Znamy już pełny program 11. Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje

co, gdzie, kiedy

Przenieśmy się w czasie o 60 lat. Przez kilka listopadowych dni poddajmy się odwilży.

11. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje

16–26 listopada 2016

Odwilż przychodzi jesienią

Nie marzy wam się czasem odwilż? Od ciasnych horyzontów, od obietnic bez pokrycia, od pustych słów, od pozy, od perspektyw i ich braku, od zadęcia, od bylejakości. Od, od, od. Odwilż. Jest potrzebna, by zatopić się w tym, w czym Warszawa zawsze była najlepsza – w tworzeniu się na nowo. W odradzaniu. W robieniu czegoś z niczego.

Tegoroczny Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje wraca do swoich źródeł – przełomu lat 50. i 60 XX wieku. W 60. rocznicę Października ’56 wyruszamy w podróż po odwilży, która wtedy zaczęła się w polskiej kulturze i nierozerwalnie związana jest z Warszawą.

To wówczas jazz stał się muzyką popularną, powstała polska szkoła filmowa, rozwijały się takie dziedziny jak design, fotografia czy sztuki plastyczne. Ulice zostały opanowane przez lambretty, saksofony, sukienki w grochy i modę na modernizm. Zmiany przyniosły ze sobą dynamizm i optymizm, dzięki którym można było zapomnieć o wojnie.

Po czasach stalinowskich Polacy mogli wreszcie zacząć budować swoją wersję modernizmu. Artyści zyskali trochę wolności. Pokolenie 20- i 30-latków, takich jak Tyrmand, Komeda, Polański czy Wajda, tworzyło kulturę, która odnosiła sukcesy na całym świecie.

Nastąpiła eksplozja nowoczesności, talentów i humoru, w którym Warszawa zawsze była znakomita. Inteligencki dowcip rozkwitał w kabaretach, a czerpały z niego telewizja i radio. To wtedy życie towarzyskie stolicy zaczęło się na dobre.

Przenieśmy się w czasie o 60 lat. Przez kilka listopadowych dni poddajmy się odwilży.

Zobacz spot zapowiadający festiwal
 

16 listopada (środa)

Plan dla miasta. Warszawa na fotografiach z lat 50. i 60.

Wystawa fotografii stereoskopowych

autor: Zbigniew Szczypka
czas: godz. 10.00–18.00
miejsce: Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51

Bilety w cenie 4 zł do nabycia w kasie Fotoplastikonu
Wystawa czynna do 3 grudnia (w środy, czwartki, piątki i soboty)

 

Zapraszamy do Fotoplastikonu Warszawskiego na wystawę wyjątkowych fotografii stolicy z przełomu lat 50. i 60. Autorem zdjęć jest Zbigniew Szczypka – entuzjasta i propagator techniki stereoskopowej. Oryginalne i nigdy wcześniej niepokazywane fotografie są świadectwem epoki przemian, odbudowy oraz zmian społecznych i urbanistycznych, jakich w tamtym okresie doświadczała Warszawa i jej mieszkańcy.

 

16 listopada (środa)

Wala Twist

Warsztaty taneczne

prowadzenie: instruktorzy z Akademii Tańca Ireneusza Sulewskiego
czas: godz. 18.30
miejsce: Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, IV piętro, Sala im. Władysława Broniewskiego

Obowiązuje REJESTRACJA INTERNETOWA, od 15 listopada (godz. 12.00)

 

Czas zakręcić marynarką, założyć spódnicę w grochy i ruszyć na parkiet w takt dynamicznej muzyki. Zapraszamy bikiniarzy i kociaki na taneczne ekscesy w rytmie twista i rock’n’rolla. Warsztaty poprowadzą zawodowi tancerze z jednej z najlepszych szkół tańca w Warszawie – Akademii Tańca Ireneusza Sulewskiego.

 

17 listopada (czwartek)

Warszawa Tadeusza Rolke

Spotkanie

gość: Tadeusz Rolke
czas: godz. 19:00
miejsce: Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2

Wstęp wolny

 

Gościem 11. Festiwalu Warszawskiego Niewinni Czarodzieje będzie Tadeusz Rolke, wybitny polski artysta fotografik, którego początki twórczości przypadły na lata 50. Ten prekursor polskiej fotografii reportażowej opowie nam o zdjęciach przedstawiających jego rodzinne miasto – Warszawę. Zapraszamy na podróż w przeszłość i spotkanie z wyjątkowym twórcą.

