Pseudonim:
"Zawilec"
Data urodzenia:
1925-10-02
Data śmierci:
2008-02-05
Funkcja:
dowódca drużyny
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Brwinów
Imiona rodziców:
Włodzimierz - Maria z domu Ochlewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon (Czyste - Babice) - pluton por. "Kiejstra" (Jerzy Rybka)
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Krasińskiego 29 m. 52 (Żoliborz)
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon (Czyste - Babice), następnie w Grupie "Kampinos", po przejściu na Stare Miasto w batalionie "Parasol" - 2. kompania
Szlak bojowy:
Wola - Kampinos - Żoliborz (atak na Dworzec Gdański) - kanały - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranny w rękę podczas wypadu na Pasaż Simonsa, ponownie ranny - ciężko - na Górnych Czerniakowie. Umieszczony w piwnicy na Solcu i w nocy ewakuowany na Saską Kępę.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego matka Maria Drapella ps. Marta (1902-1981) była w czasie Powstania Warszawskiego łączniczką Komendy Głównej AK między Mokotowem a Śródmieściem.
Losy po wojnie:
Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim (1948) i rozpoczął pracę w WFF w Łodzi, początkowo w dziale programowym, następnie jako asystent reżysera. Realizator filmów dokumentalnych w Wytwórni Filmowej "Czołówka" i Wytwórni Filmów Dokumentalnych (WFD). Autor poezji publikowanej w tygodniku "Kuźnica" i miesięczniku "Odra".
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych - dwukrotnie (przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Walecznych m. in. za natarcie wraz z trzema kolegami na obsadę skrzydła gmachu Pasażu Simonsa i prowadzony szturm oraz odbicie pozycji z rąk nieprzyjaciela. Podczas szturmu został ranny), Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki. Za twórczość filmową uhonorowany Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach kwatera A 22, rząd 1, grób 19
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Drapella Jerzy Hubert, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, nekrolog Środowiska Żołnierzy Batalionu "Parasol", Gazeta Wyborcza, 14.02.2008; nekrolog prasowy.
Uwagi:
Jerzy Hubert vel Hubert - w dokumentacji PCK figuruje jako Hubert Drapella ur. [sic!] 2.10.1905. Po wojnie posługiwał się imieniem Jerzy. Po Powstaniu poszukiwany z Krakowa przez rodziców 27.10.1944 za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 Jerzy Hubert Drapella ps. "Zawilec" (1925-2008)

Jerzy Hubert Drapella ps. "Zawilec" (1925-2008)

Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Drapella Jerzy Hubert

Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Drapella Jerzy Hubert

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka.

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka.

Fot. materiały do Słownika Uczestników Powstania Warszawskiego, zasób Pokoju Kombatanta MPW

Fot. materiały do Słownika Uczestników Powstania Warszawskiego, zasób Pokoju Kombatanta MPW

Nasz newsletter