wiele możliwości. Proponujemy współpracę w wielu działach:

Dział Obsługi Ekspozycji – niezwykle dynamiczna sekcja, stale rozwijająca się, z niesłabnącym zapotrzebowaniem na wsparcie ze strony Wolontariuszy. Jeśli ważny jest dla Ciebie częsty kontakt ze zwiedzającymi, chciałbyś doskonalić znajomość języków obcych poprzez rozmowy z turystami, pasjonujesz się historią Powstania Warszawskiego, wesprzyj tę sekcję! Po ukończeniu szkolenia będziesz mógł, na równi z pracownikami etatowymi, oprowadzać gości Muzeum.

Dział Edukacyjny – to dział, w którym spełnią się wszyscy, którzy czerpią radość z pracy z najmłodszymi. Pod czujnym okiem specjalistów Muzeum będziesz opracowywać zajęcia i zabawy dla dzieci, które pomogą im przyswoić historię. To doskonałe miejsce, w którym rozwiniesz swoją kreatywność i zdolności organizacyjne.

Archiwum Historii Mówionej – miejsce szczególne, zajmuje się rejestracją wspomnień świadków historii, przede wszystkim uczestników Powstania Warszawskiego. Jeśli masz zdolności dziennikarskie, szeroką wiedzę na temat Powstania, umiesz prowadzić rozmowy z osobami w podeszłym wieku, cechuje Cię empatia, umiejętność słuchania i kindersztuba, zapraszamy do kontaktu z nami. Dotychczas przeprowadziliśmy ponad 2600 wywiadów biograficznych z cywilami i kombatantami. Wsparcie wolontariuszy przy przeprowadzaniu wywiadów jest bezcenne – jak inaczej można by nazwać fakt, że ponad 95% wywiadów przeprowadzonych zostało właśnie dzięki ogromnemu zaangażowaniu z ich strony? To sekcja, w której wymagane są szczególne umiejętności, dlatego przygotowujemy wolontariuszom specjalny program szkolenia, składającego się z 3 etapów. Na samym początku dokładnie omawiamy istotę wywiadu i jego specyfikę. Kolejnym krokiem jest obserwacja wywiadów przeprowadzanych przez doświadczonych wolontariuszy. Ostatnim etapem jest przeprowadzenie autorskiego wywiadu i spotkanie ewaluacyjne, na którym omawiamy wywiad. Wywiady przeprowadzamy głównie w Warszawie, jednak Archiwum Historii Mówionej organizuje również wyjazdy do Powstańców mieszkających w innych miastach na terenie Polski, bądź zagranicą. Jeśli chcesz rozwijać swoje kompetencje dziennikarskie, poznać ciekawych ludzi, obcować z historią, to miejsce dla Ciebie.

Dział Promocji i Rzecznika Prasowego  – osobom o zacięciu dziennikarskim polecamy także pracę w dziale Promocji i Rzecznika Prasowego. To w tej sekcji będziesz mógł wesprzeć obsługę prasową uroczystości organizowanych przez Muzeum, brać udział w wernisażach i spotkaniach promocyjnych.

Instytut Stefana Starzyńskiego jest miejscem dla Ciebie, jeśli chcesz dowiedzieć się jak profesjonalnie zorganizować projekt kulturalny, brać udział w ciekawych imprezach, wykładach oraz grach miejskich. Instytut znany jest m.in. z Festiwalu Niewinni Czarodzieje, który co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Pokój Kombatanta  – osobom zainteresowanym informacjami na temat losów uczestników Powstania Warszawskiego chcącym wesprzeć prace nad Słownikiem Biograficznym uczestników Powstania Warszawskiego polecamy pomoc w Pokoju Kombatanta – miejscu często odwiedzanym przez świadków Powstania.

Dział Ikonografii – umożliwiamy również współpracę z działem ikonografii, w którym zrealizują swoje pasje osoby o zamiłowaniu do fotografii.

A może masz inny pomysł na aktywność w Muzeum Powstania Warszawskiego? Nie wahaj się skontaktować z nami drogą telefoniczną, mailową bądź przyjdź osobiście do Centrum Wolontariatu i spotkaj się z nami!

Zgłoś się już dziś do Centrum Wolontariatu w Muzeum Powstania Warszawskiego! Jeśli ważny jest dla Ciebie nieustanny rozwój, zdobywanie nowych doświadczeń, umiejętności, jeśli chciałbyś współorganizować nowatorskie projekty, poszerzyć horyzonty, a także nawiązać nowe znajomości skontaktuj się z nami, wypełnij ankietę i zacznij działać na rzecz kultury!

Wolontariusz w Muzeum Powstania Warszawskiego zdobywa doświadczenie, pogłębia swoje zainteresowania i poznaje ludzi dzielących podobną pasję. Może liczyć na wymierne korzyści:

  • Okresowo wolontariusze otrzymują wybrane gadżety i wydawnictwa produkowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
  • W wybranych działach odbywają się indywidualne lub grupowe szkolenia dla wolontariuszy, podnoszące ich kwalifikacje.
  • Przynajmniej raz w roku organizowany jest trzydniowy wyjazd integracyjny dla wolontariuszy.
  • Muzeum Powstania Warszawskiego wystawia referencje i zaświadczenia o odbytym wolontariacie, które są pomocne w procesach rekrutacyjnych w oświacie i na rynku pracy.

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:

Kierownik Centrum: 
Marta Walkowska-Lipko
mwalkowska@1944.pl
tel. 22 539 79 32

Robert Markiewicz 
rmarkiewicz@1944.pl 
tel. 22 22 539 79 56

dr Karolina Wolska
kwolska@1944.pl 
tel. 22 376 68 40

Zobacz także


redakcja BIP

Osoby odpowiedzialne za informacje znajdujące się w Biuletynie Informacji Publicznej Muzeum Powstania Warszawskiego

więcej
nowa ekspozycja

Wystawa o łączności

28 lipca 2016 otwieramy nową ekspozycję poświęconą łączności w Powstaniu Warszawskim. Pokażemy na niej znacznie więcej obiektów zabytkowych związanych z łącznością niż dotychczas, a także więcej tekstów informacyjnych i historycznych oraz ciekawych oryginalnych fotografii.

więcej
o Muzeum

praca

Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje osób na następujące stanowiska:

więcej
O Muzeum

Oddziały Muzeum

Muzeum posiada dwa oddziały: Instytut Stefana Starzyńskiego i Fotoplastikon Warszawski

więcej