Wykład: Skrytki podziemnej Warszawy

26.01.2020

Wyspecjalizowane komórki Polskiego Państwa Podziemnego, osiągając szczyty pomysłowości, wytwarzały rozmaite skrytki i opakowania, służące do przechowywania i przenoszenia tajnych materiałów. Najpopularniejsze były skrytki konstruowane w przedmiotach codziennego użytku.

Do przechowywania tajnych materiałów doskonale nadawały się skrytki wykonywane w meblach. Kiedy jednak trzeba było ukryć coś znacznie większego, najlepiej sprawdzały się skrytki wykonane w ścianach czy podłogach. Akcję organizowania skrytek kontynuowano w Powstaniu Warszawskim. Kiedy walki w stolicy dobiegały końca, dowódcy powierzyli zaufanym żołnierzom ukrycie części broni i amunicji oraz dokumentów. Skrytki, dzięki pomysłowości i solidności ich konstruktorów, przetrwały rewizje Gestapo, burzliwe lata powojenne, a niektóre z nich dotrwały do dnia dzisiejszego. W jaki sposób były konstruowane? Kto je wykonywał? Co skrywały? Jakie z nich znajdują się w zbiorach MPW?

Wykład poprowadzi Katarzyna Utracka, Dział Historyczny MPW.

Po spotkaniu będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem ekspozycji Cel Bezpieki, na które zapraszamy osoby powyżej 16 roku życia.

26.01.2020 r. (niedziela)
godz. 12.00
Cele bezpieki, al. Ujazdowskie 11, wejście od ul. św. Teresy.
Wstęp wolny po rejestracji (od 18.01): niezlomni@1944.pl 
Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Zobacz także

Nasz newsletter