18 marca nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Listy z Powstania. Nieznana kolekcja Poczty Polowej zakupiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Düsseldorfie”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w Hali B, w Muzeum Powst
18 marca nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Listy z Powstania. Nieznana kolekcja Poczty Polowej zakupiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego w Düsseldorfie”. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających w Hali B, w Muzeum Powstania Warszawskiego do 31 lipca 2008..
W uroczystości udział wzięli Ryszard Legutko -Minister Kancelarii Prezydenta RP, Bogdan Zdrojewski- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent m.st. Warszawy, Maciej Witucki – Prezes Telekomunikacji Polskiej S.A., Rafał Juszczak – Prezes PKO BP, a także łącznicy Poczty Polowej w czasie Powstania Warszawskiego. Spotkanie poprowadziła pani Iwona Schymalla.
Zbiór znaczków, listów i kopert z Powstania Warszawskiego to w sumie 150 obiektów zakupionych przez Muzeum Powstania Warszawskiego na aukcji w Dusseldorfie 9 lutego 2008 roku. Zaprezentowana kolekcja wzbogacona została audiowizualnym komentarzem żyjących powstańczych listonoszy oraz fotografiami z Powstania Warszawskiego. Przedstawia także historię skautingu na świecie i fenomen Harcerskiej Poczty Polowej.
Wylicytowana w Dusseldorfie kolekcja została zakupiona dzięki natychmiastowej reakcji i pomocy, którą zadeklarował Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakup zbioru za cenę wywoławczą 190 tys. euro, był możliwy dzięki wsparciu sponsorów: Telekomunikacji Polskiej S.A. i PKO Bankowi Polskiego. "Od chwili, gdy usłyszeliśmy o listach Poczty Polowej z Powstania Warszawskiego kibicowaliśmy Muzeum i chcieliśmy wspomóc akcję ich zakupu. Bardzo się cieszę, że m.in. dzięki Telekomunikacji Polskiej akcja miała szczęśliwy finał, a listy trafiły do Polski" - mówi Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej. "Zakup prezentowanej dzisiaj kolekcji pokazuje wyraźnie jaką rolę mają do odegrania duże firmy we wspieraniu kultury i dziedzictwa narodowego. Uznaliśmy, że w akcji, która zmobilizowała tysiące Polaków nie może zanąć największego polskiego banku" – mówi Rafał Juszczak, prezes PKO Banku Polskiego.
Zaraz po licytacji Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego powiedział: "Musieliśmy je kupić. Cena nie grała roli. Nie darowalibyśmy sobie, gdyby ktoś inny dostał te pamiątki".
Krótka historia Harcerskiej Poczty Polowej
Poczta Polowa została utworzona ze społecznej potrzeby w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. W sytuacji gdy łączność między dzielnicami była utrudniona, hasło „Robimy pocztę!” – rzucone 2 sierpnia 1944 przez instruktorów z Głównej Kwatery Szarych Szeregów – zyskało natychmiastową aprobatę sztabu Powstania.
Pocztę roznosili przede wszystkim „Zawiszacy” – najmłodsi członkowie Szarych Szeregów. Był to pomysł na uchronienie ich przed udziałem w bezpośrednich walkach. Na początku Powstania zorganizowano w Śródmieściu Południowym, na Powiślu i Czerniakowie 6 oddziałów Harcerskiej Poczty Polowej. Rozwieszono też kilkadziesiąt skrzynek pocztowych.
W czasie swej działalności od 6 sierpnia do ok. 30 września 1944 roku Poczty Polowe Powstania Warszawskiego obsłużyły ok. 140 tys. przesyłek.
W stuletnich dziejach poczt skautowych działalność „Zawiszaków”
w Powstaniu Warszawskim zajmuje szczególne miejsce. Dzięki poświęceniu młodych listonoszy, jak i funkcjonowaniu w strukturach wolnego państwa można mówić o fenomenie Harcerskiej Poczty Polowej.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 lipca 2008 roku.