1 sierpnia o północy - rozmowy z reżyserami teatralnymi

w każdy czwartek

W najbliższy czwartek na fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera nowego cyklu zatytułowanego „1 sierpnia o północy - rozmowy z reżyserami teatralnymi”. Gościem specjalnym będzie Krystyna Janda. W kolejnych tygodniach będziemy emitować rozmowy z reżyserami teatralnymi, którzy na zaproszenie Muzeum tworzyli spektakle na rocznice Powstania Warszawskiego. Będą to m.in. Agnieszka Glińska, Natalia Korczakowska, Agnieszka Korytkowska czy Michał Zadara.

Gościem pierwszego odcinka w ramach nowego cyklu będzie Krystyna Janda, która w 2014 roku przygotowała przedstawienie na 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” oparty na pamiętniku Mirona Białoszewskiego przybrał formę oratorium a muzykę skomponował Jerzy Satanowski. Krystyna Janda nie tylko przygotowała adaptację utworu i wyreżyserowała dzieło, ale również przyjęła rolę narratora. Na scenie towarzyszył jej chór oraz muzycy. Widowisko oparte na muzyce i świetle ściskało za gardło nie tylko widzów, ale i samą Krystynę Jandę, o czym reżyserka opowiada w naszej rozmowie.

Kiedy w 2004 r. powstało Muzeum Powstania Warszawskiego, nikt nie przypuszczał, że stanie się ono letnią sceną teatralną Warszawy. Tymczasem od 2006 r. – poprzez współpracę z reżyserami i wystawianie spektakli – muzeum upamiętnia Powstanie Warszawskie i jego bohaterów.

Dziś z dumą podkreślamy, że z muzeum współpracowali najważniejsi polscy reżyserzy. Ich spektakle były szeroko dyskutowane przez środowisko a premiery, które odbywają się o północy z 1 na 2 sierpnia, wpisały się na stałe w kulturalny kalendarz stolicy. – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Reżyserzy w swoich spektaklach odnosili się bezpośrednio do wydarzeń roku 1944 lub snuli uniwersalne historie o wojnie, władzy, czy konflikcie. Sięgali do klasycznych tekstów lub tworzyli autorskie scenariusze. Powstało 14 wyjątkowych przedstawień. W ramach cyklu porozmawiamy z wybranymi reżyserami, jak na przykład: Agatą Dudą-Gracz, Agnieszką Glińską, Krystyną Jandą, Natalią Korczakowską, Agnieszką Korytkowską, Iwanem Wyrypajewem czy Michałem Zadarą, wspominając pracę w tym wyjątkowym miejscu.

Rozmowom towarzyszyć będą pokazy wybranych obchodowych spektakli.

Kalendarz spotkań on-line

czwartki, godz. 20.00

Publikacja: http://www.facebook.com/1944.pl

 

28 maja, g. 20.00

Rozmowa z Krystyną Jandą

Po rozmowie zapraszamy na spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”.

Reżyseria/adaptacja: Krystyna Janda

Muzyka: Jerzy Satanowski

Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk

Dyrygent/fortepian: Wojciech Zieliński

Obsada/Wokaliści: Krystyna Janda, Anna Gadt (pierwszy sopran), Agnieszka Kiepuszewska (alt), Iwona Kmiecik (drugi sopran), Wojciech Myrczek (bas), Marcin Wawrzynowicz (tenor).

Muzycy: Paweł Bomert, Piotr Maślanka, Marta Oyrzanowska, Paweł Stankiewicz, Dorota Woźniak-Mocarska, Wiesław Wysocki.

 

4 czerwca, g. 20.00

Rozmowa z Agnieszką Korytkowską

W roku 2019 Agnieszka Korytkowska wyreżyserowała „Króla Leara” Williama Szekspira,
a centralnym tematem spektaklu była dla niej trauma czasów pokoju. Dowódcy wrócili z wojny, ale wciąż działają według schematów, które sprawdzają się w boju. Bo potrafią zarządzać kryzysem, a nie pokojem. I choć przyszedł czas, by odbudowywać, nadal niszczą - siebie i swoich najbliższych. 

Agnieszka Korytkowska w głównej roli obsadziła Iwonę Bielską. Dlaczego kobieta w roli króla? Między innymi na to pytanie reżyserka odpowiada w naszej rozmowie. 

 

18 czerwca, g. 20.00

Rozmowa z Michałem Zadarą

W roku 2011 powstał spektakl „Awantura Warszawska. Waszyngton - Moskwa – Londyn”,
w reżyserii Michała Zadary. Scenariusz stworzony z depesz przesyłanych pomiędzy Winstonem Churchillem, Józefem Stalinem, Franklinem Rooseveltem oraz polskimi dowódcami w trakcie Powstania Warszawskiego opowiada fascynującą wojnę na słowa, prowadzoną w zaciszu gabinetów, gdy tymczasem pod nawałem prawdziwych bomb ginęły tysiące cywilów.

Właśnie o cywilnych ofiarach Powstania oraz mozaice z kamieni, przy której warszawiacy palą dla swoich bliskich znicze opowiada reżyser w naszej rozmowie.

 

25 czerwca, g. 20.00

Rozmowa z Natalią Korczakowską

W roku 2018 Natalia Korczakowska wystawiła w muzeum spektakl „Ajas Maszyna”. Reżyserka przeniosła w niedaleką przyszłość antyczny mit o skompromitowanym bohaterze wojny trojańskiej, który w szale zesłanym przez bogów wyżynał świnie, zamiast swoich wrogów.
W efekcie powstał spektakl o nowoczesnej wojnie informacyjnej opartej na nowej technologii. Ajas jest maszyną, której wszczepiono mózg człowieka, Atena zaś sztuczną inteligencją.

W rozmowie reżyserka opowiada również o wyjątkowej scenografii Anny Met oraz instalacji muzycznej Wojtka Blecharza, które stworzyły tytułowego Ajasa - hybrydę człowieka i maszyny.

Zobacz także

Nasz newsletter