rekrutacja

Zostań wolontariuszem podczas obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego i Urząd m.st. Warszawy zapraszają do udziału w wolontariacie podczas tegorocznych obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Wolontariusze będą wspierać organizację oficjalnych uroczystości, licznych wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i akcji społecznych oraz nieść wsparcie Powstańcom. Na zaproszenie Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, oprócz Powstańców mieszkających w Warszawie, na obchody planuje przyjechać około 200 Powstańców z rodzinami, mieszkających na co dzień poza granicami Polski. Szczególnie ważne jest zaangażowanie wolontariuszy podczas organizacji ich powitania oraz wsparcie udziału we wszystkich wydarzeniach.

Możliwe obszary zaangażowania i warunki rekrutacji: 

 1. Wolontariat obchodowy – zaangażowanie w pomoc logistyczną i opiekę nad Powstańcami podczas uroczystości w dniach 27.07.2019 - 03.08.2019 (konieczność deklaracji 5 spośród 7 dni obchodowych).

Do najważniejszych zadań Wolontariuszy należeć będzie:

 • Opieka nad Powstańcami i ich bliskimi biorącymi udział w obchodach rocznicowych,
  w tym powitanie na lotnisku czy dworcach oraz wsparcie w miejscach pobytu i podczas przemieszczania się pomiędzy uroczystościami.
 • Udzielanie informacji nt. obchodów. 
 • Wsparcie tłumaczeniowe mediów i turystów chcących wziąć udział w obchodach.

Wolontariuszem może zostać każda osoba, która do dnia 27 lipca 2019 r. ukończy 16 lat, wypełni formularz rekrutacyjny do 7 lipca 2019, pozytywnie przejdzie rozmowę rekrutacyjną oraz odbędzie niezbędne szkolenia.

 1. Wolontariat podczas akcji „Wolność Łączy” – zaangażowanie w służbę w dniu
  1 sierpnia 2019 w jednym z 365 miejsc Pamięci Powstania Warszawskiego na terenie stolicy.

Do najważniejszych zadań Wolontariuszy należeć będzie:

 • Informowanie Warszawiaków o wydarzeniach historycznych związanych z danym miejscem pamięci.
 • Warta honorowa o godzinie 17:00 (godzina W).
 • Informowanie o znaczeniu znaku Polski Walczącej i wręczanie przypinek uczestnikom akcji.

Wolontariuszem może zostać każda osoba, która w momencie wypełniania ankiety rekrutacyjnej ukończy 14 lat, wypełni formularz rekrutacyjny do 1 lipca 2019,  odbędzie niezbędne szkolenia i będzie dyspozycyjna w dniu 1 sierpnia w godz. 15:00-19:00.

 1. Wolontariat długoterminowy (wakacyjno-obchodowy)  - rekrutacja zakończona

 

Organizacja pracy wolontariuszy podczas 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Do udziału w wolontariacie wspierającym organizację obchodów zostanie zaangażowanych około 400 osób. 

Wolontariusze zostaną przydzielenie do konkretnych obszarów zadań zgodnie ze wskazaniami w formularzu rekrutacyjnym oraz wynikiem rozmowy rekrutacyjnej.

Każda z osób, która zakwalifikuje się do udziału w wolontariacie będzie musiała odbyć obowiązkowe, kilkugodzinne szkolenia. Szkolenia odbędą się w czerwcu (wolontariat długoterminowy) i w lipcu (wolontariat obchodowy).

W trakcie przygotowań i podczas obchodów wolontariusze będą działać w grupach. Na czele każdej z grup stanie wolontariusz-lider. Osoba taka powinna posiadać doświadczenie
w wolontariacie lub organizacji różnorodnych wydarzeń lub imprez, umiejętność pracy w grupie i zarządzania grupą osób oraz ogólne zdolności organizacyjne. Liderzy zostaną wyłonieni na etapie rekrutacji. 

Każdy z wolontariuszy zostanie wyposażony w materiały, które zapewnią mu odpowiednią wiedzę nt. organizacji obchodów, uroczystości i wydarzeń towarzyszących oraz zostaną odpowiednio przygotowani do pełnienia swoich zadań.

Każdy z wolontariuszy otrzyma:

- ubezpieczenie NNW

- porozumienie wolontariackie

- koszulkę

- certyfikat

- niezbędne przygotowanie do pełnienia zadań

- niezapomniane wrażenia

 

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres wolontariat.obchodowy@1944.pl 

Ostateczną decyzję o udziale w wolontariacie podejmuje organizator.

Organizatorem wolontariatu podczas obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego jest Muzeum Powstania Warszawskiego i Urząd m.st. Warszawy.

ZAPRASZAMY!fot. A. Kosiec, M. Michalski, M. Rudnik, / Muzeum Powstania Warszawskiego

Zobacz także


27.07

Koncert „POWSTAWANIE.” / Miuosh & FDG. Orkiestra + goście

Krótko po legendarnym już koncercie na Stadionie Śląskim, w którym uczestniczyło 40 000 ludzi, Miuosh wystąpi na specjalnym koncercie z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego!

więcej
17.07

Muzeum Powstania Warszawskiego zakończyło renowację grobu rodzinnego gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego

XIX-wieczny grobowiec na Starych Powązkach został poddany gruntownemu remontowi. Prace prowadzone przez Muzeum Powstania Warszawskiego, zostały zakończone na kilkanaście dni przed 1. rocznicą śmierci Generała.

więcej
zobacz program

Nowy sezon Pokoju na lato

Już po raz piąty, wśród szklanych wieżowców i starych wolskich kamienic, na zielonej skarpie tuż przy Muzeum Powstania Warszawskiego, powstanie letni pawilon kulturalny Pokój na lato.

więcej
7 maja 2019

Decydujący moment – spotkania z mistrzami polskiej fotografii. Marek Lapis

Nowy cykl Muzeum Powstania Warszawskiego poświęcony fotografii. W jego ramach będziemy zapraszali Państwa na spotkania z najbardziej znanymi i najważniejszymi polskimi fotografami.

więcej