"Ziutkowi" na urodziny.

Józef Szczepański ps. Ziutek, autor słów piosenki "Pałacyk Michla" urodził się 30 listopada 1922. W tym roku obchodziłby swoje 90. urodziny. Z tej okazji zapraszamy na koncert poświęcony jego twórczości. Wyjątkowe wiersze w nowych aranżacjach...

Józef Szczepański ps. Ziutek, autor słów piosenki "Pałacyk Michla" urodził się 30 listopada 1922. W tym roku obchodziłby swoje 90. urodziny. Z tej okazji zapraszamy na koncert poświęcony jego twórczości. Wyjątkowe wiersze w nowych aranżacjach Tomasza Budzyńskiego z zespołu Armia i Dariusza Budkiewicza z DePress oraz Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy" uświetnią ten wieczór i zapewnią ciekawe połączenie współczesnej muzyki rockowej z powstańczymi wierszami. 27.XI.2012 godz. 19.30, Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp wolny.

Józef Andrzej Szczepański ps. Ziutek. Urodzony 30.11.1922 r. Poeta, żołnierz harcerskiego Batalionu "Parasol". Podczas Powstania Warszawskiego brał udział w walkach na Woli i Starówce. Został ciężko ranny podczas osłaniania ewakuacji oddziałów powstańczych ze Starego Miasta. Przeniesiono go kanałami do Śródmieścia. Zmarł 10.IX.1944 w szpitalu powstańczym.

Wesoły, dzielny chłopak, którego talent rozkwitał w wierszach komentujących konspiracyjne i powstańcze życie. Jego twórczość to kronika walk "Parasola", liryczne notatki czynione na bieżąco, w przerwach między działaniami liniowymi, pełne humoru, a gdy trzeba wzruszające i poważne. Jest autorem słów m.in. do piosenek "Pałacyk Michla", "Chłopcy silni jak stal". Ocalało 17 jego wojennych wierszy. Ostatnim był napisany w przededniu upadku Starówki "Czekamy na ciebie czerwona zarazo", utrwalony na płycie zespołu DePress "Myśmy Rebelianci".

Zobacz także

Nasz newsletter