Pseudonim:
"Hanka"
Data urodzenia:
1924-03-15
Data śmierci:
2020-08-04
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
1478
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Konstanty - Janina z domu Bylina
Pseudonimy:
"Hanka", "143"
1939 rok:
Latem 1939 roku znalazła się w majątku wuja we Wrzosowie koło Radzynia Podlaskiego. Do Warszawy powróciła w październiku 1939.
Wykształcenie :
Uczęszczała do Gimnazjum im. Królowej Jadwigi oraz należała do harcerstwa. W czasie wojny kontynuowała naukę na tajnych kompletach oraz w krawieckiej szkole zawodowej. W 1943 roku zdała konspiracyjną małą maturę.
Praca w okresie okupacji niemieckiej:
Pracowała w firmie rolniczej, pakując nasiona.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od lutego 1942 w Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW)
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa pl. Wilsona 4 m.12
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - sanitariat, szpital na ul. Kilińskiego (do 15.08.1944), następnie pełniła funkcję łączniczki w kwatermistrzostwie Okręgu Warszawskiego AK przy swej matce, por. Janinie Skrzyńskiej ps. "Zbigniewa"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel, obozu Bergen-Belsen, Stalagu VI C Oberlangen. 12 kwietnia 1945 o wyzwolona przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Numer jeniecki:
141622
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu pracowała jako sekretarka Działu ds. Repatriacji Rodzin przy 1. Dywizji Pancernej stacjonującej w Niemczech.
Losy po wojnie:
W 1947 roku wyjechała do Anglii, gdzie ukończyła kursy rolnicze, a następnie - wraz z mężem (żołnierzem 1. Dywizji, Adamem Larysz-Niedzielskim) i wspólnikami kupiła farmę. Po kilku latach przeniosła się do Londynu. Pracowała w firmie wysyłającej paczki do Polski. W 1971 roku owdowiała. W 1995 roku powtórnie wyszła za mąż, również za żołnierza 1. Dywizji Pancernej, Tomasza Kępińskiego. Przez wiele lat Hanna Niedzielska-Kępińska przyjaźniła się z generałem Klemensem Rudnickim, była jego sekretarką oraz opiekunką. Angażowała się w działalność społeczną w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz działała w stowarzyszeniu Armii Krajowej w Studium Polski Podziemnej w Londynie.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Wojska, Medal Pro Memoria.
Nazwiska:
I-voto Larysz-Niedzielska, II-voto Kępińska
Miejsce śmierci :
Londyn
Miejsce pochówku:
-
Informacje dodatkowe:
Ojciec Hanny, Konstanty Skrzyński był dyrektorem filii firmy „Silemin” w Radomiu i konspiracyjnym vice-Delegatem Rządu z ramienia Stronnictwa Narodowego (SN) na Okręg Radomski.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, nekrolog prasowy udostępniony przez Środowisko B. Żołnierzy Batalionów "Gustaw" - "Harnaś"
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Hanna Skrzyńska (Niedzielska-Kępińska) na fotografii w środku, z siostrami: Ewą (z prawej) i Janiną (z lewej). Charków, 1927 lub 1928. Fot. zbiory rodzinne

Hanna Skrzyńska (Niedzielska-Kępińska) na fotografii w środku, z siostrami: Ewą (z prawej) i Janiną (z lewej). Charków, 1927 lub 1928. Fot. zbiory rodzinne

Z siostrą w majątku babci. Biała Szlachecka, lata 30. Fot. zbiory rodzinne

Z siostrą w majątku babci. Biała Szlachecka, lata 30. Fot. zbiory rodzinne

Wakacje 1937, Jaremcza. Fot. zbiory rodzinne

Wakacje 1937, Jaremcza. Fot. zbiory rodzinne

Nasz newsletter