Karol Pęcherski (1244)

Karol Pęcherski urodził się w 1885 r. w Wieluniu. Jego ojciec prowadził zakład fotograficzny, a sam Karol wstąpił do Cechu Fotografów w roku 1909. Od początku XX w. jego fotografie pojawiały się w prasie. Autor, były legionista, często portretował marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykonywał też zdjęcia reporterskie i artystyczne. Jego wielkoformatowa fotografia zatytułowana „Baby” wygrała konkurs fotograficzny w roku 1925. W 1923 r. ożenił się z Marią, w tym samym roku urodziła się ich jedyna córka Irena. Rodzinę fotografował często i z humorem. W roku 1926 Pęcherski otworzył zakład fotograficzny w Warszawie przy ul. Nowy Świat 57, a od 1930 r. prowadził laboratorium prac amatorskich i sklep fotograficzny przy ul. Mazowieckiej 2, podpisując się jako fotograf-modernista. W tym miejscu zastał go wybuch Powstania Warszawskiego. Do miasta wrócił już w lutym 1945 r. i rozpoczął pracę jako fotograf dokumentalista w Wydziale Architektury Zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy, a potem w Urzędzie Konserwatora Zabytków. Pracował tam aż do śmierci, tworząc olbrzymią dokumentację stanu zachowania warszawskich budynków bezpośrednio po wojnie, przede wszystkim budowli zabytkowych. Zmarł w roku 1951 w Warszawie.

Powojenne fotografie Warszawy wykonane przez Karola Pęcherskiego tworzą konsekwentną dokumentację stanu zabudowy miasta po zakończeniu II wojny światowej. Zdjęcia robione były na zamówienie Wydziału Architektury Zabytkowej BOS, stąd dominują fotografie budynków cennych i zabytkowych. W Fototece prezentujemy wybór 1220 najciekawszych zdjęć. Fotograficzne wędrówki Autora obejmowały niemal całą Warszawę, ale najwięcej zdjęć wykonanych zostało na Starym i Nowym Mieście oraz wzdłuż Traktu Królewskiego. Co ciekawe, autor uwiecznił także te budynki, które przetrwały wojnę, ale zostały później celowo wyburzone podczas przebudowy miasta. Widzimy m.in. nie istniejący już pałac Walickich przy ul. Senatorskiej, Pałac Badenich, kamienicę Taubenhausa, Mauzoleum Przeździeckich oraz przykłady romantycznej architektury początku XIX wieku: kruchtę kościoła Nawiedzenia NMP i neogotycką przybudówkę przy kościele Św. Jacka na Nowym Mieście.

 

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie

Pomóż uzupełnić bazę ofiar cywilnych