Pseudonim:
"Boruta"
Data urodzenia:
1927-09-16
Data śmierci:
2023-09-17
Funkcja:
dowódca drużyny
Stopień:
starszy strzelec - kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Nowogródek
Imiona rodziców:
Bronisław - Łucja
Dzieciństwo i młodość, wrzesień 1939 :
Był synem adwokata Bronisława Sikorskiego, który prowadził w latach trzydziestych kancelarię adwokacką w Zamościu. Wybuch II wojny światowej zastał go w Zamościu, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej i był harcerzem. W czasie działań wojennych służył w Harcerskiej Służbie Pomocniczej, mając dyżury telefoniczne w komendzie PWiWF (Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego).
Wykształcenie do 1944 roku :
W Warszawie kontynuował naukę jako uczeń Gimnazjum i Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - Grupy Szturmowe, 3 drużyna "SAD 300" dowodzona przez phm. Eugeniusza Koechera ps. Kołczan, Hufiec Mokotów (PD - "SAD" - "Sabotaż i Dywersja") w Oddziale Specjalnym (Szturmowym) "Wisła" (OS "Wisła" - OS "Jerzy") Chorągwi Warszawskiej - Oddział Specjalny "Jerzy", następnie Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - batalion Armii Krajowej "Zośka" - 2. kompania "Rudy" - II pluton "Alek". Brał udział m. in. w akcji „Wilanów”, w akcji „Taśma”, w akcji „Wieniec” i innych akcjach zbrojnych. Uczestniczył w tajnych szkoleniach wojskowych, ukończył m. in. kurs "Wielkiej Dywersji" - WD), kurs minerski, kurs strzelecki.
Praca w okresie okupacji niemieckiej:
Dzięki kuzynowi, studentowi architektury, który był w zawodowej straży pożarnej był został zapisany do rezerwy Warszawskiej Straży Pożarnej – Freiwillige Warschau Feuerwehr, dzięki czemu posiadał "mocne papiery" - dokument zatrudnienia chroniący przed wywózką na roboty przymusowe do Rzeszy.
Oddział:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - II pluton "Alek”
Odniesione rany:
Dwukrotnie ranny, w tym 25.08 na Starym Mieście, umieszczony szpitalu polowym oddziału na ul. Koźlej, następnie przeniesiony do Centralnego Szpitala Chirurgicznego nr 1. przy ul. Długiej 7, w pałacu Raczyńskich. Jako lżej ranny po selekcji w szpitalu zakwalifikowany do ewakuacji kanałami do Śródmieścia. W Śródmieściu umieszczony z dużą gorączką w szpitalu na ul. Boduena, a po zbombardowaniu obiektu został przeniesiony do Szpitala Polowego nr 2 przy ul. Chmielnej 28 (w hotelu „Terminus”).
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Górny Czerniaków - przepłynął Wisłę.
Losy po Powstaniu:
W grupie Powstańców, w której znalazł się m. in jego starszy brat oraz koledzy Bartek Dębowski z batalionu "Miotła" (?) i Wiesław Kuszner "Granat" z 2. kompanii "Parasola" przedostali się na prawy brzeg Wisły, a następnie dotarli w rejon Garwolina. Po wstępnych rozmowach Powstańcy zorientowali się, że aby uniknąć aresztowania za przynależność do Armii Krajowej, powinno się "schować w wojsku" i wstąpić do armii Berlinga. Po zgłoszeniu się do Komisji Poborowej zostali wysłani do punktu zbornego na Majdanku (w dawnym KL-Lublin), gdzie stacjonował 9. zapasowy pułk piechoty 1. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego. Sikorski został skierowany na wojenny kurs oficerski artylerii w Lublinie.
Losy po wojnie:
Ukończył studia medyczne ze specjalizacją lekarz ginekolog. Współautor „Pamiętników żołnierzy batalionu „Zośka” i opracowania "Medycy Batalionu Armii Krajowej „Zośka” w konspiracji i Powstaniu Warszawskim" (autorzy: Kazimierz Łodziński, Witold Sikorski, Józef Szamborski).
Represje:
W latach 1949-1953 był więźniem politycznym aresztowanym w ramach tzw. „Sprawy Radosława”. Po skazaniu siedział m.in. w więzieniu w Rawiczu.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Partyzancki i inne odznaczenia.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec Bronisław Sikorski (1894-1943) jako adwokat został aresztowany podczas niemieckiej akcji „A-B” (tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej - niem. Außerordentliche Befriedungsaktion – AB) i wywieziony do obozu koncentracyjnego, do Oranienburga (zmarł w Sachsenhausen w 1943 r.). Matka Łucja wkrótce również została aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W obozach przebywali: siostra Pelagia, jej mąż pułkownik, zginął w KL Auschwitz. Jego dwaj synowie, rówieśnicy Witolda od Reytana, zostali zamordowani w KL Auschwitz. Brat matki zamordowany w Gross-Rosen, starszy kuzyn, oficer, zginął w 1939 roku w kampanii wrześniowej. Drugi brat cioteczny przepadł bez wieści przy przejściu do Rumunii, zginął po drodze. Brat ojca – również adwokat – szef krakowskiego sztabu AK został rozstrzelany z pułkownikiem Spychalskim w Krakowie. W Powstaniu wziął udział stryjeczny brat Witolda - Witold Sikorski „Bystroń” (1928-2023).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników PW, ilustracje: fotografia portretowa ze zbiorów MPW - "batalion ZOŚKA". Ujęcie tożsame: sygn. MPW-IK/4329
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

kpr. pchor. Witold Sikorski „Boruta”. Fotografia portretowa ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, katalog "batalion ZOŚKA"

kpr. pchor. Witold Sikorski „Boruta”. Fotografia portretowa ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, katalog "batalion ZOŚKA"

 Fotografia portretowa ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, katalog "batalion ZOŚKA". Ujęcie tożsame: sygn. MPW-IK/4329

Fotografia portretowa ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, katalog "batalion ZOŚKA". Ujęcie tożsame: sygn. MPW-IK/4329

 Witold Sikorski „Boruta”.  Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013

Witold Sikorski „Boruta”. Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013

Nasz newsletter