Józef Jerzy Karpiński „Jerzy”

Józef Jerzy Karpiński „Jerzy” (307)

Por. Józef Jerzy Karpiński  urodził się w roku 1911 w Ignacowie pod Grójcem. Przed wojną studiował chemię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, a następnie mieszkał i pracował w Warszawie. W 1939 r. brał udział w cywilnej obronie Warszawy. Podczas okupacji, mimo zakazu fotografowania,  starał się dokumentować codzienne życie miasta. W 1941 r. został aresztowany za fotografowanie zbombardowanych torów kolejowych w rejonie ul. Towarowej. Spędził cztery miesiące na Pawiaku. Dzięki staraniom rodziny został wykupiony i zwolniony. Do 1944 r. ukrywał się na terenie miasta i dalej prowadził dokumentację fotograficzną. W czasie Powstania był oficerem dyspozycyjny Grupy „Północ”, organizacyjnie związanym z batalionem im. W. Łukasińskiego. Złapany przez Niemców, wyszedł z kolumną ludnością cywilnej. Cudem uniknął egzekucji z rąk Ukraińców na ul. Chłodnej. W obozie przejściowym w Pruszkowie został zakwalifikowany jako „ciężko chory” i skierowany do szpitala w Milanówku. Podczas przejazdu uciekł i do końca okupacji ukrywał się u rodziny w Błędowie koło Grójca. Po wojnie kontynuował naukę na wydziale dyplomatyczno-konsularnym Akademii Nauk Politycznych Reymana (uczelnia prywatna), współpracował z redakcją czasopisma „Służba Zdrowia”. Następnie pracował w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Instytucie Żywności i Żywienia. Nadal fotografował amatorsko. Pasjonował się także motoryzacją i sportami motorowymi. Był jednym z twórców Sekcji Motorowej AZS Warszawa przy Politechnice Warszawskiej. Zmarł w roku 2010 w Warszawie.

Podczas Powstania, pod pseudonimem „Jerzy”, fotografował życie walczącej Starówki. Tuż przed upadkiem Starego Miasta starał się ukryć materiały fotograficzne w gruzach w rejonie ul. Długiej. Po powrocie do Warszawy zimą 1945 r. odszukał je. Ukryta w stosie cegieł mała walizka z materiałami dokumentującymi okupację niemiecką i Powstanie, wraz z aparatem fotograficznym marki Leica Standard, uległa spaleniu. Ocalała jedynie metalowa puszka z sześcioma negatywami, ukryta za rurą wodociągową w kamienicy przy ul. Franciszkańskiej 12, gdzie kwaterował z oddziałem. Kolekcję powstańczych zdjęć uzupełnia negatyw rejestrujący wycieczkę do Lwowa tuż przed wybuchem wojny oraz powojenna dokumentacja zniszczeń Warszawy i migawki z działalności Sekcji Motorowej AZS.

 

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie

Pomóż uzupełnić bazę ofiar cywilnych