Pseudonim:
"Horn"
Data urodzenia:
1925-08-02
Data śmierci:
2023-09-20
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Józef - Jadwiga z domu Dąbrowska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń szkoły powszechnej przy ul. Mokotowskiej w Warszawie, następnie przez rok uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Reytana (rok szkolny 1938/1939). W czasie wojny kontynuował naukę w ramach tajnych kompletów i korepetycji.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku, przeszedł przeszkolenie wojskowe z zakresu broni i ukończył tajną szkołę podchorążych (1942/1943). 3. Rejon "Ratusz" - pluton łączności 199 - d-ca kpt. „Rafał”
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Marszałkowska 20
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon "Ratusz" - pluton łączności 199, następnie 3. batalion pancerny "Golski" (?)
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe - rejon działań: Politechnika, Koszykowa, Marszałkowska, Piusa XI, Poznańska, Hoża, Wspólna, Wilcza.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel. Wyzwolony 28 kwietnia 1945 roku przez Brytyjczyków. Dołączył do żołnierzy gen. Maczka przebywających w Meppen, a następnie wraz z nimi przybył 21.06.1945 do Belgii.
Losy po wojnie:
Pozostał na emigracji w Belgii. Ukończył studia na Université Libre de Bruxelles. Inżynier chemik. Od 1990 roku na emeryturze.
Miejsce śmierci:
Belgia
Uwagi:
Leszek Kanabus - właściwie Jerzy Leszek Kanabus (wg metryki). Imienia Jerzy nie używał, od dzieciństwa nazywany był "Leszkiem"
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW (początkowo jako Leszek Kanabus), Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Kanabus Jerzy Leszek, kopia dokumentacji kombatanckiej, w tym kwestionariusza osoby ubiegającej się o przyznanie uprawnień kombatanckich (zasób archiwalny UdsKiOR) - 22.07.1998, kopia życiorysu. Informację o śmierci do Działu Kombatanta przekazał syn Powstańca (07.11.2023).
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter