WYSTAWA PRAC STASYSA EIDRIGEVICIUSA

Od 4 SIERPNIA w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Sali pod Liberatorem, będzie można oglądać wystawę prac światowej sławy artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Na wystawę Ściana ciszy. Smutki składa się kilkadziesiąt rzeźb nawiązujących do t

Od 4 SIERPNIA w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Sali pod Liberatorem, będzie można oglądać wystawę prac światowej sławy artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Na wystawę Ściana ciszy. Smutki składa się kilkadziesiąt rzeźb nawiązujących do tematyki Powstania Warszawskiego. Wstęp na wystawę wraz z biletem wstępu do Muzeum.
.
Instalacja Stasysa Eidrigeviciusa Ściana ciszy. Smutki składająca się z dwóch samodzielnych grup rzeźbiarskich w niecodzienny sposób ujmuje temat Powstania Warszawskiego. Pierwsza część, Ściana ciszy, składa się z pięćdziesięciu siedmiu drewnianych wąskich kolumnowych półek, na których ułożono pięćset siedemdziesiąt rzeźbionych masek. Pęknięcia, ubytki i przecinające je rysy utrwaliły się w rzeźbionych twarzach jak wspomnienia.

Pięćdziesiąt Smutków eksponowanych razem ze Ścianą ciszy to doskonałe zestawienie dwóch skontrastowanych ze sobą sposobów wspominania poległych. W Ścianie ciszy jest to wspomnienie poważne i przejmujące w swojej dramaturgii, a w Smutkach - uwolnione od ziemskiego ciężaru, bardziej osobiste i ciepłe. Barwne twarze o charakterystycznym dla Stasysa poważnym spojrzeniu dziecięcych oczu, stają się kwintesencją żalu. Wznoszące się ku niebu twarze oplatają korzenie drzew układających się na kształt dłoni splecionych do modlitwy. Wzlatują w górę, jak dusze uwolnione już od cierpienia. Czy nie mówią nam one o słuszności ofiary bohaterskich obrońców Warszawy? Czy w cichej zadumie nie ogłaszają zwycięstwa, które było okupione śmiercią wielu ludzi?

Ściana ciszy jako zbiór niemych świadków powstańczych wydarzeń uzmysławia nam ogrom poniesionych strat, które przedstawiane w statystycznych liczbach nie przemawiają do nas tak, jak losy konkretnych ludzi. Oblicza Smutków są doskonałym uzupełnieniem instalacji - każde z nich oddaje w żywy, barwny sposób osobiste cechy postaci prezentowanych w rzędach masek w Ścianie ciszy.

Zobacz także

Nasz newsletter