8. edycja wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”

2022

5 sierpnia 2022 roku, w dniu pamięci ludności zamordowanej podczas rzezi Woli, odbył się marsz w hołdzie ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. Finałem marszu była wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ekspozycję tworzą bryły z ponad 51 tysiącami nazwisk mieszkańców stolicy, którzy zginęli w sierpniu lub wrześniu 1944 roku. Uczestnicy Marszu Pamięci zapalali świece i ustawiali je przy podświetlanych nocą kubikach – w ten symboliczny sposób oddając cześć zabitymi zaginionym warszawiakom.

Wystawa już po raz ósmy wieczorami oświetla aleję główną parku Powstańców na Woli, uświadamiając zwiedzającym, że pod tysiącami nazwisk ofiar widniejących na kubikach kryją się tragiczne historie.

Takie jak te:

Andrzej Lebioda – syn Józefy i Andrzeja. Urodził się 25 października 1896 roku w Warszawie. Ostatnim miejscem jego pobytu była ul. Górczewska 15/160 w Warszawie. Z zawodu był zdunem. Zginął wraz z dwoma synami 5 sierpnia 1944 roku podczas masowych egzekucji na Woli, na rogu ulic Moczydło i Zagłoby.

Wacław Tadeusz Fladziński – syn Michaliny. Urodził się 7 października 1927 roku. Mieszkał przy ul. Dobrej 52/54 m. 34 w Warszawie. Był uczniem szkoły rzemieślniczej. Zginął w sierpniu lub wrześniu 1944 roku na Powiślu. Jego ciało ekshumowano 17 kwietnia 1945 roku i przeniesiono z ul. Leszczyńskiej 5 na róg ulic Drewnianej i Dobrej.

Fot. Katarzyna Stefanowska/Muzeum Powstania Warszawskiego 

Prezentowana na wystawie lista ofiar cywilnych jest wciąż weryfikowana, poddawana korekcie i uzupełniana o nowe nazwiska. Jeśli chcą przekazać Państwo informacje o bliskich, którzy zginęli w sierpniu lub wrześniu 1944 roku, prosimy o kontakt z Działem Archiwum MPW (tel. 22 539 79 31, e-mail: ofiarycywilne@1944.pl). Zapraszamy również do siedziby Muzeum przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie.

Projekt finansuje m.st. Warszawa

Zobacz także

Nasz newsletter