Zawiszacy tacy jak my.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 10-12 lat wraz z rodzicami na najbliższe warsztaty z cyklu „Zawiszacy tacy jak my”. Gościem specjalnym na spotkaniu będzie harcerka i łączniczka z okresu okupacji Ewa ps. Pietrek; dziś Ewa Berberyusz...

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 10-12 lat wraz z rodzicami na najbliższe warsztaty z cyklu „Zawiszacy tacy jak my”. Gościem specjalnym na spotkaniu będzie harcerka i łączniczka z okresu okupacji Ewa ps. Pietrek; dziś Ewa Berberyusz – dziennikarka, autorka reportaży i książek. Uczestnicy dowiedzą się, do czego w działalności konspiracji potrzebna była spostrzegawczość i znajomość topografii, a także sprawdzą swoje własne umiejętności w tych dziedzinach. Warsztaty odbędą się w Sali Małego Powstańca.

Sobota, 18.01, godz. 12.00. Wstęp wolny po rejestracji: zawiszacy@1944.pl > (od 13.01)

Ewa Berberyusz, ps. Pietrek – urodziła się w 1929 roku. Przed wojną mieszkała na Mokotowie. Jej tata pracował jako topograf i przygotowywał mapy sztabowe dla wojska.
Ewa lubiła robić niebezpieczne rzeczy, o których nie zawsze mówiła rodzicom. Kiedy zaczęła się okupacja, bardzo chciała uczestniczyć w konspiracji. Wraz z koleżankami stworzyły grupę „Czajki”. Jej tata jako wojskowy musiał się ukrywać, dlatego Ewa mieszkała tylko z mamą.
Podczas Powstania Warszawskiego Ewa wraz z mamą znalazła się na terenie zajętym przez Niemców. We wrześniu 1944 roku z transportem mokotowskiego szpitala trafiła do Milanówka, skąd wspólnie z mamą udało jej się uciec do majątku rodzinnego znajdującego się w okolicy Sochaczewa.
Po wojnie pracowała w Państwowym Instytucie Wydawniczym i wydawnictwie „Czytelnik”. Jako dziennikarka i reportażystka pisywała dla takich gazet jak „Tygodnik Powszechny” czy warszawski tygodnik „Kultura”. Wydała również kilka książek z dziedziny literatury faktu. Mieszka w Warszawie.

Zobacz także

Nasz newsletter