 

18 listopada (piątek)

Warszawa jest smutna bez Ciebie. Obrazy stolicy w filmach Andrzeja Wajdy

Spotkanie

prowadzenie: Jerzy S. Majewski i Andrzej Werner
czas: godz. 19.00
miejsce: Kino.Lab, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2

Wstęp wolny

 

Mistrz Andrzej, jak zwykli mawiać o nim współpracownicy, jako reżyser debiutował w latach 1954–1966. Wtedy to powstały jego pierwsze dzieła znane szerokiej publiczności, takie jak „Pokolenie”, „Kanał” czy „Niewinni czarodzieje”, w których jednym z bohaterów jest Warszawa. Spotkanie poświęcone zmarłemu niedawno artyście oraz jego fascynacji stolicą poprowadzą varsavianista Jerzy S. Majewski i krytyk filmowy Andrzej Werner.

 

18 listopada (piątek) 

Bawmy się! Konfetti bliźnim w oczy syp, niech kolorowo widzą świat

Dancing i koncert

wystąpią: Orkiestra Dancingowa Michała Polcyna oraz L.U.C & Rebel Babel, a także DJ Kozak z własnej Woli
prowadzenie: Maciej Ulewicz
czas: godz. 20.00
miejsce: Teatr WARSawy (dawne kino Wars), Rynek Nowego Miasta 5/7

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz na bilety.1944.pl, I tura sprzedaży od 3 listopada (godz. 12.00), II tura sprzedaży od 15 listopada (godz. 12.00)

 

W okrągłą, 60. rocznicę Października ʼ56 bawmy się! Tegorocznej Orkiestrze Dancingowej przewodzi Michał Polcyn. Zagrają taneczny jazz, skecze kabaretowe, trochę rock’n’rolla oraz bigbitu. A gdy opadną z sił, swój geniusz, czar oraz 40 instrumentów dętych pokaże na scenie L.U.C & Rebel Babel z osobistą interpretacją tematu odwilży. Pokażmy, że pewne oblicza Warszawy nigdy nie przeminęły. Bawmy się!

 

21 listopada (poniedziałek)

Tamta jazzowa Warszawa

Spotkanie

goście: Michał Urbaniak, Krzysztof Sadowski i Andrzej Rumianowski
prowadzenie: Hirek Wrona
czas: godz. 19.00
miejsce: klub Stodoła, Open stage, ul. Batorego 10

Wstęp wolny

 

Spotkanie, w którym wezmą udział wybitni polscy instrumentaliści: Michał Urbaniak oraz Krzysztof Sadowski, a także Andrzej Rumianowski, dyrektor Muzeum Jazzu, poświęcone będzie rozkwitowi jazzu w Polsce w latach 50. i 60. Spotkanie poprowadzi dziennikarz muzyczny, znawca i miłośnik jazzu – Hirek Wrona, a odbędzie się ono w miejscu nieprzypadkowym, klub Stodoła bowiem rozpoczął działalność 5 kwietnia 1956 roku i od samego początku stanowił centrum warszawskiego życia jazzowego.

 

22 listopada (wtorek)

Bary, lokale i skandale, czyli pejzaż gastronomiczny Warszawy

Warsztaty kulinarne

prowadzenie: Wiesław Kot
czas: godz. 18.30
miejsce: restauracja Kameralna, ul. Foksal 11

Obowiązuje REJESTRACJA INTERNETOWA, od 15 listopada (godz. 12.00)

 

Jeśli chcecie poczuć klimat lat 50., dowiedzieć się, co jadali towarzysze na wystawnych przyjęciach, a czym raczyła się klasa robotnicza w barach mlecznych, przyjdźcie na warsztaty kulinarne. W realia tamtych czasów wprowadzi nas Wiesław Kot – znawca tematyki PRL-u, publicysta i krytyk filmowy. Spotkanie odbędzie się w restauracji Kameralna – kultowym lokalu na mapie Warszawy, w którym bywali Hłasko, Tyrmand i Głowacki.

