Zmarł Eugeniusz Haneman.

W wieku 96 lat zmarł w środę w Borzęcinie k. Warszawy Eugeniusz Haneman - uczestnik Powstania Warszawskiego, fotoreporter, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego. Eugeniusz Haneman (ur. 14 kwietnia 1917 w Warszawie)...

W wieku 96 lat zmarł w środę w Borzęcinie k. Warszawy Eugeniusz Haneman - uczestnik Powstania Warszawskiego, fotoreporter, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego.

Eugeniusz Haneman (ur. 14 kwietnia 1917 w Warszawie). Syn Edmunda i Janiny. W 1940 ukończył, z dyplomem fotografa, liceum fotograficzne przy ulicy Konwiktorskiej w Warszawie, m.in. pod kierunkiem wybitnego fotografa Mariana Dederki. W latach 30. i 40. pracował jako fotograf portrecista w zakładach „Portret przy kawie” przy Foksal oraz u „Van Dycka” w Alejach Jerozolimskich. W Powstaniu działał jako fotoreporter cywilny na podstawie zezwolenia Delegatury Rządu na Kraj, współpracując z Sylwestrem Braunem „Krisem”. Po Powstaniu, przez obóz przejściowy w Pruszkowie, trafił do Krakowa, a potem do Ursusa, gdzie do końca wojny pracował jako fotograf. W 1945 rozpoczął pracę w Wytwórni Filmowej Wojska Polskiego w Łodzi, oddelegowany jako operator-korespondent do Krakowa. W latach 1949-1953 operator w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. W 1958 ukończył Wydział Operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Wykładał fotografię w tejże uczelnie od 1953 do 2005. Od 1947 członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zdobywca wielu nagród za osiągnięcia fotograficzne. 

Fotografie Eugeniusza Hanemana w Fototece Muzeum Powstania Warszawskiego >

Zobacz także

Nasz newsletter