edukacja

Poznaj historię tego miasta

Warszawskie zajęcia edukacyjne w XIX-wiecznym Fotoplastikonie Warszawskim.

Czym dla stolicy była II wojna światowa? Jak dokonane zniszczenia wpłynęły na  późniejsze losy miasta? Czy w czasie Powstania Warszawskiego działały kina? Skąd powstańcy brali materiały filmowe i jak wyglądał dzień pracy reportera? Odpowiedzi na te pytania  poszukamy podczas nowych zajęć edukacyjnych dla młodzieży w Fotoplastikonie Warszawskim. Partnerem zajęć jest PGE Polska Grupa Energetyczna, będąca jednocześnie partnerem Projektów Edukacyjnych Muzeum Powstania Warszawskiego.

W Fotoplastikonie Warszawskim ruszają lekcje muzealne dotyczące historii Warszawy XX wieku. Zajęcia adresowane są do uczniów V i VI klasy szkoły podstawowej i będą prowadzone przez edukatorów z Muzeum Powstania Warszawskiego. Lekcje uatrakcyjnią rekwizyty oraz wyjątkowe fotografie stereoskopowe z kolekcji Fotoplastikonu Warszawskiego.

Fotoplastikon Warszawski to idealne miejsce do nauki  historii Warszawy. Stereoskopowe fotografie przybliżają dawne miejsca i zdarzenia. Uczniowie mogą też podziwiać stare aparaty fotograficzne
i inne rekwizyty. Wszystko to stwarza klimat przyjazny przyswajaniu wiedzy o stolicy.
– powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jako największa firma energetyczna i jedno z największych przedsiębiorstw działających na polskim rynku, wiemy jak ważne jest wspieranie projektów związanych z polską kulturą, a także pielęgnowanie pamięci o naszej historii oraz kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Chętnie angażujemy się w projekty podtrzymujące pamięć o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski, a takimi bez wątpienia są projekty edukacyjne prowadzone przez Muzeum Powstania Warszawskiego – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Lekcje muzealne w Fotoplastikonie Warszawskim odbywają się w poniedziałki i wtorki,  w godz. 8.30, 10.30 oraz 12.30. Koszt jednej lekcji to 50 zł. Rezerwacji lekcji można dokonać telefonicznie, dzwoniąc pod numer: (22) 629 60 78.

TEMATY LEKCJI MUZEALNYCH W FOTOPLASTIKONIE WARSZAWSKIM

LEKCJA 1.

MAPA NIEISTNIEJĄCEJ WARSZAWY

Lekcja opowiadająca o Warszawie przedwojennej, jej architekturze, ulicach i wyglądzie miasta. Uczestnicy zajęć poznają nieistniejące już dziś budowle m.in. most Kierbedzia, Pałac Saski czy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ich zadaniem będzie połączenie dawnych i współczesnych fotografii konkretnych miejsc i budynków, a także umieszczenie ich na mapie współczesnej Warszawy. Lekcja będzie okazją do rozmowy o tym, czym była dla stolicy II wojna światowa i jak dokonane zniszczenia wpłynęły na historię miasta. Uczniowie pracując w grupach odkryją ciekawostki dotyczące najważniejszych warszawskich budynków.

LEKCJA 2.

MOJĄ BRONIĄ BYŁ APARAT

Zajęcia będą opowieścią o fotografach i filmowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Czy każdy mógł pełnić taką funkcję? Jaki ekwipunek nosili fotoreporterzy w swoich plecakach? Czy w czasie Powstania Warszawskiego działały kina? Skąd powstańcy brali materiały filmowe i jak wyglądał dzień pracy reportera? Podczas zajęć uczniowie będą rozpoznawać zdjęcia wykonane podczas Powstania Warszawskiego przez Wiesława Chrzanowskiego, poznają też sprzęt fotograficzny wykorzystywany podczas wojny. Pracując w grupach uczestnicy lekcji będą szukać informacji o pracy reporterów, m.in. oglądając fragmenty filmu „Powstanie Warszawskie” – pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction wyprodukowanego w 2014 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

O Fotoplastikonie Warszwaskim:

Fotoplastikon Warszawski służy do oglądania fotografii w trójwymiarze. Jest unikatowym urządzeniem, które powstało na początku XX w. i z przerwami działało przez całe stulecie, nigdy nie zmieniając swojej lokalizacji. W jego zbiorach jest ponad 7000 oryginalnych, stereo­skopowych fotografii, w tym kilka unikatowych kolekcji przedstawiających Warszawę w różnych okresach jej historii. Wybrany kilka lat temu przez warszawiaków na magiczne miejsce stolicy, a w 2008 r. wzięty pod opiekę przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Fotoplastikon jest trwałym elementem tożsamości Warszawy. W 2016 roku Muzeum przeprowadziło remont i aranżację nowego pomieszczenia, które daje możliwość rozszerzenia działalności kulturalnej o lekcje muzealne, edukację historyczną, warsztaty i projekty animacyjne.

 

Zobacz także


26 października

Pamięć Powstań – prawda, fałsz i polityka

Co łączy, a co dzieli, Powstanie w Getcie Warszawskim i Powstanie Warszawskie? Jak należy mówić o tych wydarzeniach? Na ile są one powiązane, a na ile – w imię ideologicznych pobudek – próbuje się je sobie przeciwstawić?

więcej
5 listopada

Placówka dobrych gier – turniej gier planszowych

Czy to prawda, że gry planszowe kształcą spostrzegawczość i pamięć, pobudzają do myślenia? Czy ciekawa gra potrafi nauczyć strategii i wspólnego działania? Zapraszamy do udziału w organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego turnieju gier planszowych.

więcej
20 listopada

Listopadowe warsztaty „Orzeł skonstruowany”

Zajęcia modelarskie dla młodzieży od 12 roku życia, podczas których będzie można wykonać model słynnego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” w skali 1:400 oraz poznać jego historię.

więcej
23 października

Muzeum w kadrze, czyli fotografuj, nie pstrykaj

Czwarta edycja cyklu spotkań dla młodzieży i dorosłych poświęconego powstańczym fotografom, połączonego z warsztatami fotograficznymi.

więcej