od 3 listopada

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Heidelbergu

3 listopada 2016 r. w Fundacji Friedricha Eberta w Heidelbergu uroczyście otworzyliśmy wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”. Honorowy patronat nad wystawą objęli Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck.

Prezentacja wystawy jest kontynuacją rozpoczętego w 2014 r. projektu, powstałego z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W 2014 r. wystawa gościła w Berlinie, w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru – przez trzy miesiące obejrzało ją ponad 280 000 osób. W ubiegłym roku wystawa była pokazywana w Centrum Dokumentacji Nazizmu w Monachium, gdzie ekspozycję zwiedziło ponad 35 000 osób.

Mam nadzieję, że ekspozycja w Heidelbergu, w miejscu urodzenia pierwszego prezydenta Republiki Weimarskiej Friedricha Berta, wzbudzi ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród młodzieży akademickiej. Liczę, że właśnie młodzi ludzie będą chcieli skorzystać z szansy na poznanie choć cząstki polskiej historii -  powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawę „Powstanie Warszawskie 1944” będzie można obejrzeć w Fundacji Friedricha Eberta w Heidelbergu do 2 kwietnia 2017 r. dzięki staraniom Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium. Na stworzonej i przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego wystawie ukazana jest historia Warszawy od 1918 r. – tętniącego życiem miasta, którego rozwój brutalnie przerwała II wojna światowa. Szczególny nacisk jest położony na fenomen 63 dni walk Powstania Warszawskiego – oraz cenę, jaką przyszło zapłacić Warszawie i Polsce za pragnienie wolności. Opowieść kończy odrodzenie miasta po latach totalitarnego zniewolenia – dynamiczna metropolia, które przezwyciężyła wydany na nią wyrok.

Wystawa adresowana jest przede wszystkim do młodego pokolenia. Elementami uzupełniającymi jest interaktywna strona internetowa przystosowana do oglądania na urządzeniach mobilnych oraz dwujęzyczny katalog (niemiecko-angielski), dystrybuowany w Fundacji Friedricha Eberta w Heidelbergu.

Chcemy pokazać fenomen 63 dni walki o wolność i niezawisłość Polski. Naszym celem jest upowszechnianie świadomości historycznej wśród zwiedzających z całego świata oraz pogłębienie, często szczątkowej, wiedzy na temat przebiegu II wojny światowej – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ten projekt polsko-niemiecki jest istotnym wydarzeniem we współczesnych relacjach między naszymi krajami.

Odpowiedzialne za treść wystawy jest Muzeum Powstania Warszawskiego, gospodarzem wystawy jest Fundacja Friedricha Eberta w Heidelbergu.

Za wsparcie przy realizacji projektu dziękujemy:

Konsulatowi Generalnemu Rzeczpospolitej Polskiej w Monachium

Fundacji Topografia Terroru w Berlinie

Volkswagen AG w Wolfsburgu

Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość w Berlinie

Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec

Instytutowi Polskiemu w Berlinie

 

Więcej informacji na stronach internetowych:

www.warsawrising.eu

www.ebert-gedenkstaette.de

 

Zobacz także


11 listopada

VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”

11 listopada 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się VIII Koncert Niepodległości pt. „Młode Wilki”.

więcej
11 listopada

Koncert „Historie” w Trójce!

W piątek 11 listopada w Trójce – programie III Polskiego Radia zostanie wyemitowany zapis koncertu „Historie”. Na falach radia usłyszymy muzykę Smolika, wokal Natalii Grosiak oraz rap Miuosha. Start o godz. 17.00!

więcej
16-25 listopada

„Odwilż przychodzi jesienią”. 11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

Tegoroczny Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje wraca do swoich źródeł, przełomu lat 50. i 60.

więcej
23 października

Muzeum w kadrze, czyli fotografuj, nie pstrykaj

Czwarta edycja cyklu spotkań dla młodzieży i dorosłych poświęconego powstańczym fotografom, połączonego z warsztatami fotograficznymi.

więcej