WYDARZENIA ROKU 2004

60. rocznica Powstania Warszawskiego i otwarcie Muzeum Powstania - po raz pierwszy rocznica wybuchu Powstania była obchodzona z takim rozmachem. Gigantyczne uroczystości przez kilka dni, tysiące gości z kraju i zagranicy.

60. rocznica Powstania Warszawskiego i otwarcie Muzeum Powstania - po raz pierwszy rocznica wybuchu Powstania była obchodzona z takim rozmachem. Gigantyczne uroczystości przez kilka dni, tysiące gości z kraju i zagranicy..
Jakie zdarzenie było w tym roku w mieście najważniejsze? Co wzburzało, wywoływało dyskusję? Od dziś do czwartku przedstawiamy najistotniejsze naszym zdaniem wydarzenia. Głosujcie na nie w internecie, wysyłajcie listy, zgłaszajcie własne propozycje. Wyniki - w sylwestrowej "Gazecie". 60. rocznica Powstania Warszawskiego i otwarcie Muzeum Powstania - po raz pierwszy rocznica wybuchu Powstania była obchodzona z takim rozmachem. Gigantyczne uroczystości przez kilka dni, tysiące gości z kraju i zagranicy. Przyjechali kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, wicepremier Wielkiej Brytanii John Prescott i sekretarz stanu USA Colin Powell. 31 lipca otwarto długo wyczekiwane Muzeum Powstania Warszawskiego w starej elektrowni tramwajowej przy ul. Przyokopowej. By obejrzeć pierwszą ekspozycję, trzeba było stać w tasiemcowej kolejce. W ciągu czterech pierwszych dni zrobiło to 50 tys. osób. W rocznicę harcerze z ZHR przeszli kanałami z pl. Krasińskich nad Wisłę, a władze dzielnicy Wola przygotowały inscenizację walk z sierpnia 1944 r. Przebrani w historyczne mundury aktorzy i statyści odegrali zdobywanie przez Niemców powstańczej barykady na ul. Wolskiej. Spektakl oglądało kilka tysięcy warszawiaków. Wybory do europarlamentu - w Warszawie przyniosły zaskakujący wynik. Mimo triumfu PO w całym kraju w stolicy najlepsze wyniki zdobyli kandydaci PiS i UW. Pierwsze miejsce przypadło prof. Bronisławowi Geremkowi (UW), za nim byli Michał Kamiński (PiS) i Dariusz Rosati (SdPl). Paweł Piskorski, były prezydent Warszawy, który miał być lokomotywą wyborczą listy PO, zajął dopiero czwartą pozycję z 59 tys. głosów. Za nim uplasował się Wojciech Wierzejski, nieznany szerokiej publiczności lider Młodzieży Wszechpolskiej. Piskorski i Wierzejski zdobyli mandaty dzięki dobrym wynikom ich partii w pozostałych rejonach kraju. Zamknięcie Nowego Światu w letnie weekendy - ulica zmieniła się w deptak dla spacerowiczów, rowerzystów i rolkarzy. Nieufni warszawiacy i tak chodzili głównie chodnikami. Nie dowierzali, że cała szerokość ulicy może być ich. Knajpy w ładną pogodę pękały w szwach. Wiceprezydent Warszawy Andrzej Urbański, który nie bał się podjąć tak śmiałej decyzji, pod koniec sezonu krytykował: - Zamknęliśmy Nowy Świat dla ruchu i przeżyliśmy wielkie rozczarowanie. Tu za mało się działo. To był przytyk w stosunku do kupców i restauratorów, którzy nie potrafili zorganizować na deptaku dodatkowych atrakcji. Honoru ulicy bronił Witold Fizyta ze stowarzyszenia Nowy Świat: - Nie było tak źle. Nieuchronnie zbliżamy się do zamknięcia tej ulicy dla ruchu kołowego na zawsze. Może nastąpi to za dziesięć, może za 15 lat? W tym roku latem na deptaku będą i koncerty i akcje artystyczne. Zapowiadają to kupcy i władze miasta. Trzymamy za słowo. ZEBRALI TU, FUS, BART

Zobacz także

Nasz newsletter