 

23 listopada (środa)

Nocna zmiana

Performance muzyczno-filmowy

autor: Miro Kępiński
czas: godz. 19.00
miejsce: kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a

Wstęp wolny

„Nocna zmiana” to historia nocnego życia w czasach odwilży ukazana poprzez kolaż scen z klasycznych dzieł polskiej szkoły filmowej oraz muzyki skomponowanej specjalnie na tę okazję, a inspirowanej utworami powstałymi na przełomie lat 50. i 60. Wyruszmy w filmowo-muzyczną podróż sentymentalną.

 

23 listopada (środa)

Spotkamy się na Nowym Świecie

Kabaret

wystąpi: Grupa Teatralna Warszawiaki
czas: godz. 19.00
miejsce: Nowy Świat Muzyki (dawna kawiarnia Nowy Świat), ul. Nowy Świat 63

Wstęp wolny

 

Grupa Teatralna Warszawiaki w programie napisanym specjalnie na tę okazję zaprezentuje najbardziej popularne skecze i piosenki słynnych polskich kabaretów: kabaretu Dudek, Wagabunda i Kabaretu Starszych Panów. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe – to właśnie w kawiarni na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej przez wiele lat przy pełnej sali występował legendarny kabaret Dudek.

 

24 listopada (czwartek)

Kabaret architektoniczny

Dyskusja

goście: Krzysztof Mordyński, Grzegorz Piątek i Jarosław Zieliński
prowadzenie: Beata Chomątowska
czas: godz. 18.30
miejsce: Centrum Bankowo-Finansowe (dawny Dom Partii), ul. Nowy Świat 6/12, sala A

Wstęp wolny

 

Zapraszamy na dyskusję o zawirowaniach odwilży w kontekście ideologii państwa i o tym, jak odwilż wpłynęła na architekturę. O absurdach centralnego planowania gospodarczego i anegdotach związanych z nagłą zmianą kursu w obowiązującej doktrynie architektonicznej opowiedzą Krzysztof Mordyński, Grzegorz Piątek i Jarosław Zieliński – eksperci w dziedzinie historii sztuki, architektury i varsavianistyki. Spotkanie poprowadzi pisarka i dziennikarka Beata Chomątowska.

 

25 listopada (piątek)

Jazz i cichutki szurgot fanatycznego tańca

Koncert i silent disco

wystąpi: Monika Borzym z zespołem, a po nich DJ set
czas: godz. 21.00
miejsce: Dom Braci Jabłkowskich, ul. Bracka 25

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie Muzeum Powstania Warszawskiego, na bilety.1944.pl (do 25.11, godz. 17.00) oraz przed wejściem na koncert. 

Po odwilży jazz wyszedł z podziemia i zagościł w warszawskich klubach. Tymczasem w muzyce rozrywkowej królową była Natasza Zylska. Jej przeboje w zupełnie nowych, jazzowych aranżacjach przypomni ceniona wokalistka jazzowa Monika Borzym. Po koncercie publiczność porwie silent disco, czyli odlot muzyczny w słuchawkach, dzięki którym można słuchać muzyki jednego z trzech didżejów grających jednocześnie na osobnych kanałach. Tak oto każdy, będąc sam na sam ze swoimi dźwiękami, wspólnie z innymi odda się „cichutkiemu szurgotowi fanatycznego tańca”…

 

26 listopada (sobota)

Nie ma takiej ulicy – propaganda i cenzura w krajobrazie miasta

Spacer

prowadzenie: Radosław Głowacki
czas: godz. 11.00–14.00
miejsce zbiórki: pl. Piłsudskiego, przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Co PRL starał się ukryć, a co wyeksponować w mieście? Czy „stare” można było całkowicie przykryć „nowym”? O tym, w jaki sposób to się odbywało i jaki miało wpływ na dzisiejszą Warszawę, będzie można dowiedzieć się podczas specjalnego spaceru, który poprowadzi doświadczony warszawski przewodnik – Radosław Głowacki.

 

Zobacz także

Nasz newsletter