Danuta Halina Czekajewska

Pseudonim:
"Danusia"
Data urodzenia:
1928-03-04
Data śmierci:
2014-03-20
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Hieronim - Helena z domu Szonert
Udział w konspiracji 1939-1944:
Jako 13-latka wstąpiła do tajnego harcerstwa, jej drużynową była „Buńka” (Jadwiga Zbucka) . Po kursie sanitarnym, prowadzonym przez dra "Rolę" (Józef Kłosowski) i zdanym egzaminie została w jego obecności zaprzysiężona w lutym 1942 r.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Królewska 1.
Miejsce koncentracji przed godziną "W":
Warszawa ul. Świętojańska 2.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - I batalion WSOP "Dzik" (Wojskowa Służba Ochrony Powstania) - 11. kompania - patrol sanitarny.
Szlak bojowy:
Stare Miasto. Pracowała jako sanitariuszka w Lecznicy u dra Pokrzywińskiego (Rynek Starego Miasta), następnie w szpitalu polowym urządzonym w kamienicy Książąt Mazowieckich u prof. Radlińskiej (Rynek Starego Miasta 31). Uczestniczyła w patrolach sanitarnych w rejonie ul. Mostowej i Rybaki. Przenosiła rannych do Szpitala Jana Bożego na Bonifraterską i Maltańskiego przy Senatorskiej.
Odniesione rany:
Ranna 13.08.1944 r. odłamkami granatnika w kamienicy Książąt Mazowieckich, operowana w Centralnym Szpitalu Chirurgicznym Nr 1 (Pałac Raczyńskich) przy ul. Długiej 7, gdzie tego samego dnia została ponownie lekko ranna odłamkami, po wybuchu zdobycznego pojazdu saperskiego na ul. Kilińskiego przy Podwalu. Następnie przeniesiona do szpitala polowego w podziemiach kościoła św. Jacka przy ul. Freta 10.
Losy po Powstaniu:
Wyszła 2.09.1944 r. ze Starego Miasta w grupie ludności cywilnej. Trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), z którego jako ranna została zwolniona.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal "Za Warszawę 1939-1945", Odznaka Weterana Walk o Niepodległość, Odznaka "Akcji Burza"
Losy po wojnie:
Powróciła do Warszawy. Nie ujawniła swojej działalności w Armii Krajowej i udziału w Powstaniu Warszawskim, dzięki czemu uniknęła prześladowań komunistycznych. Magister filozofii, awansowana do stopnia porucznika WP w stanie spoczynku.
Nazwisko po mężu:
Danuta Perzyńska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Źródła:
Nekrolog w prasie
Archiwum Historii Mówionej:
Danuta Halina Perzyńska Pseudonim: "Danusia" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter