Pseudonim:
"Zawilec"
Data urodzenia:
1925-10-02
Data śmierci:
2008-02-05
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Brwinów
Imiona rodziców:
Włodzimierz - Maria z domu Ochlewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon (Czyste - Babice) - pluton por. "Kiejstra" (Jerzy Rybka)
Oddział:
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon (Czyste - Babice), następnie w Grupie "Kampinos", po przejściu na Stare Miasto w batalionie "Parasol" - 2. kompania
Szlak bojowy:
Wola - Kampinos - Żoliborz (atak na Dworzec Gdański) - kanały - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranny w rękę podczas wypadu do Pasażu Simonsa, ponownie ranny - ciężko - na Górnych Czerniakowie. Umieszczony w piwnicy na Solcu i w nocy ewakuowany na Saską Kępę.
Losy po wojnie:
Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim (1948) i rozpoczął pracę w WFF w Łodzi, początkowo w dziale programowym, następnie jako asystent reżysera. Realizator filmów dokumentalnych w Wytwórni Filmowej "Czołówka" i Wytwórni Filmów Dokumentalnych (WFD). Autor poezji publikowanej w tygodniku "Kuźnica" i miesięczniku "Odra".
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach kw.A 22-1-19
Informacje dodatkowe:
Przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Walecznych za atak wraz z trzema kolegami całej obsady skrzydła bloku Pasażu Simonsa i prowadzony szturm oraz odbicie pozycji z rąk nieprzyjaciela. Podczas szturmu został ranny.
Uwagi:
Hubert vel Jerzy Hubert: w dokumentacji PCK poszukiwany przez rodziców jako "Hubert Drapella". Po wojnie posługiwał się imieniem Jerzy
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Hubert Jerzy Drapella ps. "Zawilec" (1925-2008)

Hubert Jerzy Drapella ps. "Zawilec" (1925-2008)

<i>Źródło fot. mojecmentarze.blogspot.com</i>

Źródło fot. mojecmentarze.blogspot.com

Nasz newsletter