11-30.04

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Gruzji

W Gruzińskim Muzeum Narodowym w Tbilisi otwarta została wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. 11 kwietnia 2019 r. oficjalnej inauguracji dokonali David Lordkipanidze, dyrektor Gruzińskiego Muzeum Narodowego oraz Paweł Ukielski, z-ca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawę otwiera cytat „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” z wypowiedzi  wicepremiera rządu RP Jana Stanisława Jankowskiego z 1 września 1944 r. Słowa te wyrażają sedno Powstania Warszawskiego.

Wystawa dokumentuje militarne, polityczne, historyczne i ludzkie aspekty walki o niepodległość podczas 63 dni Powstania w 1944 roku.

Historia Powstania Warszawskiego pokazana jest w syntetycznej formie na dwudziestu modułach tematycznych, zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi standardami graficznymi, przy czym głównym kryterium jest przejrzystość i czytelność.

Pamiętając o tym, że odbiorcami docelowymi są obcokrajowcy, narracja zawiera podstawowe fakty, umiejętnie wprowadzając odbiorcę w historię Polski. Szczególnie ważna jest warstwa tekstowa wystawy, która opiera się na prostym i czytelnym przekazie, podkreślającym wartości powszechnie rozumiane (walka z uciskiem, dążenie do wolności, niezależności, godność, opór wobec totalitaryzmu).

Każdy moduł jest ilustrowany materiałem ikonograficznym z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem fotografii z Powstania i obiektów ze zbiorów Muzeum. Gruzińska prezentacja zawiera panele poświęcone zaangażowaniu w powstanie żołnierzy gruzińskiego pochodzenia, a także rolę Gruzinów w Wojsku Polskim przed i podczas II wojny światowej.

Wystawa została stworzona na 70. rocznicę Powstania Warszawskiego przez Muzeum Powstania Warszawskiego i do tej pory była prezentowana zarówno przez polskie placówki dyplomatyczne jak i  instytucje muzealne na całym świecie: m.in. w Bratysławie, Sztokholmie, Budapeszcie, Dublinie, Nowym Jorku, Toronto, Tai'erzhuang (Chiny), Wiedniu. Wystawa powstała w wielu wersjach językowych: angielskiej, szwedzkiej, niemieckiej, polskiej, słowackiej, chińskiej, a obecnie w gruzińskiej.

W 2018 roku wystawa była prezentowana w  Muzeum Historii Wojskowości w Wiedniu, gdzie obejrzało ją 35 tysięcy osób

Wystawa jest wspierana przez Ambasadę Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej, Instytut Polski w Tbilisi, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gruzji i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Wystawa będzie czynna od 11 do 30 kwietnia 2019 r.

Miejsce: Simon Janashia Museum of Georgia, 3, Shota Rustaveli Ave. Tbilisi, Gruzja

Zobacz także


9 maja 2019

Premiera książki „Stosunki polsko-węgierskie podczas II wojny światowej”

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie mają zaszczyt zaprosić na polską premierę książki „Stosunki polsko-węgierskie podczas II wojny światowej” (węg. Lengyel-magyar kapcsolatok a második világháború időszakában).

więcej
11 maja 2019

Majowy turniej gier planszowych: placówka dobrych gier

Gry planszowe kształcą spostrzegawczość i pamięć, potrafią nauczyć strategii i wspólnego działania. Tym goręcej zapraszamy więc rodziny z dziećmi powyżej 7. roku życia do spędzenia przedpołudnia z ciekawymi planszówkami w Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
13.04

Warsztaty modelarskie: Powstańcy na stadionie

Zachęcamy młodzież powyżej 12. roku życia do wzięcia udziału w zajęciach modelarskich, podczas których będzie można wykonać figurkę piłkarza w skali 1:18 oraz poznać historię walk powstańczych na Stadionie Polonii Warszawa.

więcej
edukacja

Wolne terminy lekcji muzealnych

Dysponujemy ostatnimi wolnymi terminami na lekcje muzealne w Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej