"Zdobyć miasto" - nowy film dokumentalny Ewy Ewart.

Lawrence Toft, 92 - letni pilot RAF nie kryjąc emocji opowiada przed kamerą o locie jaki wykonał w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku. Jego celem było dokonanie zrzutu dla walczącej Warszawy. To była niezwykle trudna...

Lawrence Toft, 92 - letni pilot RAF nie kryjąc emocji opowiada przed kamerą o locie jaki wykonał w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku. Jego celem było dokonanie zrzutu dla walczącej Warszawy. To była niezwykle trudna i niebezpieczna misja. Przeżyli ją nieliczni. Larry to jeden z bohaterów filmu Ewy Ewart o Powstaniu Warszawskim z okazji 70-tej rocznicy jego wybuchu. Dokument „Zdobyć miasto” TVN24 pokaże 27 lipca (niedziela) dwukrotnie: o godzinie 12.50 i 20.00.

Załoga Larry’ego otrzymała informacje, że Plac Napoleona, docelowy punkt zrzutu, będzie oświetlony pochodniami trzymanymi przez kobiety stojące na dachach. Były łatwym celem dla niemieckich snajperów. Każda zestrzelona kobieta natychmiast była zastępowana nową. Larry był zdeterminowany - ich misja musi się udać. Podobnie myślał jego nawigator, Dave Lambert i tylny strzelec Jim MacKenzie – jedyni jacy przeżyli z siedmioosobowej załogi samolotu Halifax Bomber, która wykonała tamten niebezpieczny lot.


Ekskluzywne rozmowy z pilotem brytyjskim Larry’m Toftem i częścią jego załogi zostały sfilmowane na imponującym terenie Muzeum Lotnictwa w Yorku, które w swoich eksponatach posiada oryginalny samolot Halifax - taki sam model, na którym załoga nadleciała nad Warszawę. Nasza kamera zarejestrowała także pierwsze po siedemdziesięciu latach spotkanie Larr’ego z jego nawigatorem Dave’m Lambertem. Larry do dziś trzyma swoją najcenniejszą pamiątkę - książkę lotów, gdzie widnieje odręcznie wpisany lot z Brindisi do Warszawy.


Oprócz udziału ocalałej części brytyjskiej załogi, w filmie wystąpił też były żołnierz Armii Berlinga, Felix Osiński. W połowie września przepłynął Wisłę i walczył na Powiślu oraz Przyczółku Czerniakowskim. Został aresztowany przez Niemców i zesłany do obozu. Po wojnie losy rzuciły go do Kanady, gdzie mieszka do dziś. Jego osobista historia jest znakomitym odzwierciedleniem rzadko naświetlanego i często kontrowersyjnego aspektu Powstania, jakim był udział żołnierzy Armii Berlinga w walce Warszawy.


Film pokaże tez jak losy Powstania Warszawskiego zostały uwarunkowane ówczesną sytuacją międzynarodową, głównie postawą i zachowaniem zachodnich aliantów.

Dramatyczny zryw zbrojny pod kierownictwem Armii Krajowej w okupowanej przez Niemców Warszawie do dziś dzieli Polaków. Spory wokół słuszności decyzji o Powstaniu wydają się narastać w miarę jak przybywa jego rocznic.
Ten dokument nie ocenia i nie jest intelektualną debatą z udziałem ekspertów czy historyków. Nie zamierza również podgrzewać toczącego się sporu. – mówi reżyserka i scenarzystka filmu Ewa Ewart. - W filmie zobaczymy i usłyszymy tych, którzy mają największe prawo do mówienia o Powstaniu; mało znani uczestnicy i uczestniczki, będący jeszcze wśród nas i pamiętający tamte dni.


Jak 63 dni walki, kapitulacja i powojenne, często dramatyczne losy byłych powstańców zmieniły tamte emocje? Jak upływ czasu i przemyślenia kształtowały oceny tych, którzy z najwyższym entuzjazmem przystąpili do walki? O swoich przeżyciach opowiadają też warszawscy cywile. Cena jaką przyszło im zapłacić za Powstanie jest dziś jednym z głównych elementów toczącego się sporu.


„Zdobyć Miasto” - scenariusz i reżyseria Ewa Ewart
Emisja: TVN24, 27 lipca (niedziela), godzina 12.50 i 20.00

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ > 

Zobacz także

Nasz newsletter